-3.7 C
Jindřichův Hradec
8.02. 2023
Články

SPORT HANDICAPOVANÝCH – Osmého Vajgarského kapra si mafie s jistotou pohlídala (Roman Pišný)

Poosmé se letos uskutečnil plavecký závod handicapovaných osob s názvem „Vajgarský kapr 2014“. V jindřichohradeckém bazénu ho pořádal místní SK Kapři – OKNA. Znovu při něm panovala báječná atmosféra plná sportovních výkonů na hranici možností, plná legrace a také přátelství, i když letošní ročník se kompletně oblékl do mafiánského hávu.

Objektivem Amálie Buřilové: Vajgarský Kapr 2014 - plavecké závody handicapovaných sportovcůAkce trvala dva dny, vlastně tři, protože druhý se protáhl až k nedělnímu rannímu kuropění. Každý rok je závod nějak tematicky zaměřen, už se uskutečnil například ve stylu „Hippies“, tentokrát všemu vládla legendární komedie „Někdo to rád horké“. Účastníci se tedy vrátili v čase do třicátých let minulého století v USA, do období prohibice, hospodářské krize, kdy mafie vládla všemu, kdy se spory řešily jen výjimečně bez střelné zbraně. Pozvány byly spřátelené klany z mnoha míst. Setkání se zúčastnily mafiánské rodiny z Kutné Hory, Jihlavy, Hlučína, Prahy, Brna, Karlových Varů a rovněž z J. Hradce, odkud byl i hlavní boss celé akce Ivan Jůna, coby Febbraio Devil – Žlutý ďábel. Jméno prý dostal z toho důvodu, že z jeho vražedného smíchu každý zežloutne.

Objektivem Amálie Buřilové: Vajgarský Kapr 2014 - plavecké závody handicapovaných sportovcůV bazénu se prezentovalo 49 závodníků, rekordní počet z roku 2012 (51) tedy překonán nebyl, ale to vůbec nikomu nevadilo. V sobotním dopoledním programu se všichni mafiánští elévové, ba i kmotři a kmotry hlavně soustředili na to, aby ve vodě jindřichohradecké pětadvacítky zdolali tratě, na které se vydali. Nevraživost mezi členy jednotlivých gangů byla tatam, na distancích spolu přátelsky zápolili, úspěch přál jeden druhému. Ti, co právě nezávodili, ze břehu ostatním hlasitě fandili, prostě mafie umí držet pospolu. Plavecké závody proběhly bez problémů, všech 23 rozplaveb bylo s úspěchem dokončeno. V 10. a 20. závodil i domácí Kapr Tomáš Fiedler, známý mezi mafiánskou společností jako Johnny Fousáč. Nejprve skončil třetí na 50 metrů volný způsob, znakařskou padesátku zvládnul ve čtvrtém čase. „Naše závody jsou nejlepší, je tady sranda. Jezdíme také do Jihlavy a Kutné Hory, ale my to máme nejhezčí,“ už se těšil Johnny na večerní merendu v kulturním centru Jitka v Otíně.

Johnny Fousáč spatřil světlo světa v srpnu roku 1981, jsme velcí kamarádi již jedenáct let. Několikrát nejen mě podržel nad vodou. Nikoliv nadarmo se díky své oddanosti stal pravou rukou hlavního šéfa celé organizace. „Tomášovi vše předám, až odejdu do mafiánského důchodu,“ mrkl významně do éteru Žlutý ďábel. Fousáčova sportovní kariéra se datuje někam asi devět let nazpět, kdy začal s pétanque, pokračoval kuželkami, stolním tenisem, následoval orientační běh, plavání, dokonce i páka, k tomu všemu se věnuje i atletice. „Ještě nikdy jsem nebyl první,“ podotkl dvaatřicetiletý borec, jenž se narodil s dětskou mozkovou obrnou, že má největší potěšení z toho, když se z vítězství radují soupeři.

Objektivem Amálie Buřilové: Vajgarský Kapr 2014 - plavecké závody handicapovaných sportovcůTomáš se nezúčastnil v pátek, kdy byl program VIII. „Vajgarského kapra“ zahájen, večerního potápění, které pro celou jindřichohradeckou složku mafie připravilo pražské občanské sdružení Noster Orbis. „Je to teď už tradice, že prologem závodů je v pátek potápění s plnou výzbrojí v bazénu. Dříve potápěči měli vyhrazený čas okolo poledne v sobotu, což bylo hrozně málo na to, jaký je o potápění zájem,“ pravil Ivan Jůna, jenž je sice uznávanou kapacitou mezi mafiány, ale nad sebou má ještě někoho vyššího. „Mafiánskou babičku,“ dodal Fousáč a myslel na předsedkyni občanského sdružení OKNA Drahomíru Blažkovou, jež byla uvítána květinou, neboť právě oslavila krásné narozeniny.

Objektivem Amálie Buřilové: Vajgarský Kapr 2014 - plavecké závody handicapovaných sportovcůVečer a vlastně i noc na Jitce – to je pokaždé vyvrcholení závodu. Kdo neprožil, může, spíše musí, litovat. Atmosféra fantastická, spontánní, se spoustou překvapení. Ta byla i letos, tím největším se stala moderátorka večera, droboučká děvenka Kristýnka Markvartová. O průvodní slovo se dělila s Febbraio Devilem, ale mafiánský boss se musel sklonit před její bezprostředností. „Byla lepší než Ivan,“ prohlásil drze Tomáš, jenž už pošilhává po mafiánském ředitelském křesle. Při otínském slavnostním vyhlášení vítězů si na krk pověsil bronzovou medaili, která se schovala pod jeho mocný vous.

Švédské stoly, muzika Studenské kapely, kostýmy, které přesně odpovídaly podtématu 30. let, mnohé jakoby vypadly z filmového plátna, ženy krásné, například Květa Dubová coby Fiore Rosa, nebo Tomášova maminka jako mafiánská vdova Apollonia Corleone. „Se skupinou zpívala hezká zpěvačka, líbily se mi Želva a Sladké mámení,“ patřil Johnnymu Fousáčovi taneční parket, na který v průběhu večera přijely motorky těch nejsilnějších kubatur. S členy motorkářského klubu Astacus z Rakovníka do sálu vjely dobrovolnice, jež pomáhají plaveckému klubu Kaprů. V nádherných róbách s boa, srdce tvrdých mafiánů jen pookřála.

Objektivem Amálie Buřilové: Vajgarský Kapr 2014 - plavecké závody handicapovaných sportovcůPlavce přišel pozdravit i známý jindřichohradecký podnikatel a komunální politik Tomáš Blábolil, který při svém projevu poděkoval za to, že se v J. Hradci uskutečňuje taková činnost, jež pomáhá lidem s handicapem. Jeho Nadační fond RBB Invest se na pořádání závodu značnou měrou podílel. Sotva domluvil, tak přispěchal Fousáč: „Někdo to tu fotí, bude malér.“ Kolty, samopaly, kulomet, baseballové pálky v rukou ostrých hochů byly ihned v pohotovosti. „Nějaká špiónka,“ zapojil se DJ Gizzy člen hudebních odborů spjatých s mafií, jenž se postaral o muziku v závěru večera. „To je v pořádku, ta je naše,“ uklidnil situaci Žlutý ďábel objímající právě záhadnou Dafné, alias Petra Holoubka, Kapra z Jarošova nad Nežárkou. „Bella Graziosa patří do rodiny, ta fotit může. Stejně je to v pohodě, policajty máme taky pod kontrolou,“ mohla Amálie Buřilová obrazově zdokumentovat VIII. ročník Vajgarského kapra.

Sponzory závodu byly: Nadační fond RBB Invest, Jihočeský kraj – jižní Čechy, BORA, Rašelina Soběslav, AVE, KC Jitka J. Hradec, o.s. Noster Orbis, Penzion & restaurace U Zámku Pluhův Žďár, Čočky-kontaktní.cz, ZEPPY, MC Astacus Rakovník, Stavební firma Petr Jeroušek, Obec Pluhův Žďár, GIZZY Music Agency, PROTYNA, s.r.o., Renata Pulcová – prodej nábytku Třeboň, ZD Pluhův Žďár, Lesy ČR, Česká spořitelna, a.s., FM – fitness-market.cz, Restaurace Zimní stadión, POLLMANN, DK OPEN J. Hradec.

IX. „Vajgarský kapr“ se uskuteční 25. až 27. dubna 2015 s podtextem „Chléb a hry“.

Fotogalerie z Vajgarského kapra 2014 ZDE

Roman Pišný

více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Foto: Amálie Buřilová

Nejnovější články

Tříkrálová sbírka na Jindřichohradecku byla rekordní

Miloslav L

Valentýnské menu v restauraci Pod Zámkem

Miloslav L

HOPSÁLKOV – herna pro děti

Miloslav L