7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Republikové finále Sportovní ligy základních škol v basketbalu

Druhý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství zná třetí letošní vítěze. V republikovém finále basketbalistů v kategorii staršího žactva v Jindřichově Hradci zvítězili chlapci ze ZŠ Pardubice-Studánka a děvčata ze ZŠ gen. Janouška z Prahy. 

Republikové finále Sportovní ligy základních škol v basketbaluV Městské sportovní hale byly po oba dny k vidění dramatické souboje vysoké úrovně. Finálový program podbarvila navíc skvělá divácká kulisa s návštěvou více než pěti stovek především mladých fanoušků. Celý turnaj měl vynikající organizaci a nabídl i bohatý doprovodný program.

„Musím ocenit především bezchybnou organizaci turnaje, sportovní atmosféru i skvělé zázemí. Republikové finále se vydařilo po všech stránkách. Celá soutěž je výborný nápad – kromě toho, že rozpohybuje školáky, tak žáci, kteří konkrétní sporty ovládají, nastupují po boku těch, kteří se je teprve učí zvládat. Právě tohle může být motivace, která je přivede k aktivnímu sportu. Sportovní liga základních škol bude dál pokračovat a příští rok v ní přibude také nová disciplína – plavání,“ prozradil Petr Hrubec z odboru sportu Ministerstva školství, který při slavnostním vyhlášení nejúspěšnějším týmům předával vítězné poháry.

Oslava vítězství? Písemka z přírodopisu!

Republikové finále Sportovní ligy základních škol v basketbaluDo finále chlapecké kategorie postoupili ze semifinále oba největší favorité a v základních skupinách neporažené celky. Zatímco Pardubičtí svého soupeře opět drtivě rozstříleli, pražská ZŠ Donovalská musela o svou finálovou účast nečekaně tvrdě bojovat až do posledních vteřin s Gymnáziem J. Wolkera v Prostějově a o její výhře rozhodl jediný bod.

Ve finálovém utkání potvrdili svůj triumf hoši z pardubické školy, která je tradiční mládežnickou líhní. I pro ně to však byl nejtěžší duel turnaje, v němž nakonec zvítězili  poměrem 35:22 i zásluhou patnácti bodů rozehrávače Lukáše Boháčka.

„Byli jsme favorité a republikové finále jsme chtěli určitě vyhrát. Celý turnaj jsme zvládli super, dařilo se nám a myslím, že jsme v něm neměli žádnou slabší chvilku. Trochu nás jen pozlobily zbytečné fauly, ale nebylo to nic vážného. Naše hlavní zbraní jsou rychlost a rychlé protiútoky. S kluky hrajeme už tři roky, takže jsme také výborně sehraní. Oslava? No, asi žádná nebude. Zítra nás čeká písemka z přírodopisu, tak se musíme učit!“ posteskl si čtrnáctiletý rozehrávač Lukáš Boháček.

Úvodní porážka Pražanky semkla

Dívčí semifinále potvrdila prognózy odborníků, že ani jeden ze čtyř týmů nemá účast v boji o pohár jistý a že o výsledcích bude rozhodovat momentální forma a spousta maličkostí. Paradoxně v obou semifinálových duelech podlehly v základních skupinách neporažená družstva z Bruntálu a Tachova a naopak se radovaly celky, které postoupily z druhých míst – ZŠ F. L. Čelakovského a ZŠ gen. Janouška z Prahy.

Po dramatické finálové bitvě se nakonec radovala děvčata ze ZŠ gen. Janouška z Prahy, která vydřela těsné vítězství 35:31. Pro žákyně ze ZŠ F. L. Čelakovského měla porážka o to trpčí příchuť, neboť v rozhodujícím zápase podlehly stejně jako loni.

„Když jsme po příjezdu viděly soupisky, tak jsme mírně znervózněly, protože prakticky všechny soupeřky postavily basketbalové týmy, zatímco naše družstvo mělo v sestavě kromě čtyř hráček samé amatérky – dívky, které se basketbalu věnují jen ve škole. Po úvodní porážce jsme se však semkly a vzájemně se hodně podporovaly. Doufám, že za odměnu dostaneme den volna nebo alespoň velký dort,“ usmívala se kapitánka Pražanek, patnáctiletá Valerie Osvald.

 A jak viděl závěrečný basketbalový turnaj jeho sportovní ředitel David Musil? „Vzhledem k celkovému vývoji turnaje do finále postoupily opravdu nejlepší celky. V kategorii chlapců výkonnostně vyčnívaly první tři celky, z nichž byly zaslouženě nejlepší Pardubice. Ve svém středu měly čtyři velice kvalitní hráče, a to byl právě rozhodující rozdíl proti ostatním družstvům, která měla maximálně dva. Soutěž děvčat byla mnohem vyrovnanější a na stranu Pražanek se přiklonilo víc štěstí.“ 

GALERIE VÝSLEDKŮ 2. DNE

CHLAPCI

SEMIFINÁLE

ZŠ Donovalská, Praha – Gymnázium J. Wolkera, Prostějov 34:33

ZŠ Pardubice-Studánka – ZŠ Čapkova, Klatovy 59:25

FINÁLE

ZŠ Pardubice-Studánka – ZŠ Donovalská, Praha 35:22

O 3. MÍSTO

Gymnázium J. Wolkera, Prostějov – ZŠ Čapkova, Klatovy 25:31

O 5. MÍSTO

ZŠ Špičák, Česká Lípa – ZŠ Janderova, Jindřichův Hradec 24:35

DÍVKY

SEMIFINÁLE

ZŠ Zárečná, Tachov – ZŠ F. L. Čelakovského, Strakonice 24:38

ZŠ Cihelní, Bruntál – ZŠ gen. Janouška, Praha 50:54

FINÁLE

ZŠ F. L. Čelakovského, Strakonice – ZŠ gen. Janouška, Praha 31:35

O 3. MÍSTO

ZŠ Zárečná, Tachov – ZŠ Cihelní, Bruntál 41:24

O 5. MÍSTO

ZŠ Příbram-Březové Hory – ZŠ J. A. Komenského, Kyjov 25:49


Zdroj: Archiv města Jindřichův Hradec

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L