15.1 C
Jindřichův Hradec
11.09. 2024
Články

Dočasné objekty a instalace (část 1.) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Od roku 2016 zaplňují město v rámci muzejního festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí na dobu adventu až do Tří králů soudobé umělecké objekty a díla úzce spjatá s vánoční tématikou. 

S myšlenkou uspořádat jediný festival tohoto zaměření v republice přišlo Muzeum Jindřichohradecka na počátku roku 2016. Muzejní organizační tým navázal úzký pracovní kontakt s tehdejšími členy Experimentálního ateliéru Fakulty architektury ČVUT a skupinou PET-MAT, z. ú. pod vedením architektky Kateřiny Novákové. Ti navrhli přes šest metrů vysokého PETAnděla. Na interaktivní sochu, která měnila barvu svého svítícího těla dle výšky přehrávaných tónů, pak už od konce září sbírali plastové nádoby žáci a studenti 13 škol z Jindřichova Hradce a okolí. Na konci listopadu byla na náměstí Míru během šesti dnů smontována z předem sestavených drátěných panelů. Ty dohromady obsahovaly více než jedenáct tisíc plastových lahví.

V rámci slavnostního odhalení na první adventní neděli roku 2016 předal komisař pelhřimovské agentury Dobrý den zástupcům muzea a PETMATu před zraky skoro tří tisícovek přihlížejících zápis do České knihy rekordů. Anděl později nazývaný místními „kulich“ se totiž stal největší stavbou v České republice vytvořenou z PET lahví.

Pro druhý ročník vznikla v dílně PETMATu podle návrhu jejího člena Dominika Císaře kinetická, tedy pohyblivá socha PETAnděla v životní velikosti, navíc kompletně vytištěná z recyklovaného plastového filamentu na 3D tiskárnách. Samotná socha anděla se skládala z 253 jednotlivých kusů o velikosti zhruba 20 cm, jejichž výroba zabrala přibližně 2530 tiskových hodin a spolkla 50 kg filamentu. Komponenty netiskl jeden člověk, ale podílelo se na něm skoro třicet tiskařů. Dvoumetrovou sochu sestavili členové PETMATu až ve vstupní hale kulturního centra Střelnice a následně ji nainstalovali na fontánu na Masarykově náměstí. Do pohybu se uváděla klikovým mechanismem, který ji rozhýbal a socha anděla tak doslova ožila. Připomínala odkaz betlemáře Tomáše Krýzy, jehož světoznámé jesličky se původně pomocí podobného mechanismu uváděly do pohybu. I přes počáteční překážky se sochu podařilo zprovoznit, mohla tak být opět za hojné účasti veřejnosti slavnostně odhalena na první adventní neděli 2. prosince roku 2017 a znovu zapsána do České knihy rekordů, tentokrát jako největší socha u nás vytištěná na 3D tiskárně.

Jakub Valášek (NOVUM 2022/01)