Aktuálně

Folková růže 9. – 11. července letos již po dvaadvacáté

Blíží se nám druhý červencový víkend, neklamné znamení, že se v Jindřichově Hradci bude dít něco folkového. Ano Folková růže rozkvete po dvaadvacáté, i když je to vlastně její novodobá historie. Několik ročníků folkového odpoledne se stejným růžovým názvem se u nás odehrávalo ještě za hluboké totality. Ona by ta hradecká folková minulost byla jistě zajímavá, ale obraťme se raději k aktuální situaci.

Folková růže 2014 - Foto: Martin Kozák
Folková růže 2014 – Foto: Martin Kozák

Folková růže v mnohém naváže na uplynulý zdařilý festival Živý Hradec, který nedávno skončil, a pokračovat bude ještě v neděli 12.7. koncertem na žirovnicím zámku (Jen tak tak hostí brněnský FT Prim). Hrát se bude na čtyřech scénách: Hlavní nádvoří Hradu a zámku, druhé nádvoří Hradu a Zámku, Kaple svaté Maří Magdalény. Premiérově vyzkoušíme také málo známý prostor fotografického sálu Muzea fotografie. Tam se v sobotu 9. července sejdou písničkáři a program rozhodně bude stát za to. Představí se v něm mimo jiné i jindřichohradecká písničkářka Panséé. Druhým hradeckým želízkem v ohni bude JUDr Ivo Jahelka, jehož hlas a kytara rozezní pro změnu hlavní nádvoří ve čtvrtek 9. července večer.Pokud jsme u Jihočechů, nemohu nezmínit legendární kapelu Sem tam. Z jejího podhoubí vyrostli i takoví bardi Folková růže 2014 - Foto: Martin Kozákjako Pavlína Jíšová, Žalman nebo Vojta Zícha. Ten v kapele s přestávkami setrval dodnes. Protikladem „Semtamu“ je znovu založené uskupení Spolektiv. Tato sestava vynikajících původně českobudějovických muzikantů krátce zazářila v devadesátých letech, potom se rozpadla a nyní znovu úspěšně dobývá republiková pódia. K Jihočechům můžeme nyní zařadit i protagonisty kapely Devítka. Nebo pelhřimovské 4zdi. V Týně nad Vltavou bychom zas našli folkovou Epy de Myi se zpěvnými písničkami, ale hlavně úžasnými texty. Folková růže se ovšem neomezuje pouze na jižní Čechy, ale naopak se každoročně dokáže rozkročit po celé republice. A tak tady uvidíme kandidáty na folkové Anděly: Nevermore&Kosmonaut a Žambochy, poslechneme si vítěze letošní Porty Rendez Fou, uvítáme i významné osobnosti folkové scény Lucii Redlovou s Jitkou Šuranskou nebo Jardu Svobodu, frontmana skupiny Traband. Ten ovšem přijede sám a bude mít vlastní recitál v Kapli Maří Magdalény. A co Půljablkoň s Michalem Němcem? Nebo rockově alternativní Happy To Meet či bluegrassový Cop? Anebo zas naopak komorní poslech, ke kterému zahraje Jan Matěj Rak, jehož slavný otec měl v Jindřichově Hradci koncert před několika dny?

Folková růže 2013 - Foto: Martin Kozák
Folková růže 2013 – Foto: Martin Kozák

Podle mého soudu je nač se těšit, budou to tři dny nabité pestrou muzikou. Co jméno, to hudební pojem. A nenechte si namluvit, že ten, kdo nehraje na hlavní scéně, nemá dostatečnou kvalitu. Najděte si čas a podívejte se i na jiná hradecká pódia. Není pravdou, že ten, kdo nehrál v televizi, není kvalitní. Často je opak pravdou. Jedno je ovšem jisté: O hraní na Folkové růži je velký zájem a já jsem se musel usmát větě, kterou jsem letos na jaře zaslechl mezi hudebníky několikrát: „Kdo nehrál na Folkové růži, není folkař.“

A ještě několik informací: Vstupenky v předprodeji (ticketstream) jsou levnější. Sledujte plakáty, poutače na Střelnici, zadejte si na internetu heslo Folková růže a můžete se dovědět spoustu informací, které se do tohoto článku nevešly. Pro přehlednost uvádíme ještě přibližný časový pořad festivalu.

Těší se na Vás Pavel Jarčevský, Michal Jupp Konečný a ostatní členové pořadatelského teamu.

Pavel Jarčevský

Foto: Martin Kozák


Program Folkové růže 2015:

Čtvrtek 9.7. 2015 Pátek 10.7. 2015 Sobota 11.7. 2015
11:00 Muzeum fotografie(bez pořadí)
David Alfík Deweter
Sova-Slamák
Penséé
Jaroslav Urbánek
L. Redlová – J. Šuranská
14:00 II. hradní nádvoří II. hradní nádvoří II. hradní nádvoří
Tamaral Nevermore&Kosmonaut
Mrakoplaš Bodlo Epy de Mye
Kofoe&Vlna 4 zdi Passage
Spolektiv Lístek Rendez fou
Louka Band Lucrezia Borgia Načas
Přelet M.S. Sekvoj Stráníci
20:00 Hl. hradní nádvoří Hl. hradní nádvoří Hl. hradní nádvoří
Kvokál Sem Tam Jen tak tak
Arnošt Frauenberga FrauenBandberg Půljablkoň MDŽ (Lucie Redlová a Jitka Šuranská)
Ivo Jahelka Happy To Meet Devítka
COP Žamboši
23:00 Kaple Máří Magdaleny Kaple Máří Magdaleny Kaple Máří Magdaleny
Recitál: Jan Matěj Rak Recitál: Jarda Svoboda

Neděle 12.7. v 19 hodin zámek Žirovnice: Jen tak tak hostí skupinu F.T. Prim (Brno)