3.7 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Kickbox není násilí, je to rozmanitý sport pro každého (rozhovor s trenérem Kickbox klubu Reborn Josefem Bílkem)

Fyzická kondice, sebeovládání i základy sebeobrany, to je Kickbox Klub Reborn

Kickbox klub RebornKickbox je velmi univerzální a rozmanitý sport.  Už za pár dní se v Jindřichově Hradci zájemcům otevře nový klub bojových umění Kickbox Klub Reborn zaměřený na všechny směry, které z tohoto sportovního odvětví vzešly.  Náročnost tréninku si pod vedením profesionálních trenérů zvolíte sami, zformujete postavu a zlepšíte si fyzickou kondici. O tom, proč do klubu přijít, a co tam na vás čeká, se dočtete v následujícím rozhovoru s majitelem a trenérem Kickbox Klubu Reborn, Josefem Bílkem.

Naší „pobočku“ otevíráme v Jindřichově Hradci dvěma náborovými tréninky 4. a 8. listopadu. Budou se konat v tělocvičně Základní školy Větrná na sídlišti Hvězdárna. Jedná se o pondělí a pátek a další tréninky budou následovat ve stejných dnech, jejich čas bude ještě upřesněn podle zájmu lidí.

Mohl byste přiblížit vizi vámi otevírané školy bojového sportu?
Je naprosto jednoduchá – nabídnout lidem krásný sport, zábavné tréninky, fajn kolektiv a především možnost něco udělat pro své zdraví a fyzickou kondici. Moc bych si přál, aby náš sport přestal být všeobecně považován za násilné mlácení v ringu. Je to bohužel skutečnost, se kterou se setkávám velmi často, přitom právě kickbox patří mezi sporty s minimem úrazů či zranění,  zvlášť v porovnání s fotbalem či hokejem je rozdíl velmi výrazný.

Jakou máte představu o jejím fungování?
Kickbox má velice rozmanitou škálu směrů. V nově otevíraném klubu se zaměříme na formu Lightcontact a Pointfighting (dříve Semicontact). V obou směrech je kladen důraz především na techniku prováděných prvků. Pokud je u nějakého člověka zájem si zkusit i tvrdší formy, pak se tomu nebráním, ale není to hlavním záměrem. A má představa? Že to u nás bude lidi bavit, všichni si přijdou na své a budou se k nám na každý trénink těšit.

Proč právě kickbox, který u nás není až tak známý?
Osobně jsem prošel i spoustou jiných sportů. Samozřejmě, že mi učarovaly filmy s různými mistry bojových umění, a tak jsem začal sám něco podobného vyhledávat. Hned na prvním tréninku jsem si kickbox zamiloval. Hlavně asi pro jeho rozmanitost.
Je velká škoda, že v Česku nedostávají bojové sporty takový prostor, jaký by si zasloužily. Například letos v květnu získal můj kamarád a trenér 14. titul Mistra Světa  a v novinách, ani v televizi o tom nebyla zmínka. Je to velká škoda… Přitom možná právě trocha té pozornosti by měla za následek to, že by slovo kickbox nepůsobilo tak „strašidelně“.

Půjde spíše o sportovní kroužek nebo i o přípravu na mistrovské soutěže?
Rád bych vedl obojí. Snažím se vždy přizpůsobit tréninky všem, co ke mně chodí. Pokud přijdou děti, tak mají trénink plný her, všeobecných cvičení na rozvoj pohybových dovedností, motoriky, pohyblivosti a samozřejmě si vyzkouší i kickbox. Pokud mám skupinu maminek na mateřské, tak mají ušitý trénink na míru zaměřený na spalování tuků, formování postavy, zlepšování fyzické kondice. Pokud je skupina, co se chce „jen zapotit“,  potom i pro ni připravím tréninky… A pokud budou zájemci, kteří si budou chtít vyzkoušet soutěžní pojetí a zúčastňovat se závodů, pak i ti si přijdou na své…. Prostě – snažím se o to, aby si každý našel u nás právě to, co hledá.  A i když máme v názvu slovo kickbox, pak to neznamená, že budu nutit každého zápasit.

Kdy bude první náborová hodina a kdo na ni může přijít?
Kickbox klub Reborn    Náborové hodiny budou zatím dvě.  V pondělí 4. listopadu a v pátek 8. listopadu vždy od 16.30 do 18. hodin. A kdo může přijít? Všichni!! Děti, dospělí, maminky, tatínkové, babičky, dědové, prostě všichni ti, kteří chtějí sportovat, bavit se, hubnout a třeba se stát i mistrem světa. Jak jsem se již zmiňoval – tréninky přizpůsobím všem.  Jediné omezení je u dětí, tam je podmínka, aby již byli školáci.  Náborové tréninky jsou připravené tak, aby si návštěvníci vše vyzkoušeli, takže sportovní oblečení a chuť si zacvičit, je potřeba vzít  s sebou…

Pod pojmem kickbox si asi většina lidí představí boxujícího chlápka. Je tento sport určen spíše pro osoby mužského pohlaví?
To vůbec ne. Když se podíváte na turnaje, pak obsazenost mužských a ženských kategorií je dnes, řekl bych, půl na půl. A co se týká hodin pro veřejnost, pak je to zhruba stejné. Dost často k nám chodí holky a dámy za účelem naučit se pár věcí pro sebeobranu. I na to se dá kickbox použít. Rozmanitost kickboxu je vážně veliká, a abych to shrnul, pak opravdovému závodnímu kickboxu a zápasení na turnajích se věnuje tak 20% lidí, kteří k nám chodí.

Co dá kickbox člověku? Má podle vás nějaký duševní rozměr?
Je to spousta věcí… Například děti získají především disciplínu. Návyk cvičit a hlavně všeobecný pohybový a sportovní rozvoj. Ten podle mě v dnešní době plné počítačů a sociálních sítí podobných facebooku velice chybí. A nebudeme si nic nalhávat – tělocvik ve školách už také většinou není, co býval. I ten částečně nahrazujeme…. Neméně důležitý je přínos pro zdraví člověka, zlepšení fyzické kondice, sebeovládání, možná seberealizace a v neposlední řadě i základ určitých sebeobraných prvků.
Duševní rozměr má také. Ať už je to uznávání autority v podobě trenéra, respekt ke druhým a hlavně k sobě samému. Pokud se podívám do svého okolí, pak bych řekl, že lidé provozující bojové sporty či umění jsou lidé především velice klidní a vyrovnaní. Už dávné filozofie těchto umění k tomu vedly a dnes je to pořád stejné. Lidé, kteří tyto sporty dělají, se neperou na ulici, po zábavách atd…

Potřebuji k tréninku nebo zápasení nějaké speciální vybavení?
Jedna z výhod našeho sportu je právě v jeho nízkých nákladech na provoz. Pro začátek stačí každému jen sportovní oblečení a až každý pozná, jestli chce pokračovat či ne, pak stačí koupit boxerské rukavice, které se dají pořídit i za méně než 1.000 korun. Ty ale nejsou vůbec potřeba hned ze začátku.
Speciální výbavu pak potřebují závodníci, ať už je to helma, chránič zubů, či nohou. Tady už je potom cena trošku větší. Cena kompletní výstroje pro závodníka je kolem 5.000 korun, taková výstroj ale závodníkovi vydrží několik let. Což v porovnání např s hokejem je investice minimální.

Kickbox budou v Kickbox Klubu Reborn vyučovat dva trenéři. Jaké máte trenérské zkušenosti, případně certifikáty?
V našem klubu vyučuji já a můj asistent Honza Novák. Náš klub už začíná čtvrtou sezónu pod naším vedením. Co se týká trenérských zkušeností, potom jsou to právě tyto tři uplynulé sezóny našeho působení v Třešti u Jihlavy. Pod mým vedením se závodníci pravidelně zúčastňují menších i větších mezinárodních turnajů.
Co se týká „papírů“, tak oba máme trenérskou licenci II. B třídy, kterou jsme si udělali na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Karlově Univerzitě v Praze a k tomu máme specializaci na kickbox udělenou Českým svazem kickboxu. Oba kromě trénování našich svěřenců sami aktivně trénujeme, jezdíme na semináře a snažíme se dále úspěšně vzdělávat a zdokonalovat.

Spolupracujete s nějakými dalšími institucemi?
Největší spolupráce je s pražským klubem Kosagym, se kterým se pravidelně vídáme na seminářích a společných trénincích. Abych řekl pravdu, pak spolupráce s většinou klubů je na velmi přátelské úrovni. Když odbočím od kickboxu, pak spolupracujeme s Michalem Janouškem a jeho školou Kravmagy KAPAP, což je velice účinná sebeobrana, dále i s Miroslavem Brožíčkem a jeho školou Kyusho, což je velice zajímavé a účinné bojové umění. Do budoucna bych velice rád navázal užší spolupráci právě se zdejšími školami formou výuky a lekcí našeho bojového sportu, ale to je zatím jen přání…

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L