14.2 C
Jindřichův Hradec
24.03. 2023
Články

Velikonoční veselice opět oživí lidové tradice – tentokrát poprvé v Muzeu Jindřichohradecka

Na průvod městem s řehtačkami a Kraslicovníkem, malování perníčků, barvení kraslic, pletení pomlázek či cimbálovou muziku láká návštěvníky již potřetí Velikonoční veselice v Jindřichově Hradci. Spolek Civis novus ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a podporou města Jindřichův Hradec oživí lidové tradice letos poprvé v prostorách Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici. Tradiční i méně známé velikonoční zvyky si tam mohou malí i velcí vyzkoušet na Bílou sobotu 26. března od 11 hodin.

Velikonoční veseliceSoučástí Velikonoční veselice je představení velikonočních tradic tak jako každý rok ve spolupráci s Jarošovskou krojovou družinou. Dámy a pánové v krojích budou představovat malování kraslic, zdobení perníčků. Děti i dospělí se naučí uplést pomlázku. Proutky, vajíčka a vše ostatní potřebné bude pro zájemce k dispozici na místě a nemusí si tedy nic chystat předem. Návštěvníci se mohou těšit také na jarní květinovou vazbu, kterou si mohou odnést domů, a chybět nebude ani výtvarná dílna pro nejmenší.

Je to oslava příchodu jara, takže budeme dělat nejen velikonoční výtvarné dílny, ale bude opravdová jarní veselice, takže přijede cimbálová muzika Notečka, hrát bude i známý jindřichohradecký harmonikář Ondra Vácha. Prostory muzea rozezní také oblíbený dětský rytmický orchestr Hakuna Matata a Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou připravila krásné hudebně- taneční vystoupení s velikonoční tématikou.

Letos poprvé Velikonoční veselici doplní výtvarné dílny pro základní a mateřské školy. Vajíčka, která pak ozdobí strom Kraslicovník, mohou děti vyrobit při dílnách v Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ulici od 14. do 24. března. Strom zkrášlený malovanými vajíčky poputuje na Bílou sobotu v čele slavnostního průvodu. Kraslicovník poneseme ve 13 hod. slavnostně na náměstí Míru, kde zůstane vystaven ještě po Velikonocích. Průvod půjde s velikými velikonočními řehtačkami, aby se vědělo, že jaro a Velikonoce už jsou tady.

Přímo na místě budou mít návštěvníci možnost ochutnat velikonoční speciality tradiční i méně známé, které s láskou a náležitou péčí připraví „Střapatá Bohunka“ se svým sehraným týmem (obvykle k vidění v Langrově domě – nově otevřené Bistro a café Střapatá Bohunka).

Civis Novus

Fotogalerie z minulých ročníků veselice od Amálie Buřilové a Adama Hudce:

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L