BASKETBAL: Po vítězství nad Sovami jsou Lvi na padesáti procentech

Po dvacátém kole Kooperativa NBL se basketbalisté BK Lions J. Hradec vrátili na padesátiprocentní bilanci výher a proher. Pomohli si k ní vítězstvím v Praze nad tamním USK, když výtečně zvládli druhý poločas. Pokud ve středu 10. prosince dokážou zdolat doma i MMCité Brno, tak se přehoupnou do pozitivních čísel. Střetnutí začíná v městské sportovní hale v J. Hradci v 18 hodin.

USK Praha – BK Lions J. Hradec 68:78 (23:19, 41:36, 48:58). Sestavy a body: Mareš 17, Feštr 17, Šafarčík 11, Křivánek 11, Krusič 4, Peterka 4, Sehnal 2, Štěrba 2, Grunt, Slavík – Zuzák 15, Aušprunk 14, Robinson 12, Autrey 12, Novák 11, Vošlajer 9, Melski 3, White 2, Stegbauer, Šlechta. Šestky: 23/18:24/20. Trojky: 6:4. Fauly: 26:27. 5OCH: 2:1 (36. Peterka, 38. Feštr – 40. Autrey). Rozhodčí: Paulík – Baloun – Večeřa.

BK LionsZápas se v úvodu pro Lvy nevyvíjel nijak dobře, od první minuty prohrávali. Bodově se dokázali dotáhnout pouze dvakrát (2. – 2:2; 4. – 7:7), jinak stále vedly domácí Sovy. Hra Pražanů byla rychlá, pestrá a hlavně účelná, úspěšnou střelbu obstarávali všichni hráči, nebylo tedy divu, že se dostali až do desetibodového vedení (8. – 13:23). Závěr první periody ovšem vyšel hostům, kteří se po šestce Stanislava Zuzáka, koši Tomáše Vošlajera a trojce Adriana Melskiho dotáhli na rozdíl 4 bodů. Ke stažení dvojciferné ztráty Lvům pomohl přechod na zónovou obranu, která domácí celek donutila k šesti neúspěšným střelám v řadě. Druhé hrací období bylo vyrovnanější než úvodní, i když hosté stále pouze dotahovali. Nejblíže se k USK dotáhli ve 13. minutě, kdy Donald Robinson přesnou trojkou snížil na 26:27. Skóre se však neustále pohybovalo v intencích tří až pětibodového vedení pražského celku, který také první půli tímto rozdílem vyhrál. „Trápily nás útočné signály domácího celku, komunikace v naší obraně nebyla ideální,“ našel důvody nepříznivého stavu 36:41 v poločasu sportovní ředitel BK Lions Radim Valcha. To, co se hostům nedařilo realizovat před přestávkou, začali předvádět od čtvrté minuty třetího kvartálu. Defenzíva fungovala skvěle, domácí basketbalisty k ničemu nepustila. Celoplošná aktivita Jihočechů donutila mladou sestavu vysokoškoláků k chybám. Jindřichohradečtí měli v třetím kvartálu 5 získaných míčů z celkových sedmi. Ve 25. minutě Lamb Autrey smečí vyrovnal na 44:44, po půl minutě stejný hráč poprvé hosty dostal do vedení (46:44) a od těch chvil už v hale Folimanka úřadovali Lvi. Pětiminutové údobí od poloviny třetí periody hosté vyhráli 14:4. Za celý třetí kvartál dovolili Sovám pouhé při trefy! V této fázi zápasu se nejvíce projevila absence slovinského křídla Mitji Nikoliče, jenž je střeleckým tahounem USK, ale nastoupit s bolavým kolenem nemohl. V posledním dějství už nehrál ani obrovitý pivotman Matej Krusič. Reprezentant Slovinska odstoupil s poraněním zad, avšak nutno dodat, že do té doby příliš mnoho nepředvedl. Vošlajer, který jej bránil, mu prakticky nic nedovolil. Poslední čtvrtina byla ve znamení zoufalé snahy domácího celku o zvrat, ale Jihočeši vítězství bezpečně kontrolovali. Dostali se až do čtrnáctibodového náskoku (32. – 62:48) a zápas nepustili ani poté, co se pražský tým dotáhl na rozdíl sedmi bodů (38. – 70:63). „Na to jsme zareagovali pestrými kombinacemi, jimiž jsme domácí celek definitivně zlomili,“ popsal Valcha závěr utkání. Zápas se parádně vydařil dvacetiletému Karlu Aušprunkovi, jenž nastoupil ke svému 47. mači v nejvyšší soutěži. Nastřílel 14 bodů, což je jeho druhý nejlepší výkon v kariéře. Měl celkovou úspěšnost střelby 89 procent (9/8), zaznamenal 1 útočný doskok, asistenci a získal tři fauly.

David Musil (J. Hradec – asistent trenéra): „Budu velice stručný. Myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme dokázali využít chyb, které nadělal domácí tým ve druhém poločasu. Kluci bojovali, vítězství si opravdu zasloužili.“