13.2 C
Jindřichův Hradec
8.05. 2024
Živý Hradec 2020

Živý Hradec 2020 bude!

Živý Hradec 2020 bude!

…samozřejmě uzpůsobený podmínkám, které je nutno respektovat, ať si o nich myslíme, co chceme. Termíny a forma festivalu se proto mění! Na koncerty se můžete těšit a užít si je v průběhu celého léta. Připravili jsme pro vás šest koncertních setů.

Živý Hradec 2020 bude!A teď ty změny. Nebudeme v parku pod gymplem, stěhujeme se pro letošek do zahrady na 15. poledníku (u Muzea fotografie a moderních obrazových médií). Počet návštěvníků je omezen (nařízení Vlády ČR). I proto jsme nuceni zavést vstupenky (z důvodu evidence počtu osob – nebude-li do té doby rozhodnuto jinak). Dalším podstatným důvodem pro zavedení vstupného je naše snaha podpořit účinkující, zvukaře, techniky atd. Předprodej vstupenek na jednotlivé dny bude zajištěn v kanceláři Čedok v Panské ulici nebo online na webových stránkách živýhradec.cz

Kapely:

  • 26.6.2020 Schodiště , První hoře zahrada MF
  • 27.6.2020 Kalle , Nauzea orchestra – Zahrada MF
  • 27.7.2020 5P Pospíšil Zahrada MF
  • 28.7.2020 Načeva – Zdivočelí koně, Martina von W zahrada MF
  • ZRUŠENO – 28.8.2020 V3SKA, Elvis Maserati Zahrada MF
  • ZRUŠENO – 29.8.2020 Čankišou, Sukulent Zahrada MF

Vstupné na koncerty: 150 Kč

Živý Hradec je multižánrový hudební a kulturní festival

který v Jindřichově Hradci spatřil světlo světa poprvé v roce 2014. Vznik festivalu se váže k letnímu slunovratu a je oslavou světového Svátku hudby. Už na začátku jsme se rozhodli jít tak trochu „proti proudu“. Na jindřichohradeckou scénu přivádíme muzikanty a kapely, které v běžných rádiích a na velkých pódiích neuslyšíte. Vystupovali u nás například Poletíme?, Michal Pavlíček a Monika Načeva, Jiří Schmitzer, Mucha, 5P Luboše Pospíšila, Petr Váša a Ty syčáci, Kníry, Timudej a mnoho dalších. Živý Hradec se každoročně odehrává v parku, který svojí jedinečností přírodního amfiteátru zajišťuje pohodovou atmosféru. Na počátku bylo moře. Moře myšlenek a skvělých nápadů a v zádech opora pár desítek návštěvníků. I díky nim se myšlenky šířily dál a dnes je Živý Hradec jednou z nejvýraznějších jindřichohradeckých kulturních akcí.
Jednou z myšlenek je i podpora neziskových organizací v regionu – například Otevřená Okna nebo Proutek.

Organizátorem festivalu je spolek Civis novus, který je zakladatelem několika neotřelých a dnes již tradičních jindřichohradeckých akcí – Ledové sochy na náměstí, Velikonoční veselice, Svatomartinské hodování, Do práce na kole, Piána na ulici, festival pouličního umění Do klobouku.

SCHODIŠTĚ (ex-Nahoru po schodišti dolů band)

„Schodiště vesele brázdí hudební „moře“ se svižným programem akcentujícím dlouho očekávané a nadšeně přijaté album Kupředu! Za 35 let existence odehrála kapela nazývaná dříve Nahoru po schodišti dolů band přes tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.“

Sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív, sedmihlavá smečka střílí od boku jednu pecku za druhou, mladé publikum v předních liniích hledišť si s pamětníky s chutí zatančí na novinky (Nebudu, Stařena) i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Karty jsou rozdaný, Dokonalá kost, Ve čtyři ráno nebo Pytlíky ČSA. Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět.

Čankišou po pěti letech zpět na festivalu Živý Hradec a o pět většíJ

Osobitý styl taneční world music opírající se o legendu jednonohého lidu Čanki, se kterým kapela roztancovala publikum už v 18 zemích. Poslední deska… Supay vyšla v říjnu 2015 a opět získala nominaci na Anděla 2015 v kategorii world music. Předchodzí deska Faÿt se umístila na 10. místě v evropském žebříčku world music, má nominaci na Anděla 2011 a vynikající recenze doma i v zahraničí! Čtvrtou desku Lé La označil novinář J. Moravčík za nejlepší domáci world music album roku 2008, kapela za něj získala svou první nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Účast na prestižních festivalech po celém světě, např. Rainforest world music festival 2012 na Borneu, Sziget 2010 a 2013 v Budapešti, Manapany Surf festival 2006 na ostrově Réunion, World performing arts festival 2005 a 2007 v Pakistánu.

První hoře

První Hoře je přední česká alternativní kapela, která bývá řazena mezi průkopníky progresivního nebo avantgardního rocku.

Na kontě má již šest alb, mnohá ocenění včetně ceny Anděl a stovky festivalů a úspěšných klubových koncertů.

Zkuste se ponořit do jejího specifického, tajemného, absurdního, krutého i něžného světa bláznů, pierotů a blouznivců…

Kalle

Dvojnásobní držitelé ceny Anděl v Jindřichově Hradci poprvé představí svojí aktuální desku Songs with the Acoustic Band.

Kalle jsou táborská dvojice Veronika a David Zemanovi. Jejich společné začátky se datují od roku 2007, kdy spoluzaložili indie-rockovou skupinu Veena a nedlouho na to k ní přidali další hudební projekt Nod Nod. Od roku 2013 začali postupně koncertovat jen ve dvou pod názvem Kalle a následně vydali debutové album Live from the Room. Jejich prvotina i přes svou lo-fi povahu vyvolala na české alternativní scéně rozruch a obdržela cenu Anděl v kategorii alternativa 2014. Druhé album Saffron hills dvojice vydala po třech letech a Kalle na ní své intimní pojetí slow-core dotáhli do dokonalosti a k další ceně Anděl 2017, se jí podařilo ještě přidat cenu hudební kritiky Apollo. Rok po vydání kapela začíná občasně koncertovat v akustickém šestičlenném podání. Tento projekt uvnitř kapely završili vydáním alba Songs with the Acoustic Band, které vyšlo digitálně na sklonku roku 2019.

Na albu Songs with the Acoustic Band vyměnili elektrickou kytaru a spoustu zvukových mašinek za akustické nástroje v šestičlenném obsazení. Zpěv, akustická kytara, basa, bicí, harmonium a violoncello v souhře, která zachovává post-rockovou atmosféru a zároveň odhaluje nový rozměr skladeb.

Nauzea Orchestra

Kapela vznikla před dvanácti lety v Ústí nad Labem jako electroclashová skupina inspirovaná tehdejší berlínskou dekadentní hudební vlnou. S druhou deskou The Dark Side Of The Raven (2011) se objevily v tvorbě Nauzey Orchestry i prvky industriálu a postrocku. Postrockové období vyvrcholilo s třetí deskou Dobro (2015), na níž se objevily první skladby zpívané i česky. Do té doby sázela Nauzea Orchestra výhradně na němčinu a angličtinu. Poslední album – Štěstí (2017) – je zatím nejvíce písničkové. Stopy dekadence ale Nauzea Orchestra neztratila.

LUBOŠ POSPÍŠIL & 5P

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete prožívá jedno z nejšťastnějších období své více než čtyřicetileté kariéry. Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie (které před rokem získalo zlatou desku!) a po retrospektivním turné Route 66 k supraphonskému 13CD kompletu vloni vstoupil do Beatové síně slávy… a letos sklízí všechny ty plody a ocenění v sálech od Aše po Jablůnkov, leckdy vyprodaných. Aktuální šňůra nabízí průřez celou protagonistovou kariérou, mimo jiné zní na koncertech kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry (Tenhle vítr jsem měl rád, Soukromá cesta do nikam), včetně exkurzů do prehistorie (m.j. Doky, vlaky, hlad a boty).

Načeva a Zdivočelí koně

Název projektu „Zdivočelí koně“ je podle jedné básně Pavla Zajíčka, kterou právě Načeva se svou stávající kapelou zhudebnila. Ke zhudebnění vybrala básně umělců, kteří byli pronásledovaní minulým režimem, z let 60. – 80., jako jsou Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, ale i méně známých jako je Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová.

Tyto básně jsou velmi citlivě a přitom výrazně emotivně interpretované Načevou, která má k básníkům osobní vztah. Podbarvené jsou silnými melodiemi hráče na klávesy Davida Kabzana (Rány těla), který už spolupracoval s Načevou na desce Nebe je rudý a bubenice Markéta Pták (LO/VE), doplňuje tento mezigenerační vztah a dokazuje, že zhudebněné undergroundové básně jsou nejen pro posluchače, kteří dobu minulou zažili, ale i pro nastupující generaci.

Martina von W

dříve známá jako Pensée , je písničkářka původem z Jindřichova Hradce.

V roce 2012 byla vybrána Tomášem Klusem jako předskokan pro jeho jindřichohradeckou zastávku na tour Ani si nesedejte. Pod jménem Pensée vydala v roce 2017 za pomoci svých fanoušků a Startovače album „Láska, smrt & špína“. Kromě četných samostatných koncertů má za sebou účast na hudebních festivalech jako je Folková růže, Žižkovská noc, United Islands či No Waves a vystoupení v Polsku či Německu (a v Brně). Vystupuje zpravidla sama s kytarou, při výjimečných příležitostech i s doprovodem kapely.

V3SKA. Legendární ska/punk band V3SKA

Hudební skupina, která původně pochází ze Stoda u Plzně vznikla v roce 2002. Hraje převážně styl SKA doplněný prvky punku a reggae. Za celou dobu existence prošlo kapelou vícero muzikantů, nyní je těleso složené z devíti členů a kromě dechové sekce je okořeněno akordeonem a vtipnými texty pocházejícími z pera frontmana Karla Hlaváčka. V roce 2007 kapela vydala své první album „Už bylo načase“. Následně v listopadu 2010 pokřtila druhé album „CIRKUS V3SKA“ a po čtyřleté pauze vydává kapela v září 2014 album „MODERNÍ DĚS“. Poslední album „15“ k příležitosti výročí kapely pak bylo vydáno v roce 2018.

Elvis Maserati

Rock Reggae Afrocountry – Nejstrašnější možná rocková sestava složená z bývalých členů kapel Elvis Gott Superstar, 3D Lidé, Tleskač, Požár Mlýna, Kníry, Náhradní díly lidí, Spermsprayers, Vesmirní židé a Parta sfetovanejch kovbojů . Těšte se a třeste se…

Sukulent sound

Ať víš, do čeho jdeš, holenku!

Vidláckej gang muzikantů z Vysočiny – řízný perkuse, groove basa, punkem protřelej bubeník a dvě růže mezi trním na majku spolu s lyrikem všedních vesnických dní v čele.

Na první pohled nesourodé seskupení s různým žánrovým zaměřením se zvukem, jaký nikdo jiný v našem revíru nedisponuje.

Uslyšíš v ní popěvky z nejzapadlejších záhybů řeky Missipy, ucítíš ostrost potemnělých ulic velkoměstských ghett, do pohody tě rozhoupe sladký dým z Jamajky, ale za tím vším stejně pořád cítíš nastartovaný traktor s vohuleným punkem v přehrávači, co parkuje za nejbližší stodolou.