-1.6 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
5plus2

5plus2: Od samopalů se prořezal až k ozdobám parku

STRMILOV – Během deseti setkání řezbářského kroužku ze Strmilova vznikne dřevěná výzdoba nového parku. Pod dohledem řezbáře Jana Štěbetáka vyrobí strmilovské děti pro vznikající pak U Koule různé herní prvky a ozdoby.

5plus2: Od samopalů se prořezal až k ozdobám parku
Řezbář Jan Štěbeták dohlíží na zařizování strmilovského parku U Koule. | foto: Lucie Hochmanová, 5plus2.cz

Co byste pro zdejší park chtěl vyrobit vy sám, odhlédneme-li od toho, co navrhovaly a kreslily děti?
Chtěl bych vytvořit takovou věc, aby se to líbilo většině lidí. Vždycky bude někdo, kdo to bude kritizovat, ale kdyby se to většině zamlouvalo, tak to by mi stačilo.

Je potřeba, aby věci byly kromě líbivosti i funkční, tím myslím pro děti.
Rád bych, aby byly. Chtěl bych, aby si na tom děti hrály a dělalo jim to dobře na duši. Je mým přáním přiblížit jim prostřednictvím těch hraček vztah ke dřevu.

Jak jste vztah k práci s dřevem nalezl vy sám?
Jako dítě jsem vyráběl takové dřevěné samopaly. Zároveň jsem měl vztah ke dřevu, protože děda vždycky pracoval na dvoře se dřevem a mně se to líbilo. Ale moc jsem si na to netroufal, protože jsem byl ještě malý a slabý, takže jsem ho při práci jenom pozoroval.

Potom jsem vyrostl a začal jsem jezdit na čundry a na jednom z nich jsem zahlédl takové dřevěné náhrdelníčky, které se mi moc líbily. Tak jsem je zkusil vyrobit taky.

Měl jsem doma nějaké to nářadíčko a vyzkoušel jsem ty náhrdelníky. A ono to šlo, a docela se líbily. A pak mě kamarád oslovil, jestli bych s ním nechtěl vyrábět trampský totem. Tak jsme ho skutečně udělali, teď stojí poblíž Strmilova. Zhruba před šesti nebo sedmi lety mě oslovili přátelé, jestli bych s nimi nechtěl jet na sympozium do Písečné. Tak jsem přijal. A tudy vedla cesta k normálním sochám a ke dřevosochařství.

Dětem by mělo přiblížit lásku ke dřevu i to, že některé hračky budou pod vaším dohledem vyrábět samy. Myslíte, že mají šanci to zvládnout?
Šanci mají, ale je fakt, že s tím nářadím, které tady používáme, se asi budou moci seznámit v pozdějším věku, až když jim bude alespoň patnáct let. V současné době třeba na motorovou pilu malý kluk prostě nemá. Co mu maximálně můžu půjčit do ruky, je třeba elektrický hoblík, a to ještě musím hlídat, aby si neublížil. Byl bych ale rád, kdyby si děti ve škole při výtvarce nebo při pracovních činnostech nářadí osahaly a zkusily třeba i vytvořit nějaké modely sošek a ozdob do parku. To by mohlo být fajn.

Co všechno budeme moci ve strmilovském parku nalézt? Jak budou dětem prolézačky sloužit?
Například hada, želvu, rybu a další. Všechno by mělo být do metru výšky a sloužit jako prolézačky. Vzniknou zde také dřevěné lavičky nebo kolostavy vyřezávané z kusů dřeva.

Zdroj: 5plus2.cz Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L