-1.6 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
5plus2

5plus2: Dohoda o MHD platí. Městská v Jindřichově Hradci pojede i dál

Ačkoliv Hradečáci, kteří denně cestují MHD, zaznamenali pravděpodobně pouze to, že se slibovaná revoluce v systému městské na přelomu let nekonala, pozadí celé věci bylo značně dramatičtější. Celou věc se podařilo rozlousknout až teprve v květnu.

Ulice Hradce brázdí nový žlutý autobus (fotogalerie) MHD městská
Výrazněji se systém hradecké MHD změní nejprve od začátku roku 2016. Ilustrační foto. | foto: Adam Hudec, 5plus2.cz

 

Protože se loni radnici nepodařilo vybrat nového provozovatele MHD, muselo vedení města vyjednávat s ČSAD o prodloužení smlouvy do té doby, než se zmiňovaná revoluce podaří.

Podle místostarosty Bohumila Komínka byla tato téměř půlroční zákulisní jednání více než tvrdá. „Dlouze jsme s vedením dopravního podniku diskutovali především o nákladech na dopravu a o rozpracování jednotlivých částek a položek. Pochopitelně jsme se snažili, aby to bylo přiměřené penězům, které budeme za prodloužení zajišťování služby městské hromadné dopravy vynakládat,“ sdělil místostarosta Komínek. Debaty s dopravcem se údajně týkaly například i zvyšování platů a dalších mnoha různých položek.

Radnice má malé kompetence

Podle jeho slov má jindřichohradecká radnice jen silně omezené možnosti, jak do fungování MHD zasáhnout. Například rozhodování o obnově vozového parku nebo o různých opravách je totiž plně v kompetenci dopravce, tedy společnosti ČSAD.

Nový systém městské dopravy začne fungovat nejdříve od začátku roku 2016. Provoz bude zajištěný desetiletou smlouvou, což pro radnici znamená obavy, aby byl takový dokument výhodný.

S jeho sestavováním pomůže v červnu letošního roku podle místostarosty odborník přes hromadnou dopravu z univerzity Českého vysokého učení technického v Praze. Kromě smlouvy by měl pomoci i navrhnout lepší jízdní řády a další detaily.

„Mrzí mě, že se tolik propagovaná nová městská nakonec nekonala. Teď se na ní bude další roky čekat. Už se těším na den, kdy přijedu vlakem a městská domů na sídliště Vajgar mi neujede těsně před nosem,“ směje se student Pavel Dvořák.

V letošním roce se veškeré změny týkaly pouze drobných úprav v jízdních řádech, změn v poplatcích za jízdné a v nabídce levnějších průkazek.

Zdroj: 5plus2.cz Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L