0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Hasičské zásahy: Vyproštění vozidla z Nežárecké brány a požár vánočního stromku

Které události řešili hasiči na Jindřichohradecku v uplynulém měsíci a na konci roku 2016? Podívejte se na přehled nejzajímavějších zásahů.

Sobota 28. ledna

 • Záchrana zvířete – Jindřichohradecká profesionální jednotka vyjela do Mlýnské ulice v Jindřichově Hradci, kde měla na rybníce Vajgar být přimrzlá labuť. Hasiči labuť objevili na soutoku výpusti Vajgaru a řeky Nežárky. Labuť se opravdu nemohla hýbat. Jednotka se po nastavovacím žebříku, keseru a sekyrky dostala k labuti a zjistila, že má na břiše přimrzlé peří k ledu. Hasiči labuť přikryli sítí a přidrželi ji křídla, sekyrkou pak rozbili led kolem přimrzlého peří a uvolněná labuť odešla plavat do řeky.

Pátek 27. ledna

 • Dopravní nehoda – V pátek 27. ledna se stala v Jindřichově Hradci dopravní nehoda. Na místo nehody vyjeli v pravé poledne jindřichohradečtí profesionální hasiči. Ti zjistili, že řidič nákladního automobilu Iveco se pokusil ve směru na náměstí Míru projet Nežáreckou bránou. Rozměry Iveca však neodpovídaly parametrům brány. Auto se v bráně zaklínilo a bránu zcela ucpalo. Rozbitou nástavbu hasiči museli ještě dále rozřezat motorovými pilami, aby auto z historické brány města uvolnili. Silnice byla znovu průjezdná již několik minut před 13. hodinou.

Pondělí 23. ledna

 • Požár – V plném rozsahu hořel altán, když k němu přijeli profesionální hasiči z jindřichohradecké stanice. K požáru došlo po jedné hodině ranní v Jindřichově Hradci. Osádky dvou cisteren jindřichohradeckých profesionálů požár přibližně po půl hodině dostali pod kontrolu. Úplnou likvidaci velitel zásahu nahlásil poté, co hasiči altán zcela rozebrali a dohasili, krátce po páté hodině ranní. Vzniklá škoda činí 70 000,-, příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření.

Neděle 22. ledna

 • Dopravní nehoda – Následky nehody, kdy na parkovišti u supermarketu v Jáchymově ulici v Jindřichově Hradci narazil řidič osobního automobilu do lampy veřejného osvětlení, likvidovala místní profesionální jednotka. Havarované auto bylo v pořádku, z lampy jedno světlo bylo uraženo, další dvě visely jen na kabelech. Operační důstojníci na operačním středisku hasičů hledali majitele lampy – firma E-on není majitelem, nakonec bylo zjištěno, že firma spravující osvětlení na parkovišti bude k dispozici až v pracovní den. Hasiči proto vymezili prostor okolo lampy paletami a zákazovou páskou.
 • Záchrana osoby – K záchraně osoby, která měla sníst mnoho léků, vyjela do obce Otín jindřichohradecká profesionální jednotka. Hasiči do bytu vlezli oknem, na místo se dostavil také syn s klíči. Osobu uvnitř si převzala ZZS.

Sobota 21. ledna

 • Požár – Profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a jednotka SDH obce Nová Bystřice byli vysláni do Vídeňské ulice v Nové Bystřici, kde hořela zahradní chatka. K požáru přijela jako první místní dobrovolná jednotka, jejíž velitel podal zprávu, že chatka o půdorysu 6 x 4 metrů je plně zasažena požárem. Bystřická jednotka dostala požár během několika minut pod kontrolu, dohašení pak provedly obě jednotky společně. Vzniklou škodu vyšetřovatel HZS stanovil předběžně na 50 000,-, příčina vzniku požáru je v šetření.

Pondělí 16. ledna

 • Záchrana zvířete – Jindřichohradečtí profesionální hasiči zasahovali v Jindřichově Hradci u rybníku Malý Vajgar, kde na ledě ležela poraněná labuť. Labuť byla částečně na ledu, křídlo měla ve vodě. Hasiči vybaveni nastavovacím žebříkem, záchrannými vestami a jistícím lanem ji opatrně přisunuli ke břehu. Labuť nebyla schopna pohybovat krkem, křídly hýbala jen velmi těžce. Vzhledem k vyhlášeným opatřením v souvislosti s ptačí chřipkou, byl přes operační středisko informován pracovník Krajské veterinární správy a zároveň také strážníci Městské policie Jindřichův Hradec. Ti si událost později převzali k řešení.

Čtvrtek 12. ledna

 • Dopravní nehoda – U obce Pluhův Žďár, části obce Pohoří zasahovala profesionální jednotka ze stanice Jindřichův Hradec u dopravní nehody osobního automobilu. Nehoda byla na tísňovou linku ohlášena s nutností vyproštění zraněných osob. Tuto informaci velitel zásahu po příjezdu jednotky na místo a po průzkumu potvrdil. Zasahující jednotka musela použít hydraulické vyprošťovací zařízení. Přibližně za čtvrthodinu pak hasiči předávali vyproštěnou osobu zdravotníkům. Zraněná osoba byla po stabilizaci přenesena do vrtulníku LZS a do nemocnice transportována letecky. Hasiči dále zajistili havarovaný vůz proti požáru a provedli kontrolu úniku provozních kapalin. Nehodu šetří Policie ČR.

Úterý 10. ledna

 • Záchrana osoby a zvířat – V Jindřichově Hradci v ulici Nové Stavení uvízla ve svahu paní se svými dvěma psy. Nemohla se bezpečně dostat ani ke psům, ani dolů. Hasiči jí i jejím psům pomohli, na záchranu využili lanovou techniku. Zásah jindřichohradecké profesionální jednotky trval přibližně čtvrthodinu.

Neděle 8. ledna

 • Požár – Technická závada na elektroinstalaci u autobaterie byla příčinou vzniku požáru nákladního auta značky Iveco, které hořelo na Jiráskově předměstí v Jindřichově Hradci. Když na místo přijela jindřichohradecká profesionální jednotka, byl požár autobaterií již uhašen majitelem pomocí přenosných hasicích přístrojů. Vzniklá škoda činí 150 000,-, majitel svým duchapřítomným zásahem uchránil další majetek v hodnotě 2 000 000,-.

Pátek 6. ledna

 • hasiciPožár – Nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm – konkrétně prskavkou byla příčinou shoření dalšího jihočeského vánočního stromečku. Na Tři krále, kdy podle tradice mají být vánoční stromky odzdobeny, se v rodinném domě v Jindřichově Hradci na Sládkově kopci „podařilo odzdobit“ stromek se škodou na dalším majetku ve výši 150 000,-. K požáru vyjela osádka cisterny jindřichohradeckých profesionálních hasičů v 20:47 hodin. Hasiči do silně zakouřeného domu vnikli v dýchací technice. Stromek byl v místnosti v prvním nadzemním podlaží. Hasiči hořící stromek rychle uhasili jedním vysokotlakým proudem. Po odvětrání domu hasiči dále zjistili, že v místnosti, kde hořící stromek stál, tlaková vlna po výbuchu zplodin hoření vyrazila dveře. Ze zakouřeného bytu hasiči zachránili kočku, nebyla zraněná žádná osoba. Zásah hasičů uchránil majetek v hodnotě 1 000 000,-. U požáru byla přítomna Policie ČR.

Čtvrtek 5. ledna

 • Požár – Profesionální hasiči ze stanic Třeboň a Jindřichův Hradec a jednotka SDH obce České Velenice vyjeli na žádost rakouské centrály k požáru domu do obce Gmünd. Jednalo se o požár v prvním podlaží domu – firmy na výrobu hraček. Hasiči po lokalizaci požáru využili místní hasičskou plošinu, ze které prořezávali dřevěný krov, aby se dostali ke všem ohniskům. Zásah českých jednotek operační středisko HZS Jihočeského kraje ukončilo krátce po půl páté odpolední.

Pondělí 2. ledna

 • Dopravní nehoda – Profesionální jednotka z jindřichohradecké stanice likvidovala v obci Otín následky dopravní nehody osobního automobilu, který vyjel ze silnice a skončil v příkopu. Hasiči havarované auto zajistili proti požáru a velitel zásahu si jako posilovou jednotku povolal jeřáb. Tím hasiči auto vytáhli zpět na silnici. Nehodu na místě šetřili policisté.

Neděle 1. ledna

 • hasiciPožár v Nýtovicích – Hned první požár v novém roce znamenal vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. Již 24 minut po silvestrovské půlnoci přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o požáru v obci Nítovice na Jindřichohradecku. Požár byl nahlášen velmi dramaticky – podle oznamovatele, který volal na tísňovou linku, šlehaly plameny ze stavení, ve kterém měly být osoby. Operační důstojníci do Nítovic vyslali jednotky podle vyhlášeného druhého stupně požárního poplachu. K požáru vyjeli profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a Soběslav a jednotky SDH obcí Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec, Pluhův Žďár a Veselí nad Lužnicí.
  Požár v době příjezdu ničil stodolu, která nebyla stavebně propojena s obytnou částí stavení. V hořící stodole měl majitel několik (6 – 8) vraků osobních aut. Ty také požár zcela zničil. Obě osoby, které zde žijí, byly z domu venku, nebylo nutné nikoho evakuovat ani povolávat ZZS. Hasiči zároveň s průzkumem ihned zahájili hašení. Vodu na požářiště dodávali dálkovou dopravou. Díky jejich rychlém zásahu – již v 0:51 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je pod kontrolou zasahujících hasičů – se podařilo před požárem uchránit obytnou část. Dohašování pak hasičům zabralo další část silvestrovské noci. Bylo nutné konstrukci stodoly rozebrat a dohasit všechna ohniska. Úplná likvidace požáru nastala v 2:57 hodin. Poté zasahující jednotky postupně z požářiště odjížděly zpět na své základny. Škoda na shořelé stodole a vracích byla vyšetřovatelem HZS ve spolupráci s Policií ČR stanovena na 100 000,-, příčinou vzniku požáru byla nedbalost při použití zábavní pyrotechniky.

Sobota 31. prosince

 • Záchrana zvířete – Jindřichohradečtí profesionální hasiči zachránili ve svém městě na rybníce Malý Vajgar topícího se psa. Pes byl v nezamrzlém náhonu k zámecké elektrárně ohraničeném kamennou zdí. Hasiči jedním kusem nastavovacího žebříku psa vytáhli a předali majiteli.
 • Záchrana zvířete – Profesionální jednotka ze stanice Třeboň vyjela k další záchraně zvířete z vody. Velitel zásahu popsal zásah následovně: „Po oznámení z OPIS jednotka vyjela na zvíře prolomené v ledu. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o srnu probořenou v ledu cca 100 metrů od břehu rybníka Rožmberk. Jednotka pomocí obleků Agama a raftu se přiblížila ke zvířeti, které v zápalu boje o život a vidiny z polapení přibližujících se dvou červených zachránců na oranžovém člunu, se chopilo svých posledních sil a cca 20 metrů před jednotkou se vyškrábalo na pevnou zamrzlou vodní hladinu a uteklo na břeh. Jednotka poté sbalila použité technické prostředky a vrátila se zpět na základnu.“
 • Dopravní nehoda – Ty nejhorší následky měla nehoda, která se stala krátce před 16. hodinou v Třeboni – Holičkách. Zde na železničním přejezdu se střetl osobní automobil s projíždějícím osobním vlakem. Ve vlaku se žádnému z cestujících nic nestalo, v havarovaném autě cestovaly dvě osoby. Bohužel žádná z nich následky nehody nepřežila. U nehody zasahovali profesionální hasiči ze stanice Třeboň společně s jednotkou SDH obce Suchdol nad Lužnicí. Po zajištění místa nehody a zabezpečení havarovaného auta hasiči předali nehodu jednotce HZSP SŽDC České Budějovice. U nehody jednotky spolupracovaly s Policií ČR a ZZS.

Zdroj: por. Ing. Vendula Matějů – tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L