Jindřichohradečtí Lvi porazili Ústí, ale ani to zatím nestačí

Předposlední kolo Kooperativa NBL jindřichohradečtí basketbalisté zvládli, když doma zdolali Ústí nad Labem. V tabulce ovšem zůstávají poslední, neboť Brno vyhrálo nad Kolínem (105:75). BK Lions tedy v závěrečném kole musí zvítězit v Pardubicích (so 2.4. v 18 hod.), aby se vyhnul baráži. A navíc čekat, jak dopadne Brno v Prostějově.

Jindřichohradečtí Lvi porazili Ústí, ale ani to zatím nestačíBK Lions J. Hradec – Sluneta Ústí nad Labem 96:87 (22:23, 48:36, 75:68). Sestavy a body: Zuzák 23, Wright 23, Lamar 20, White 12, Fait 5, James 5, Hanuš 3, Vošlajer 3, Kaša 2, Stegbauer – Anthony 34, Pecka 16, Jiřiček 10, Čarnecký 10, Votroubek 6, Abercrombie 5, Bosák 4, Barham 2, Emerson. Šestky: 34/25:29/23. Trojky: 7/22:4/24. Fauly: 28:25. 5OCH: 1:1 (35. Fait – 23. Bosák). Nejlepší hráč: Stanislav Zuzák (J. Hradec).  Rozhodčí: Hruša – Vondráček – Kučírek, 490 diváků.

Vstup do utkání byl z domácí strany hodně nervózní, hráči si uvědomovali, oč se hraje. Jejich první koš ze hry vstřelil až ve třetí minutě Stanislav Zuzák za stavu 1:7. Šestibodový náskok hosté drželi do konce šesté minuty (5:11), ale pak Cameron Wright a Jayon James dvěma smeči výkon Lvů zvedli. Ti za 71 vteřin dali 4 koše a vedli 13:11. Po příchodu Kendalla Lamonta Anthonyho na palubovku Ústí stáhlo drobnou ztrátu (7. – 18:13; 8. – 19:15) a první čtvrtinu ještě stačilo vyhrát. V druhé desetiminutovce ovšem hru naprosto ovládli Lvi. Šli s urputností za každým míčem, nutili hosty k těžkým střelám a hlavně doskakovali balóny pod oběma koši. Díky útočným doskokům si vytvářeli druhé šance na zakončení. Za první poločas měli 45 střel z pole, o polovinu více než hosté, i když s nižší úspěšností. Především však nehráli sobecký basketbal, což byla radikální změna oproti předchozím kolům. Za 20 minut měli tolik přihrávek, jako za dvě předcházející utkání dohromady. Hned prvních 94 sekund druhé periody Lions vyhráli 9:0, když se trefil Wright, Stephon Lamar a trojku dal Jakub Hanuš. Vedení domácího celku narůstalo a po Wrightově koši bylo v 15. minutě poprvé dvojciferné (39:28). Nejvíce narostlo na 16 bodů, kdy se z trojkové pozice zapsal Zuzák (17. – 44:28). Slunetu znovu probudil až návrat Anthonyho, jenž vystřídal chybujícího Michala Čarneckého. Nejlepší střelec zápasu 6 body v řadě určil poločasový rozdíl, který činil tucet bodů, což bylo pro ústecké Pandy milosrdné. Po obrátce Anthony už na hřišti zůstal a s Ladislavem Peckou se starali o to, aby se rozdíl nezvětšoval. Ten Lvi drželi stále na pohodlné rovině (26. – 67:49; 26. – 69:51). Severočeši paradoxně začali snižovat až v závěru třetí periody, kdy si kvůli 4 faulům šel odpočinout obr Cory Abercrombie. Toho nahradil skokan Jan Jiřiček, jenž v doskakování narušil zatímní hegemonii Lvů. Jeho zásluhou Ústí ztrátu značně snížilo. Domácí mužstvo mělo před poslední čtvrtinou k dobru 7 bodů, které zuby nehty drželo. O lví body se starali Lamar, Wright a hlavně Zuzák, jehož přesná ruka při trestných hodech (11/11) přinášela klid. Sluneta se v 37. minutě sice dostala na rozdíl koše (84:81), ovšem 6 bodů v kuse vrátilo Lvy tam, kde byli po většinu zápasu (39. – 90:81) a utkání už dovedli k zaslouženému vítězství.

Karel Forejt (J. Hradec – trenér): „Náš tým o výhru bojoval více. Vítězstvím jsme si uchovali možnost prát se o přímou záchranu až do posledního kola. Vyhráli jsme vůlí, po většinu času mužstvo odvádělo maximum v obraně. Mohli jsme se tentokrát opřít o doskok. K šílenství mě málem přivedly naše jasné neproměněné šance, ale s tím my se trápíme už několik zápasů. Zase nám to ukázalo, že si nesmíme myslet, že je zápas hotový, nejde nic a nikoho podcenit. Laxní zakončení nás téměř stálo výhru. Uklidnil jsem se až v poslední minutě. Jsem rád, že jsme zápas zvládli.“