-3.7 C
Jindřichův Hradec
8.02. 2023
Články

Férová snídaně zavítá v sobotu opět do Jindřichova Hradce

Férová snídaně zavítá i do Jindřichova Hradce

V sobotu 12. května se v Jindřichově Hradci uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Jindřichův Hradec se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a jejich rodiny nemohou žít důstojný život. Na to reaguje systém fair trade, který garantuje dostatečné výkupní ceny a sociální příplatky. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy či pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální dobroty. Může to být fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou med, vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místních zemědělců.

Akce se koná v Česku již poosmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Jindřichově Hradci proběhne již po šesté a to v zámecké zahradě od 10:00. (V případě deštivého počasí se ovšem přemístí do Čajovny U Zámku.)

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 7 800 lidí na 164 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje. Za organizaci StopTime, která v Jindřichově Hradci pořádá Férovou snídani na popud organizace NaZemi, vám přeji příjemný den.

Jan Štercl

 

Nejnovější články

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Tříkrálová sbírka na Jindřichohradecku byla rekordní

Miloslav L

Valentýnské menu v restauraci Pod Zámkem

Miloslav L