10.5 C
Jindřichův Hradec
30.05. 2024

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival

Miloslav L

 

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival

Jindřichohradečáci se již jistě těší na pátý ročník festivalu Živý Hradec. Polovina června, blížící se Slunovrat a s ním spojený světový svátek hudby. A jak lépe oslavovat hudbu než dobrou hudbou? Dvoudenní porce skvělé muziky na vás čeká při již tradičním multižánrovém hudebním festivalu Živý Hradec 15. a 16. června v parku pod gymnáziem.

V pátek 15. června v 17.30 hod. zahájí celý festival kapela TY SYČÁCI. Poté převezme štafetu pseudopunková formace MUCHA sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové. Páteční program zakončí  propojení živého drum´n´base, jazzu a funky v podání LESNÍ ZVĚŘE.

Sobotní hudební odpoledne rozjede TABASKER – Směsice lidové hudby, a to zejména klezmer, gypsy, balkán a folkor. Následně je na pódiu vystřídá matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete LUBOŠ POSPÍŠIL & 5P. Odpolední a večerní program propojí JAM4U.  Ústečtí rockeři HOUPACÍ KONĚ se představí krátce před osmou hodinou večerní a festival zakončí Michal Pavlíček junior s kapelou GANG ALA BASTA.

Samozřejmostí po oba dva dny je občerstvení, zázemí na místě a pohodová atmosféra. I díky podpoře města Jindřichův Hradec si můžete vychutnat hudební víkend bez počítání korun na vstupenku. Vstupné je totiž zcela zdarma.

Takže pozor – sejdeme se všichni v pátek 15. a v sobotu 16. června v parku pod gymnáziem.

Veškeré aktuality a novinky týkající se festivalu sledujte na facebooku a webu www.hradeczije.cz.

Těšit se můžete také na pivko, které obstará Pivovar Kamenice nad Lipou.

Vstupné je pořád stejné = žádné.


PROGRAM

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival
Přehled kapel
PÁTEK

  • 18.00 – TY SYČÁCI

Od jara 2007 koncertují Ty Syčáci s bubeníkem Alešem Pilgrem, působícím v kapele Květy. Na podzim téhož roku vydali retrospektivní album BUM BUM BUM, nahrané s Alešem a řadou hostů, které v nových aranžích a s novým zvukem shrnuje dosavadní tvorbu – podle mnoha ohlasů zřejmě úspěšně. Na koncertech nyní vystupují Ty Syčáci ve dvou podobách: ve „starém“ složení Petr Váša (zpěv), Petr Zavadil (kytary) a Tomáš Fröhlich (baskytara a stick), nebo v programu BUM BUM BUM s Alešem Pilgrem. Největšími devízami Těch Syčáků je nekompromisní, ostrý styl a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ. Co platilo pro fyzického básníka Vášu, platí i pro kapelu: nepřizpůsobuje se žánrům, ale sama si je vytváří.
http://bandzone.cz/tysycaci

  • 19.45 MUCHA  

Mucha je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchové, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem
a zejména svými provokativními písněmi oslavující mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života. S kytarou vystupuje od svých 15 let a tvrdí, že se na ni stále nenaučila hrát.
http://bandzone.cz/mucha

  • 21.30 LESNÍ ZVĚŘ

Propojení živého drum´n´base, jazzu a funky. Účast na prestižních festivalech doma i v zahraničí (Kaunas Jazz festival v Litvě, Jazziré v Srbsku, Eurojazz v Mexiku ,Colours of Ostrava, Brussel Jazz Marathon v Belgii), předskokan mezinárodních hvězd (E. Truffaz, Jazzanova), skvělými kritikami ověnčené debutové album i aktuální Movable feasts.
http://www.lesnizver.cz/
http://bandzone.cz/lesnizver

SOBOTA

 

  • 14:30 TABASKER

Šest muzikantů: akordeon, basa, klarinet, housle, příčná flétna, bicí a zpěvy. Směsice lidové hudby, a to zejména klezmer, gypsy, balkán a folkor. Co dodat? Budete se bavit! To vám zaručujeme.
http://tabasker.cz/
http://bandzone.cz/tabasker

  • 16:15  LUBOŠ POSPÍŠIL & 5P

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete prožívá jedno z nejšťastnějších období své více než čtyřicetileté kariéry. Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie (které před rokem získalo zlatou desku!) a po retrospektivním turné Route 66 k supraphonskému 13CD kompletu vloni vstoupil do Beatové síně slávy… a letos sklízí všechny ty plody a ocenění v sálech od Aše po Jablůnkov, leckdy vyprodaných. Aktuální šňůra nabízí průřez celou protagonistovou kariérou, mimo jiné zní na koncertech kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry (Tenhle vítr jsem měl rád, Soukromá cesta do nikam), včetně exkurzů do prehistorie (m.j. Doky, vlaky, hlad a boty).

  • 18:00 JAM4U

Jak už sám název napovídá, tak u této bandičky náruživých muzikantů bylo na začátku cesty především jamování. Pro obecnou spokojenost však musím doplnit, že to samozřejmě nemá nic společného s marmeládou ani džemem, ba ani samotnou přípravou těchto sladkých neřestí. K dokonalosti stačilo už jen zjištění, že to co tuhle potrhlou partičku tmelí, je společný smysl pro groove. Pětice grooverů, která formuje toto hudební individuum se snaží náročné ucho posluchačů zaujmout směsicí stylů Rock, Funk, Latin, a občas i Jazzu. Jejich hudba je plná jedovatě krásných až nakažlivých zvuků a nejedno posluchačské ucho již neuniklo závislosti. Takže pozor: POSLECH JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!
http://jam4u.cz
http://bandzone.cz/jam4u

  • 19:45 HOUPACÍ KONĚ 

Houpací koně je hudební rocková skupina pocházející z Ústí nad Labem. Působí nepřetržitě od roku 1991. Skupinu založili Jiří Imlauf a David Šíma (kytary, zpěv – ex- Skleněná cibule), Jan Brambůrek (baskytara, zpěv – ex-Jak jste krásní, Caries), Šimon Holešta (bicí, ex-Invalidní důchod,) a Romana Doležalová (zpěv, ex-Caries). Premiéru měli v únoru 1991 na společném koncertu
s teplickou punkovou skupinou Šanov 1 v ústeckém Národním domě. Skupina se stala součástí scény kolem ústeckých rockových klubů U-klub (1991–92), Tukan (1992–93) a Zeppelin (1993–95). Zároveň brázdila kluby, vznikající v éře neomezených možností první poloviny 90. let po celé České republice. Díky Fredovi Pištěkovi a manažeru Petru Růžičkovi hrávali se zahraničními skupinami, které vozil do České republiky (7 Kevins, Oatley Tap). V roce 1993 se manažerem Houpacích koní nakrátko stal Marek Taclík.
http://www.houpacikone.cz/
http://bandzone.cz/houpacikone

  • 21:45 GANG ALA BASTA 

Gang Ala Basta vzniká v roce 1998 na základě hudební spolupráce Michala Pavlíčka, Lukáše Máchala a Milana Brouma. O rok později skupina vydává první album, kterým si záhy získává respekt a přízeň publika i odborné kritiky. Na podzim 1999 hrají GAB jako předskokani britských Massive Attack v Praze. Následuje období intenzivní tvůrčí práce a četných koncertních vystoupení doma i v zahraničí. Gang Ala Basta si v této době rozšiřuje povědomí mezi posluchači a vytváří se osobitý charakteristický zvuk skupiny.
http://www.gangalabasta.com/
http://bandzone.cz/gangalabasta