7.8 C
Jindřichův Hradec
27.04. 2024
Články

Pomoc závislým přímo v terénu. Jihočeský streetwork PREVENT v kraji působí už dvacet let

Milion vyměněných jehel, více než 88 tisíc kontaktů s klienty. Terénní program Jihočeský streetwork PREVENT neziskové organizace PREVENT 99 pomáhá lidem se závislostí v Jihočeském kraji už dvacet let. Během dvou dekád rozšířil své působení do čtyřech okresů. Nyní působí v 22 městech a v jejich okolí. Týdně za klienty najezdí až 1675 kilometrů. Streetworkeři navazují kontakt s uživateli drog, monitorují situaci i v  odlehlých a opuštěných lokalitách a působí také preventivně.

Za dvacet let hledalo v zařízení pomoc se závislostí více než tři tisíce lidí. Někteří si domlouvají schůzku sami, někteří oslovují streetworkery v terénu. Pracovníci na ulici také aktivně vyhledávají a oslovují ty, kteří by službu mohli potřebovat. Pomáhají narkomanům snižovat rizika užívání drog, např. poskytnutím výměny injekčního materiálu. Často bývají i těmi, kterým se klienti odváží svěřit své životní příběhy.

„Naše práce je rozmanitá“, říká vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT Bc. Tomáš Antoňů, „ s klienty řešíme mimo jiné i rizika nesplácení dluhů, hledání vhodného bydlení nebo sociální dávky.“ Streetworkeři nabízí rovněž sociálně právní poradenství, krizovou intervenci, zdravotní ošetření, zprostředkování a odkazy na další odbornou péči. Klienty doprovází do zdravotnických zařízení a testují na infekční nemoci jako je HIV, syfilis a žloutenka.

Za jediný týden streetworkeři najezdí pěti pracovními auty 1675 km, ročně tak ujedou po Jihočeském kraji asi 87100 km. Podle batohů s logem PREVENTu 99 jsou k poznání ve všech okresech, kam pravidelně jezdí. Terénní sociální práci realizují v okresech Strakonice, Prachatice, Jindřichův Hradec a České Budějovice. Účastní se také různých akcí jako jsou párty, festivaly a koncerty, kde informují o rizicích spojených s užíváním různých substancí nebo pohlavně přenosných infekčních onemocnění.

Výjimečnými lety v existenci služby byla pandemie, která měla na práci streetwokerů zásadní vliv. Výrazně se snížil počet kontaktů s klienty, naopak stoupl počet vydaných a vyměněných stříkaček. V roce 2021 zaznamenali vůbec nejvyšší počet výměn, za rok to byly 113 454 kusy. Za celých dvacet let existence terénního programu už byl překročen jeden milion vyměněných jehel. Služby tak nejsou mířené jen na uživatele návykových látek, ale i na ochranu veřejného zdraví.

Jihočeský streetwork PREVENT poskytuje služby anonymně a bezplatně. „Každý malý krok, který klient udělá, je pro nás pozitivním výsledkem. Potěší, když občas slyšíme poděkování za to, že tu jsme,“ dodává Bc. Tomáš Antoňů. Terénní program vznikl v roce 2002. Službu za dvacet let využilo více než 3500 klientů a celkový počet kontaktů s klienty a oslovenými překročil 88 tisíc. Během dvaceti let působilo v zařízení 49 pracovníků.