10.6 C
Jindřichův Hradec
8.05. 2024
Články

Kufříkové šicí stroje Lada v Muzeu Jindřichohradecka

Kufříkové šicí stroje Lada v Muzeu Jindřichohradecka
Neckermann nabízena především v Německu a Rakousku.

Jihočeská továrna na šicí stroje byla založena jako akciová společnost po vzniku samostatného Československa z popudu zaměstnanců továren na šicí stroje v Rakousku. Akcionářům bylo v srpnu roku 1919 uděleno povolení ke zřízení podniku s názvem „Akciová továrna na šicí stroje v Soběslavi“, v září začali na jeho výstavbě pracovat první dělníci, v lednu roku 1920 byly schváleny stanovy. Do prosince bylo vyrobeno přes sto šicích strojů a v následujícím roce se rozjela skutečná výroba.

Továrna začala vyrábět nejdříve šicí stroje pro domácnost, které se prodávaly pod obchodní značkou LADA a v menší míře HEROS, pak i pro řemeslníky. Po krátkém přerušení produkce v průběhu 2. světové války se vlajkovou lodí podniku staly skříňkové šicí stroje, u nichž byl postupně zaváděn i elektrický pohon, v šedesátých letech se velmi žádanými staly elektrické kufříkové stroje, po úspěšném období však byla rozhodnutím vlády výroba šicích strojů v roce 1972 zrušena.

Kufříkové šicí stroje Lada v Muzeu Jindřichohradecka
Lada 132 – Minerva byla dodávána do těch zemí, kde měla tradici druhá z československých továren na šicí stroje.

Za dobu své existence bylo v soběslavském podniku, jenž měl od 50. let svou filiálku také v Jindřichově Hradci, vyráběno celkem 17 typů šicích strojů. Jednoznačně nejúspěšnějším typem se stal první elektrický kufříkový šicí stroj s označením Lada 132. Začal se vyrábět v roce 1956 a továrna ho produkovala až do roku 1970. Za tuto dobu na trh dodala téměř 300 tisíc těchto strojů, žádného jiného typu nebylo vyrobeno tolik. Jednalo se o šicí stroj s volným ramenem, rotačním chapačem a s rovným i klikatým stehem. Část strojů, pod typovým označením Lada T 132-3, byla vybavena i automatem na ozdobný steh.

Muzeum Jindřichohradecka, které před pěti lety vytvořilo samostatnou ex-pozici šicích strojů Lada, uchovává ve svých technických sbírkách několik kusů Lada 132, všech typů včetně toho s označením De Luxe. V posledních letech se muzeu podařilo získat ještě další exponáty, které však jsou označeny jinou ob-chodní značkou, neboť byly určeny pro vývoz.

František Fürbach – Muzeum Jindřichohradecka

Kufříkové šicí stroje Lada v Muzeu Jindřichohradecka
Lada 132 s označením Halvena, se prodávala v Austrálii, jak svědčí reklama v tamních novinách The Canberra Times z roku 1957.