1.6 C
Jindřichův Hradec
2.02. 2023
Články

Muzeum Jindřichohradecka: Novinky z muzejní knihovny

Při příležitosti letošního šestého ročníku celostátní akce Březen – měsíc čtenářů, který vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků, připomínáme již tradičně v krátkém přehledu, co se v loňském roce dělo v knihovně Muzea Jindřichohradecka, a především co knihovna připravuje na letošní rok pro své příznivce.

Muzeum Jindřichohradecka: Novinky z muzejní knihovnyV roce 2014 prezentovala knihovna své fondy na řadě výstav. Na žádost Národní knihovny byla připravena nová verze úspěšné výstavy devoční grafiky z fondů našeho muzea s názvem Obrázky z pouti. Od 6. května do 22. června bylo v Galerii Klementinum vystaveno celkem 198 svatých obrázků z na-šich sbírek doplněných knihami a trojrozměrnými předměty s te-matikou náboženských poutí. V říjnu 2014 představilo muzeum veřejnosti ve výstavní síni V jezuitském semináři jednu ze svých cenných a zároveň velmi zajímavých sbírkových knih – album s rytinami zvířat z cyklu italského umělce Antonia Tempesty. Kromě samotného originálu zde mohli návštěvníci prohlížet zvětšené reprodukce původních rytin, jejich nově zhotovené kopie, nahlédli do náročného procesu restaurování alba a prostřednictvím nové výstavní techniky prolistovali jeho digitální kopii zhotovenou pro virtuální badatelské prostředí Manuscriptorium za podpory Ministerstva kultury ČR. Svazek byl kompletně restaurován v roce 2009 na Vyšší odborné škole grafické v Praze.

Loňský 18. celostátní Týden knihoven byl věnován představení muzejních knihoven veřejnosti. Naše knihovna připravila tradiční dílny pro školy týkající se aktuálního tématu – 100. výročí začátku 1. světové války. Dílen s názvem Velká válka v Ohlase od Nežárky se během dvou dnů zúčastnilo rekordních 325 studentů a žáků základních a středních škol.

A co muzejní knihovna chystá na letošní rok? Ve čtvrtek 22. dubna bude otevřena výstava Josef Brchaň – Řemeslo knižní vazby, která představí dílo známého jindřichohradeckého knihaře. Výstava bude připravena v prostorách expozice Landfrasova tiskárna, aby tak reflektovala těsné spojení knihařské dílny Brchaňů s Landfrasovou tiskárnou. Na říjen 2015 je pak do výstavní síně V jezuitském semináři připravena výstava 22+6 nej (restaurované a digitalizované rukopisy a staré tisky ze sbírky Muzea Jindřichohradecka). Výstava poskytne zájemcům jedinečnou možnost vidět ucelený soubor originálů nejcennějších a nejunikátnějších rukopisů a starých tisků se sbírek muzea, které byly digitalizovány na základě grantu v roce 2014 a jsou nyní přístupny celé široké veřejnosti prostřednictvím digitální knihovny Manuscriptorium. V souvislosti s konáním této výstavy budou připraveny pro školy dílny s tematikou možností využití digitálních dokumentů pro výuku.

Štěpánka Běhalová

Nejnovější články

Kino Počátky na únor 2023

Miloslav L

NATURHOUSE | Odborníci na zdravé hubnutí

Miloslav L

Vaše firemní akce v Penzionu Pod Zámkem

Miloslav L