3.7 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Hasičské zásahy – únor 2017

Které události řešili hasiči na Jindřichohradecku v uplynulém měsíci? Podívejte se na přehled nejzajímavějších zásahů.

hasiči ilustrační
Ilustrační foto. Autor: Martin Kozák

Pondělí 27. února

Dopravní nehoda – Plně uzavřena byla silnice v obci Kunžak po střetu dvou osobních automobilů. Při nehodě, u které zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, utrpěla zranění jedna osoba. Profesionální hasiči z jindřichohradecké stanice provedli u havarovaných aut protipožární opatření a kontrolu úniku provozních kapalin. Přibližně za hodinu byl jeden jízdní pruh silnice zprůjezdněn, policisté řídili v místě nehody provoz kyvadlově. Havarované auto, které skončilo po střetu na silnici, bylo okolo půl jedné odpolední naloženo na vůz odtahové služby. Druhé auto, stojící v poli, bude odtaženo následovně.

  • Pátek 24. února

V souvislosti se silným větrem zasahovali hasiči na Jindřichohradecku u šestnácti událostí – spadaných stromů. Hasiči odklízeli spadlé stromy v Nové Vsi nad Lužnicí, Tušti, Jarošově nad Nežárkou, Lutové, Cepu, Kunžaku, České Olešné, Horním Skrýchově, Starém Městě pod Landštejnem, Ostojkovicích, Dačicích, Velkém Pěčíně, Horním Radíkově, Přesekách (dvakrát) a Českém Rudolci.

  • Čtvrtek 23. února

Jindřichohradečtí profesionální hasiči byli vysláni do lesa k obci Horní Pěna, kde na spadnul na osobu strom. Ještě před příjezdem jednotky se podařilo kolegům zavaleného z pod stromu vyprostit. Hasiči a následně zdravotníci ZZS okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě přistál vrtulník LZS. Bohužel i přes veškerou snahu záchranářů se nepodařilo osobu oživit, následky úrazu byly smrtelné.

  • Středa 15. února

Tragická dopravní nehoda se stala u obce Domanín, kde se ve směru na obec Spolí střetly osobní automobily továrních značek Ford Focus a Mitsubishi Lancer. Srážka aut způsobila řidiči vozu Ford mnohačetná zranění, která byla neslučitelná se životem. Lékař ZZS u něj konstatoval smrt. Řidič druhého vozu byl v době příjezdu profesionálních hasičů ze stanice Třeboň již v péči ZZS. Hasiči zajistili oba vozy protipožárním opatřením a po ukončení šetření policistů asistovali u naložení aut na vůz odtahové služby. Zásah třeboňská jednotka ukončila úklidem vozovky po 20. hodině.

  • Pondělí 13. února

K ohlášenému požáru komína vyjeli do obce Člunek, části obce Lomy profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec. Na místo byly vyslány také jednotky SDH obcí Člunek a Kunžak. Průzkum na místě ukázal, že hoří vznícené saze v komíně s tím, že požár se částečně rozšířil i na střešní konstrukci. Hasiči saze uhasili a pro důkladné uhašení prostor okolo komína museli část střešní konstrukce rozebrat. Likvidace požáru hasičům zabrala asi hodinu. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 50 000,-, hodnota uchráněného majetku činí 3 000 000,-.

Přes balkón, na kterém malé dítě zabouchlo maminku, vnikli jindřichohradečtí profesionálové do bytu v Jakubské ulici.

  • Sobota 11. února

Na základě ohlášení Policie ČR zasahovali profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec u Děbolína, kde havaroval osobní automobil tovární značky Toyota Auris. Vůz vyjel z vozovky a narazil do stromu. V době příjezdu hasičů byly dvě zraněné osoby stále v autě, ale již v péči zdravotníků ZZS. Hasiči pomohli s ošetřením a zároveň zajistili auto protipožárním opatřením. Únik provozních kapalin nebyl zjištěn.

  • Úterý 7. února

Profesionální hasiči ze stanic Jindřichův Hradec a České Budějovice spolupracovali s pracovníky KVS v Dolním Žďáře, části obce Horní Lhota u likvidace chovu drůbeže zasaženého ptačí chřipkou. Jednalo se o chov přibližně 120 krůt. Úkolem hasičů bylo uložit všechny krůty do připravených vaků. Zasahující hasiči byli vybaveni ochrannými obleky, respirátory, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům. Stejně zajištěni byli i pracovníci KVS, kteří do vytýčeného nebezpečného prostoru vstupovali společně s hasiči. Každý, kdo ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do pytle (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu. Zásah trval včetně dekontaminace zasahujících hasičů hodinu a půl.

  • Pátek 3. února

Profesionální hasiči z třeboňské stanice zasahovali společně s Policií ČR a strážníky Městské policie Třeboň u dopravní nehody, kdy řidič osobního automobilu v Táboritské ulici v Třeboni přerazil sloup veřejného osvětlení a ujel. Hasiči místo zajistili vytyčovací páskou a místo předali Městské policii.

Zdroj: por. Ing. Vendula Matějů – tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L