14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Roman Pišný

Bonifikační vteřina oblékla do žlutého Clemense Fankhausera

Před druhou etapou vedl celkové pořadí IV. ročníku cyklistického závodu „Okolo jižních Čech 2015“ reprezentant Německa Theo Reinhardt. Na druhého Clemense Fankhausera měl náskok jedinou vteřinu. Po druhé etapě, jež vedla z Českých Velenic do Kaplice, jsou na tom časově oba stejně, protože rakouský závodník ztracenou vteřinu získal na prémii v Rychnově nad Malší. Do cíle v Kaplici pak přijel dříve než německý soupeř, což stačilo k tomu, aby jej vysvlékl ze žlutého i zeleného trikotu.

Nástup Rugovace

Bonifikační vteřina oblékla do žlutého Clemense FankhauseraPřed poledním slavnostním startem na sídlišti Na Sadech v Č. Velenicích vládla mezi závodníky i v doprovodném konvoji dobrá nálada, neboť peloton chtělo vidět hodně diváků, kteří jezdce potleskem vyprovázeli na jejich dlouhou anabázi do Kaplice. Do druhé etapy se vydalo 78 cyklistů, z původní startovní listiny totiž po čtvrtečním dějství vymizela 4 jména, a sice Tadej Hiti (Slovinsko – reprezentace), Roman Fürst (ČR – Team Dukla Praha), Fabian Holzmeier (Německo – Radteam Herrmann) a Matěj Bechyně (ČR – AWT Greenway Cycling Team). Chvíli po ostrém startu se z hlavního pole odpoutal plzeňský Denis Rugovac. K závodníkovi Dukly Praha se nikdo nepřidal, takže se rozhodl „větrat“ osamoceně.

Body na prémiích

Páteční etapa se na trase různě klikatila. Proto se cyklisté z Č. Velenic dostali do Nových Hradů až po 47 kilometrech, i když jsou od sebe obě města o dvaatřicet km blíže. V Buquoyově podhradí byl první prémiový spurt. Jeho metou projel Rugovac se sedmiminutovým náskokem před pelotonem. Na druhém místě tam byl Němec Peter Renner (Radteam Herrmann), jenž se odhodlal k Rugovacově stíhání, ale v N. Hradech na něho ztrácel necelých pět minut. Ve stejném pořadí oba jezdci projeli i dalším bodovaným sprintem v Horní Stropnici a následnou vrchařskou prémií na Hojné Vodě. Stejnojmennou národní přírodní památkou v Novohradských horách sice Rugovac ještě projel před Rennerem, ale kopec mu dal zabrat a ze svého náskoku hodně ztratil.

Fankhauser skončil v Rychnově n./M. třetí

Bonifikační vteřina oblékla do žlutého Clemense FankhauseraStoupání na Hojnou Vodu, kde se z H. Stropnice silnice zvedla na pěti kilometrech o hodně přes dvě stovky výškových metrů, oba jezdce téměř spojilo. Před bufetem (69,1 km) už vytvořili spolupracující duo. K zajímavé situaci došlo v Rychnově nad Malší, kam peloton přivedl Rakušan Clemens Fankhauser (Team Hrinkow Advarics), jenž si tak zajistil jednu bonifikační sekundu a virtuálně se v celkovém pořadí dotáhl na žlutého Thea Reinhardta (Německo – reprezentace). Následně se uprchlíci i celé závodní pole podívalo až na hranici s Rakouskem, kde rozbité cesty spíše připomínaly cyklokros nebo závod MTB. Nebezpečně děravá silnice vyhovovala více jezdcům v úniku než pronásledovatelům, takže se jejich manko pořád pohybovalo kolem pěti minut.

Snížení náskoku

Renner s Rugovacem přejeli v Hradišti na čele vrchařskou prémii, ale nedonutili nositele puntíkatého trikotu Alvara Cuadrose (Španělsko – AWT Greenway Cycling Team), aby se bál o vedení v soutěži o krále kopců. Výjezd na vrchol z náskoku vedoucího dua ubral půldruhé minuty. Stejně tolik statečná dvojice ztratila po tom, co na čele pelotonu zvýšili tempo reprezentanti Německa s rakouskou stájí Hrinkow. Sedmnáct kilometrů před cílem peloton ztrácel 120 vteřin. Rugovac byl v té chvíli v úniku už 135 kilometrů!

Aktivita sprinterských týmů

Bonifikační vteřina oblékla do žlutého Clemense FankhauseraDo cílového města dorazili uprchlíci stále pospolu, ale v Kaplici měli před sebou dva městské okruhy o celkové délce 9600 metrů. Při vjezdu do města vítaly Rennera a Rugovace špalíry nadšených fandů, které odvážlivcům přály, aby únik dotáhli až do konce. Při prvním průjezdu cílem duo vedlo o 50 sekund. Za dvojicí táhly peloton stáje Lotto Soudal a AWT Greenway, které chtěly, aby se rozhodovalo v hromadném spurtu, neboť mají v sestavě typy jezdců pro tento způsob finiše.

Fankhauser do žlutého

Aktivita belgického Lotto Soudal nakonec přinesla své ovoce v tom, že Rugovac s Rennerem svůj boj ke zdárnému vyvrcholení nedotáhli. Dojeti byli po stopadesátikilometrovém větrání. Vydali spoustu sil, ale z triumfu se radovali jiní. Sprinterský souboj na pásce vyhrál italský rychlík Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli). Důležité bylo i to, kdo z dvojice Reinhardt – Fankhauser dojede dříve do cíle, protože při rovnosti času je rozhodujícím faktorem součet umístění. Rakušan to zvládl rychleji, takže v sobotu bude při cestě na Šumavu hájit žlutý dres on. Reinhardt měl navíc v ochranné cílové zóně problémy, dojel až za hlavním polem, ale byl mu započten Bolzanův čas.

Třeboň – Churáňov (165 km)

Třetí etapa je královská, protože cyklisty zavede na Šumavu, kde se dostanou až do nadmořské výšky 1079 metrů. Slavnostní start na třeboňském Masarykově náměstí bude hodinu před polednem. Na trase jsou sice čtyři sprinterské prémie (Hluboká n./V. – 28,8 km, Vodňany – 52,4 km, Sloup – 97,2 km, Kvilda – 137,0 km), na kterých se dá pobrat pár bonifikačních sekund k lepšímu, ale o ty v sobotu určitě nepůjde. Etapa bude v úvodních zhruba osmdesáti kilometrech relativní idylkou, pojede se po rovině. S blížícím se šumavským pohořím se cesta začne zvedat a nabídne už jen kopce a klesání, až do finále v Churáňově. Také vrchařské prémie na Javorníku (113,7 km) a Zadově (131,0 km) závodníky řádně prověří.

Bonifikační vteřina oblékla do žlutého Clemense FankhauseraVýsledky – II. etapa: 1. Riccardo Bolzan (Itálie – Cycling Team Friuli) 4:08:53 hod. (ø 39,05 km/h), 2. Henning Bommel (Německo – reprezentace), 3. Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal), 4. Mattia De Marchi (Itálie – Cycling Team Friulli), 5. Ivan Garcia (Španělsko – AWT Greenway Cycling Team), 6. Jan Stöhr (ČR – AC Sparta Praha/Vysočina Cycling), 7. Kevin Deltombe (Belgie – Lotto Soudal), 8. Robert Jenko, 9. Jure Miškulin (oba Slovinsko – reprezentace), 10. Vojtěch Hačecký (ČR – Team Dukla Praha), 15. Clemens Fankhauser (Rakousko), 28. Peter Renner (Německo – Radteam Herrmann), 39. Denis Rugovac (ČR – Team Dukla Praha), 62. Theo Reinhardt (Německo – reprezentace) všichni stejný čas.

Celkově (žlutý trikot): 1. Fankhauser, 2. Reinhardt oba 7:11:06 hod., 3. Alexis Guerin (Francie – AWT Greenway Cycling Team) +0:06, 4. Bommel +1:06, 5. Emiel Planckaert (Belgie – Lotto Soudal) +1:08, 6. Alexander Meier (Německo – Team Hrinkow Advarics) +1:11, 7. Garcia, 8. De Marchi, 9. Miškulin, 10. Pavel Stöhr (ČR – AC Sparta Praha/Vysočina Cycling) všichni +1:12 min.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Fankhauser 27, 2. Bommel 26, 3. Garcia 26.

Vrchařská soutěž (puntíkatý trikot): 1. Alvaro Cuadros (Španělsko – AWT Greenway Cycling Team) 15, 2. Rugovac 10, 3. Renner 8.

Do 23 let (bílý trikot): 1. Planckaert 7:12:14, 2. Garcia, 3. Miškulin oba +0:04.

Roman Pišnývíce sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Foto: Jsphoto.cz

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Jindřichohradecké házenkářky převálcovaly tým Valašského Meziříčí

Miloslav L

Jindřichohradecké házenkářky si přivezly z Kobylis výhru

Miloslav L