11.4 C
Jindřichův Hradec
26.04. 2024
Články

Zámek v Kamenici nad Lipou – ráj dětí a hraček

Zámek Kamenice nad Lipou u Jindřichova Hradce proměnilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ráj dětí a rodičů. Poprvé ve své historii tu totiž otevřelo stálou expozici ze své bohaté sbírky hraček. Jmenuje se Hledej hračku! a projít si ji mohou návštěvníci sami nebo s průvodcem Martinem, který má pro děti připraveny dva programy, detektivní pátrání Hledej hračku! a Jak se dělá hračka – od nápadu k realizaci.

A co vás ve výstavě čeká? Hračky muzeum sbírá už od svého založení, v současné době jich má na 3500 kusů od 18. století do současnosti, takže vybírat z takové sbírky bylo těžké.

Chybět ale nesmějí panenky a všechno, co k nim patří, domečky a pokojíčky. Zlatou dobou panenek s celoporcelánovými hlavičkami s pečlivě modelovaným účesem bylo 19. století. Jako materiál se používal biskvit, neglazovaný porcelán. Začaly se také objevovat mechanické panenky, mluvící, mrkací a chodící. Vystaveny jsou i textilní hračky v čele s populárním medvídkem Teddybear vyráběným od roku 1902.

A tak, jako si holčičky na přelomu 19. a 20. století hrály s panenkami, kluci měli své cínové vojáčky, s nimiž mohli stavět vojenské tábory, armádní přehlídky i rekonstrukce historických bitev. Kluci i holky měli oblíbené stavebnice, které byly nejprve dřevěné a měly edukativní účel, jako tak zvané Fröbelovy dárky, které nechyběly v 19. století v žádné nově založené mateřské škole. Slavné kotvové stavebnice z lisovaného umělého kamene z továrny F. A. Richtera nabízely předlohy k modelům staveb, ve 20. století začaly být populární perforované kovové pásky spojované pomocí šroubů a matiček jako německá Märklin nebo česká Merkur. A samozřejmě dánské Lego, které nemůže chybět v žádné sbírce hraček.

Dvacáté století přineslo růst uměleckých hraček, kterým se věnovaly mimořádné osobnosti, pedagožka Minka Podhajská nebo všestranně nadaný Ladislav Sutnar, oba pod značkou Artěl. Po druhé světové válce byla řada továren na hračky na našem území znárodněna, drobné továrny se staly součástí státních podniků nebo zanikly. Výroba hraček se soustředila do podniků Hamiro, Tofa, tvorbě lidových hraček se věnovalo Ústředí lidové tvorby a další.

A už tu byla doba nových materiálů, které na mnoho desetiletí ovládly hračkářský průmysl – umělých hmot. Na tomto poli vládla Fatra Napajedla se svou designérkou hraček Libuší Niklovou, která navrhla sérii nafukovacích hraček včetně tak populárních nafukovacích sedacích zvířat.

Všechny informace najdete na https://www.upm.cz/zamek-kamenice-nad-lipou/

Radka Potměšilová