Aktuálně

BK Lions: Novinky z klubu, rozhovor s majitelem klubu Radkem Novákem

V následujícím článku naleznete informace o probíhající přípravě, nejbližším programu i rozhovor s majitelem klubu Radkem Novákem o aktuálním dění v klubu.

BK Lions i s novým hráčem porazili Kolín
Ilustrační foto: Lukáš Šamal

Náš tým se pomalu dostává do závěrečné fáze přípravného období. Nepopulární dávky atletiky se pomalu snižují a hráči stále více času tráví ve sportovní hale, kde ladí formu na nadcházející ročník ligy. Tým je již téměř kompletní, pivot Chris Tawiah přilétl již v pátek a Malcolm Brooks se k týmu připojí v pondělí a v tuto chvíli bude tým již kompletní k prvnímu přípravnému zápasu.

30. srpna si poprvé vyzkoušíme zápasový rytmus s naším tradičním soupeřem. Ve Velkém Meziříčí nás čeká náš partnerský klub z Jihlavy a naši hráči si tak poprvé budou moci vyzkoušet vzájemnou souhru. Uvidíme zapojení našich zahraničních hráčů, Chris Tawiah bude hrát jistě (přilétl z Londýna), Malcolm Brooks sice bude mít za sebou náročný přesun z Ameriky, i on by pravděpodobně měl již nastoupit.

Poté již přijdou na řadu ligoví protivníci. 1. září nás čeká ostrý test s Kolínem, který se letos netají velkými ambicemi a již tak silný kádr doplnil například Adam Číž a Garreth Kerr z Ostravy.

V úterý 6. září pak v Pelhřimově sehrajeme přátelský zápas s USK Praha. I tento tým velice zajímavě posílil – pod košem bude operovat chorvatský hráč Mladen Primorac, velké naděje vkládají Pražané do finského reprezentanta Alexandera Madsena. Osa týmu soupeře zůstala pohromadě a USK chce také mířit vysoko.

Jak již bylo napsáno, v týmu proběhly personální změny, přinášíme také proto rozhovor s majitelem klubu Radkem Novákem.

Pane Nováku, můžete nám popsat aktuální situaci v klidu a důvody změn?

Šlo o podstatnou a především rychlou změnu ve vedení. David Musil se rozhodl ukončit své angažmá v klubu z rodinných důvodů. Jeho rozhodnutí, ač náhlému, samozřejmě rozumím, před sezónou jsme však museli velmi rychle zareagovat a mnoho věcí a rozhodovacích systémů pozměnit.

Jaká je nyní situace v managementu, přijdou nějaké změny?

Prvně je nutno dodat, že David Musil nebyl pouze manažerem, ale také asistentem v lize a šéftrenérem mládeže, kde po jeho odchodu zůstala mezera mezi trenéry. Situaci řešíme, k mladým týmům se již připojil Tomáš Vybíral, my však nadále monitorujeme situaci a pokusíme se trenérské posty zacelit. Z hlediska managementu týmu jsem si většinu činností rozdělil já a náš sportovní ředitel Radim Valcha. Nejnáročnější období přípravy máme již za sebou a já věřím, že sezónu zvládneme. Do ničeho nového nejdeme a známe všechny povinnosti.

Jak bude podle Vás vypadat nová sezóna? Kádr máme hodně mladý.

Ano máme. Vrátil se sice zkušený Tom Šustek, v týmu je i nadále Standa Zuzák, zbytek týmu je však věkem stále před svými nejlepšími roky. Jistě očekáváme další herní posun od Lukáše Stegbauera nebo Dalibora Faita s Jirkou Šoulou. V týmu však máme i naše odchovance Vojtu Nováka či Štěpána Ficala a ti samozřejmě musí zkušenosti sbírat. V letošním ročníku však budou mít jistě více prostoru. Navíc se vrátil z Nymburka Theo Dlugoš a „hradecká“ základna tak bude opět o něco širší.

Nezmínil jste zahraniční hráče, co od nich očekáváte?

Jejich pozice a očekávaní jsou odlišná. Chris Tawiah je klasickým hráčem na pozici 5. Jeho hlavním úkolem je udržet náš trend posledních sezón – být týmem, který patří mezi nejlepší na doskoku. A Právě Chris by měl být tím, který by na doskoku měl dominovat. Nečekáme od něj 20 bodů na zápas, chceme mít jistotu na doskoku u obou košů, hráče, který dokáže kvalitně bránit a být v této fázi hry postrachem pro soupeře. Malcolm Brooks naopak přichází s jediným cílem – navázat na své úspěšné předchůdce na této pozici – Briana Traceyho, Dona Robinsona, či loňských hráčů Joshe Noffleta a Cama Wrighta. Očekáváme jeho pravidelné bodové příspěvky a to, že bude lídrem týmu.

Bude tým ještě posilovat?

V basketbalu se vše mění ze dne na den. Samozřejmě pravidelně sondujeme trh s hráči. Situaci nám teď nyní komplikuje zranění Thea Dlugoše. Uvidíme, jak se situace vyvrbí. Vše je však závislé na financích a pokud někdo další tým posílí, bude to zahraniční hráč. Je realitou, že náš tým, skromný na rozpočet, nemůže soutěžit s ostatními kluby o české hráče. V průběhu přípravy jsme jednali s několika českými hráči, ve finančních  možnostech klubu však nebylo možné tyto hráče získat. I tak bych však chtěl poděkovat všem našim partnerům, včetně generálního sponzora Města Jindřichův Hradec, že i letos se nás snaží v maximální míře podporovat.

Jaké jsou ambice týmu pro novou sezónu?

Došlo ke změně systému ligy, a to dost výraznému. Místo čtyřkolového systému jsme se opět vrátili k dvoukolovému a následné nástavbě. Podle mého názoru je to krok zpět, fanoušci byli zvyklí na 2 zápasy týdně a díky novému systému se frekvence zápasů opět sníží. To podle mého názoru není pro basketbal dobré. Rozhodnutí ale musíme respektovat.

Co se týče ambicí, velmi těžko odhadovat. Věřím, že mladí hráči udělají další výkonnostní posun a že zahraniční hráči splní to, co od nich očekáváme. Chceme hrát basketbal pro fanoušky, chceme aby se bavili a po zápase odcházeli spokojení. Podpora v našem městě je specificky krásná. Když tým odvede dobrý výkon a třeba zápas nezvládne, naši fanoušci to dokáží ocenit. A tím chceme začít – podávat dobré výkony, hrát rychlý basketbal a pokusit se bojovat o co nejlepší výsledky. Možná nemáme nabitý kádr velkými jmény, naše výkony chceme stavět na týmovému duchu a já věřím, že sezóna bude pro naše fanoušky dobrá. Basketbal v J.Hradci se totiž hraje především pro naše skvělé fanoušky. Chtěl bych všechny pozvat na náš domácí turnaj, který se pomalu blíží. Opět nás čekají kvalitní zápasy!

Zdroj: BK Lions