10.5 C
Jindřichův Hradec
30.05. 2024
Články

Letohrádek sv. Vojtěch, perla mezi hotely v České republice se nachází na Vysočině u Počátek

Počátecký zpravodaj vám přináší rozhovor s panem Pavlem Benešem, majitelem Letohrádku svatý Vojtěch a rodákem z Červené Řečice, který žije celý život na Vysočině. Z tzv. Smrčkovy vily u Počátek vybudoval unikátní hotel ve stylu první republiky, jehož koncept je v rámci České republiky ojedinělý. Náročná obnova původní Smrčkovy vily včetně přilehlého parku probíhala v letech 2008–2014 a Pavel Beneš ji prováděl de facto svépomocí, za podpory své rodiny a přátel. Součástí provozu Letohrádku byla tři roky i expozice jednoho z nejznámějších českých pohádkových filmů „Tři oříšky pro Popelku“, kterou pan Beneš po dlouhých vyjednáváních a žádostech Státního hradu Švihov na tento hrad zapůjčil (expozice se v současné době nachází v tzv. Bílé baště hradu Švihov).

Svůj název nese Letohrádek po světci a patronu Země české svatém Vojtěchovi, po němž je pojmenován i jeden z počáteckých pramenů. Jedno z ramen tohoto pramene protéká právě parkem u Letohrádku, kde nalezneme i sochu svatého Vojtěcha. Letohrádek již neodmyslitelně patří k městu Počátky a je cílem víkendových procházek na kávu či skvělý oběd nejen turistů, ale i místních. Je vyhledávaným místem hostů i svatebčanů z celé ČR a jeho součástí je i rozsáhlý park, kde můžete potkat daňky, pávy a různé domácí zvířectvo…

Dobrý den pane Beneši, Děkuji za Váš čas v této nelehké době. Pevně doufáme, že Letohrádek ustál „karanténu“ v dobré kondici a budeme si moci zajít brzy opět na dobrý oběd, ubytovat se či uspořádat svatbu právě u vás.

Dobrý den. Ano, situace a doba není lehká. Letohrádek a provoz jsme snad ustáli a vše přečkali ve zdraví.

Ojedinělý koncept prvorepublikového hotýlku s názvy pokojů podle soudobých hereckých hvězd, který jste zvolil, má velký úspěch. Za jeho nevšední atmosférou se k Vám opakovaně vrací řada hostů.

Ano, v roce 2018 jsme získali i celorepublikové ocenění ČS100 DestinaCZe 2018 jako nejoblíbenější místo spojené se 100. výročím založení naší republiky, v soutěži vyhlášené agenturou CzechTourism. Byli jsme mj. i partnery Kraje Vysočina v jeho kampani Vysočina Filmová a jsme držiteli prestižního ocenění hostů z webu svetubytovani.cz

Co Vás vůbec vedlo k myšlence rekonstrukce ve stylu našich prvorepublikových hereckých hvězd?

Když jsem se Letohrádek rozhodl koupit, strávil jsem mnoho času s tehdejšími majitelkami, které zde vyrostly se svými rodiči, a bylo zmíněno: „mezi známé rodičů patřil Vlasta Burian, který zde i několikrát přenocoval“. Proto vznikla myšlenka jednotlivé pokoje pojmenovat po hvězdách tehdejšího filmového plátna.

V této souvislosti se nelze dotázat, odkud se bere Vaše umělecké cítění? Vkus,s nímž jste dřívější tzv. Smrčkovu vilu zrekonstruoval, je skutečně patrný.

Nikdy jsem architekturu nestudoval, ale od mých 19 let mě velmi zajímala. Interiéry a park jsem si navrhoval sám podle svého citu. Za celkovou rekonstrukci Letohrádku jsem získal i ocenění Stavba roku Kraje Vysočina 2014 – čestné uznání za respektování ducha hravé a romantické architektury, což mi udělalo opravdu radost, že obnova Letohrádku se vážně povedla.

Budova Letohrádku má parametry nemovité kulturní památky. Potvrdili Vám tuto skutečnost památkáři a spolupracoval jste s nimi při rekonstrukci?

Už když jsem Letohrádek kupoval, nebyl památkově chráněný a s památkáři jsem nespolupracoval. Ale podle získaného ocenění jsme „památku“ zachránili.  

Můžete nám prozradit, jak se dochoval vzácný interiér vily, i po jejím řadu let trvajícím rozdělení na nájemní byty?

Interiér vily se, de facto, až tak nezachoval. K současné podobě jsme se dopracovali pouze rekonstrukcí a objevením původních prvků. Zdivo, okna, dveře a schodiště jsme museli zbavit syntetických nátěrů, válečků a obložení. Vrátili jsme celému objektu původní art deco výmalbu a dřevěným prvkům jsme vrátili kouzlo přírodního dřeva. Podařilo se nám dokonce vykoupit i část nábytku z původního vybavení Smrčkovy vily.

Vsadil jste i při provozu restaurace na tradici a dobové recepty? Vaše kuchyně je rovněž skvělá.

Ano, naše kuchyně vychází z původních receptur, například z kuchařek M. D. Rettigové. Držíme se klasické české kuchyně a sázíme na oblíbená jídla, jako třeba „Vepřovou kotletu Oldřicha Nového“. Pracujeme s místními dodavateli masa a zeleniny, abychom našim hostům nabízeli pokrmy pouze z čerstvých a převážně místních surovin.

Co dalšího chystáte pro své hosty?

Ve výhledu do budoucnosti je rozšíření ubytovací kapacity a expozice dobových dopravních prostředků. Letos se chceme zaměřit hlavně na to, aby si naši hosté pobyt u nás opravdu užili a odpočinuli si. Proto plánujeme nabídku pikniků a odpočinková místa s lehátky v přilehlém parku. V létě bude v provozu určitě i udírna a gril se specialitami.

Prozradíte, kde rostou v parku čtyřlístky?

(pozn. erb Letohrádku je tvořen čtyřlístky, které se mají vyskytovat na tajném místě v parku) Neprozradím. Čtyřlístek si každý bude muset najít sám. Ale opravdu rostou.

Děkuji za rozhovor. Na místě je určitě i vyjádření úcty a díku za pomoc při podpoře cestovního ruchu v Počátkách a při rozvoji našeho města, k nimž provozem Letohrádku svatého Vojtěcha přispíváte.

Ať se Vám i Letohrádku nadále daří…

Mgr. Miroslava Hromasová,
vedoucí KZM Počátky