6.7 C
Jindřichův Hradec
1.04. 2023
Články

Na věž se poběží letos podvacáté

To, že Muzeum Jindřichohradecka pořádá soutěž BĚŽ NA VĚŽ již podvacáté, ukazuje na oblíbenost tohoto sportovně-zábavného podniku. Tato soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 1998 a datum konání byl stanoven na takovou květnovou sobotu, která se blíží k datu Mezinárodního dne muzeí, který připomínáme 18. května.

Fotil Martin: XIX. ročníku závodu Běž na věžSoutěž většinou zabere celé sobotní dopoledne – záleží na počtu přihlášených. Prezentace závodníků začíná v 8.30 hodin a samotný závod v 9.00 hodin. Tak tomu bude i letos 13. května. Také v letošním roce bude hlavní stan a občerstvení v Dada clubu, moderovat celou akci bude tradičně Karel Sláma a komisařem závodu bude oblíbený archeolog Vladislav Burian, o zvuk se postará Caymann records.

Průměrně se ke startu dostaví kolem padesátky závodníků, vloni to bylo závodníků šedesát čtyři. Žádné počasí konání závodů dosud nezastavilo, při tom nepříznivém se pouze posouvá místo, odkud se do věže vybíhá. Cílem závodu je dotknout se po vyběhnutí 153 schodů zábradlí kolem ochozu, kde se měří čas. Nejrychlejším časem zdolání vyhlídkové věže v historii závodu bylo 40 vteřin a 06 setin vteřiny – o tento rekord se v roce 2015 postaral tehdy dvacetiletý Daniel Radvanský. Loňským vítězem byl sedmnáctiletý Filip Kašpar s časem 45 vteřin a 94 setin vteřiny (na snímku s kapelou Pouličníci). Uvidíme, zda-li se letos podaří někomu rekord překonat.

Soutěží se celkem v sedmi kategoriích: Chlapci do 15 let, Dívky do 15 let, Mládež do 25 let, Dospělí nad 25 let, Mladší senioři nad 35 let, Starší senioři nad 45 let a Veteráni od 55 let výše. Vítězové jednotlivých kategorií se mohou opět těšit na poháry z děbolínské keramické dílny Romany Michalisko Hulíkové a absolutnímu vítězi bude na rok propůjčen křišťálový putovní pohár ředitele muzea.

Foto: Martin Kozák

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L