7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
5plus2

5plus2: Turisty v Hradci táhne víc muzeum než zámek

Návštěvníci si v Hradci rádi vybírají. Informační středisko odbaví sedmdesát tisíc turistů ročně, Dům Gobelínů navštíví zhruba devět tisíc lidí. A Muzeum Jindřichohradecka ročně přiláká víc turistů než třetí největší zámecký komplex republiky.

Jindřichohradecko v HDR fotografiích vol. 1.
Rondel | Foto: Martin Kozák

Park na discgolf, nový mobilní průvodce městem nebo nabídka letošních městských akcí. Takové věci budou letos do Hradce lákat turisty podle Zuzany Bedrnové z informačního střediska v Panské ulici.

„Za poslední roky služby infocentra využije kolem 73 tisíc lidí ročně. Ptají se na tipy na výlety, otevírací dobu památek, orientaci ve městě, ubytování a také na cyklotrasy,“ říká Bedrnová.

Na gobelíny si lidé zvykají

Zhruba třináct procent z počtu lidí, jejichž dotazy odbaví v infocentru, navštíví Dům gobelínů, nejnovější přírůstek do rodiny hradeckých muzeí.

Ačkoliv návštěvnost zatím není úplně ideální a tvoří jen zhruba desetinu z celkové návštěvnosti objektů Muzea Jindřichohradecka (kromě Domu Gobelínů také Štítného ulice, Balbínovo náměstí a městské věže), ředitelka gobelínového muzea Rita Škodová uvádí, že turisté si procházky historií nástěnných koberců užívají.

„Mimo jiné chválí zdařilou rekonstrukci bývalého pivovaru, odborné komentované prohlídky nebo práci restaurátorek,“ vypočítává Škodová. Naopak často turisty zajímá studium restaurátorství gobelínů nebo osud sousedního „starého“ pivovaru, který před několika lety vyhořel.

Celková návštěvnost jednotlivých součástí Muzea Jindřichohradecka zažila mezi lety 2011 a 2012 velký skok právě díky Domu gobelínů. Ještě v roce 2011, kdy se gobelíny v dubnu zpřístupnily veřejnosti, byla návštěvnost vyčíslená na 59 tisíc lidí. O rok později to už bylo 74 tisíc turistů.

„Mezi podobně či stejně velkými muzei jsme jednička především kvůli rekordním Krýzovým jesličkám. Zámku ovšem nejspíš konkurovat nemůžeme,“ tvrdí muzejní pracovnice pro styk s veřejností Pavla Míchalová.

Oficiální čísla Národního památkového ústavu ale hovoří jinak. V loňském roce, kdy si muzejní expozice a věž prohlédlo necelých 72 tisíc návštěvníků, se na zámecké prohlídky podívalo pouhých 49 tisíc lidí.

Ačkoliv je Státní hrad a zámek třetím největším památkovým komplexem na území České republiky, v roce 2013 se – co do návštěvnosti – umístil až na alarmujícím 23. místě v tabulce hradů a zámků. O dvacet tisíc návštěvníků ho předběhla nedaleká Červená Lhota, menší Telč vidělo turistů téměř dvojnásobek a majestátní Český Krumlov, druhý největší komplex v zemi, navštívilo 321 tisíc turistů.

„Mezi Hradečáky se asi všeobecně ví, že zámek nějak extra nežije. Každý rok vodím známé třeba o prázdninách na prohlídky, ale když se ptají na akce, musím jen vrtět hlavou. Vím, že na zámku mají jen velikonoční výstavu vajec a pak adventní trhy, nic jiného snad nepořádají,“ myslí si Jaroslava Kinterová z Hradce.

Zdroj: 5plus2.cz   Autor: Adam Hudec


5plus2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny - 5plus2

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L