0.1 C
Jindřichův Hradec
10.12. 2024
Články

Před sto lety dorazil do Jindřichova Hradce fakír Meri Bey

Prosinec v roce 1920 probíhal v Jindřichově Hradci velmi poklidně. Děti se těšily na mikulášskou nadílku i nadcházející Vánoce, zatímco dospělí navštěvovali operní a operetní představení divadelní společnosti M. Zieglerové, kterému vévodily Smetanovy opery Prodaná nevěsta a Dalibor a někteří se těšili na vystoupení exotického fakíra Mery Bey, které bylo plánováno na 1. ledna 1921.

Před sto lety dorazil do Jindřichova Hradce fakír Meri BeyFakir Meri Bey, vlastním jménem Ivanovič Školny, jest 23letý Ukrajince z Kyjeva, který v útlém dětství byl zavlečen do Indie, kdež byl do hrozných tajů fakirství po dlouhá léta domorodými věhlasnými fakiry zaučován. Fakir znamená arabsky „chudý“. U nás jsou známi z románů, cestopisů a indických pověstí jako lidé, kteří skoro nazí všechny tělesná utrpení, podobající se středověkému mučení, dobrovolně snášejí a vystavují se tak na odiv věřícím masám. Náš mladý Ukrajinec přijde k nám, aby ve skutečnosti tyto nám neuvěřitelné výkony předvedl před očima diváků, nevycházejících z údivu. Uvidí, jak tento mladý muž pije rozžhavený cín, propaluje nejen měkké části svého těla, ale i hlavu ostrými hřeby, kouše rozžhavené železo a jiné neuvěřitelné výkony. Velkou atrakci chce podniknouti tím, že když přinesou si fotografii některého známého, uvidí ho tak skutečně na podiu, nebo kdož, v této době nouze o kuřivo, rád by kouření odvykl, může tomuto zázračnému fakiru dáti kousek nehtu svého levého malíčku a ve dvou dnech pocítí nesnesitelný odpor ke kouření. Ve všech výkonech tohoto fakíra jest divák v neobyčejném duševním napětí a doporučuje se, aby lidé slabých nervů představení vůbec se nezúčastnovali.

Jak žil Jindřichův Hradec v prosinci před sto lety podle zdejšího týdeníku Ohlas od Nežárky si můžete přečíst v prosincovém čísle Jindřichohradeckého zpravodaje. Ohlas od Nežárky můžete studovat na webu Muzea Jindřichohradecka v záložce Knihovna v oddíle Digitální knihovna Kramerius https://www.mjh.cz/knihovna-badatelna/digitalni-knihovna.

Štěpánka Běhalová