9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Jindřichův Hradec a první světová válka

Muzeum připravilo druhou část z cyklu výstav s podtitulem Život v Jindřichově Hradci na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky. Po výstavě Na sklonku monarchie následuje období doby válečné.

Jindřichův Hradec a první světová válkaKdyž v roce 1914 vypukla první světová válka, byl to právě Ohlas od Nežárky, který obyvatele Jindřichohradecka pravidelně informoval o aktuálním válečném dění. Přinášel nejen zpravodajství z fronty, ale též informace potřebné pro život občanů. Redakce Ohlasu se stala důvěryhodným zprostředkovatelem pro místní občany, státní instituce, spolky a další organizace. Organizovala pomoc pro vojáky, vydávala potřebné tiskopisy pro sociálně slabé rodiny, jejichž živitelé bojovali či zahynuli na frontě, mapy z bojiště a korespondenční lístky. Kromě toho tý-deník uveřejňoval rubriku Dopisy z bojiště, která byla sestavena z dopisů a zpráv zaslaných vojáky z fronty přímo redakci, vyhledávanými bývaly i uveřejňované seznamy raněných, padlých a zajatých či nezvěstných vojáků.

Jindřichův Hradec a první světová válkaVýstavu otevírají události bezprostředně předcházející válce, následná mobilizace a přípravy na válku. Připomenuto je složení a činnost městské rady, další exponáty a panely dokumentují život obyvatel města a okolí během války. Komplikovaná byla výuka na školách, jejichž budovy byly proměněny ve vojenské nemocnice, řada učitelů byla odvedena do armády.

Samostatnou kapitolu tvoří doklady o působení jindřichohradeckého 75. pěšího pluku, jenž bojo-val na srbské, ruské i na italské frontě. Připomenut je i podíl umělců z řad vojáků pluku na opravě a restaurování kostela sv. Jana Křtitele či pořádání přednášek o životě pluku na frontě, které nadporučík J. V. Dušek doprovodil promítáním kolorovaných diapozitivů. Poslední část výstavy je pak věnována konci války a událostem v říjnu 1918, jak je zachytil Ohlas od Nežárky.

Doplňkem výstavy je drobná výstavka o Karlu Mertovi, který po celé období války zastával funkci starosty města.

První světová válka (26. 5. 2016 – vernisáž, výstava potrvá do 30. 12. 2016)

Štěpánka Běhalová, František Fürbach – Muzeum Jindřichohradecka

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L