3.7 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
5plus2

Kniha odhaluje historii Hradce – 5plus2

Čtyři povídky – čtyři pohledy na Jindřichův Hradec před dávnými lety – nabízí nová kniha Olga Spalová Jindřichovu Hradci, kterou ke stému výročí jejího narození vydalo letos v létě jindřichohradecké nakladatelství Epika.

„Autorka povídky napsala za druhé světové války. Do Jindřichova Hradce jezdila, měla tady řadu přátel a byla tady i rodově spřízněná,“ popisuje galerista Jiří Langer, synovec autorky, který knihu připravil k vydání.

Olga Spalová Jindřichovu HradciOdkud Olga Spalová čerpala náměty? Při čtení totiž texty místy působí dojmem, že s hradeckými fakty nakládala volněji.

Povídky vycházejí z historie. Spalová si četla mimo jiné Teplého dějiny, ovšem skutečně fabulovala, nakládala s informacemi poněkud volněji, tak, jak ji Hradec a její vlastní fantazie inspirovaly.

Můžete jednotlivé povídky z knihy přiblížit?

Dílko nese podtitul Povídky o marném hledání. Povídky se odehrávají v různých dobách a literárně zajímavé na nich je, že se autorka každou z nich pokusila napsat v odlišném literárním žánru.

V knize se tedy čtenář setká s historickým textem, s literaturou pro ženy nebo s moderní povídkou. Čtvrtý z textů tvoří úvod knihy a hovoří o městě tak, jak ho vnímal návštěvník ve čtyřicátých letech minulého století.

Vybral jsem texty z knihy jejích sedmnácti povídek, které pod názvem Létavice vydala v roce 1944.

Olga Spalová byla Čechům i Hradečákům známá jako tvář rozhlasu. Můžeme se podrobněji podívat na její život a osudy?

Olga Spalová, rozená Srbová, byla prozaičkou a pedagožkou. Učila francouzštinu, estetiku a ruštinu. Byla divadelní a rozhlasovou kritičkou. Patřila k průkopníkům rozhlasové tvorby, velice záhy totiž pochopila, že – ačkoliv nám to dnes připadá už samozřejmé – rozhlas je specifickým druhem umění.

Spalová pracovala v rozhlasové redakci pro děti a mládež, kde mezi svými mladšími kolegy měla například některé ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana.

V roce 1946 si autorka vzala herce Jaromíra Spala. Brzy poté přestala psát divadelní kritiky, považovala totiž za neobjektivní, aby kritiky psala manželka herce Národního divadla. Divadlu se nicméně věnovala dál, a to v literární formě.

Zdroj: 5plus2, MAFRA

 


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L