Aktuálně

Meningitida na zimním stadionu v J. Hradci – co píší média na internetu

Zdraví5 plus 2: Kvůli velkému počtu případů onemocnění v tomto uzavřeném kolektivu vydala v pátek 4. října jihočeská Krajská hygienická stanice rozhodnutí, kterým zakázala tréninkovou a zápasovou aktivitu všem mužstvům KLH Vajgar. Hygiena nařídila hokejovému klubu okamžitou ohniskovou desinfekci prostorů všech kabin a toalet na celém zimním stadionu, další karanténní opatření a též fyzický klid dotčených osob.

Celý článek: Dezinfikují stadion. V Hradci řádí meningitida | 5plus2.

iDnes.cz: Příznakem enterovirové meningitidy jsou mimo jiné bolesti na hrudi, může dojít k zánětu srdečního svalu. Může se projevovat rovněž jako onemocnění respirační se záněty horních cest dýchacích. Meningitida se mimo jiné projevuje také záněty mozkových blan.

V případě hokejového klubu z Jindřichova Hradce prý hygienici v takové situaci nemohli reagovat jinak.

Celý článek: Hygienici kvůli meningitidě na Jindřichohradecku zakázali ligový hokej – iDNES.cz.

Česká televize: Jindřichův Hradec – Závažné virové onemocnění ochromilo Jindřichohradecký hokejový klub Vajgar i provoz zimního stadionu. Krajská hygienická stanice zakázala kvůli výskytu virového zánětu mozkových blan všem domácím hráčům fyzickou námahu. Pro veřejnost a jiné hokejové týmy je stadion otevřený. Má za sebou ale rozsáhlou desinfekci.

Celý článek i s videoreportáží: Epidemie u hokejistů ochromila Vajgar, stadion prošel desinfekcí — Regiony — ČT24 — Česká televize.

Týden.cz: Hygienici evidují v posledních týdnech 12 případů enterovirové meningitidy na Jindřichohradecku. Onemocnění zasáhlo také čtyři lidi z druholigového hokejového klubu Vajgar Jindřichův Hradec. Krajští hygienici proto zakázali minimálně do 13. října zápasy všech týmů tohoto klubu. Meningitida se mimo jiné projevuje záněty mozkových blan, informoval o tom František Kotrba z českobudějovické hygienické stanice.

Celý článek: Na Jindřichohradecku řádí meningitida. Hygienik omezil sportování | Týden.cz.

Informace o meningitidě (zánět mozkových blan)

Náš člověk. cz: Meningitida je zánět (co je zánět) mozkových blan. Dochází u ní k otoku, zduření zmíněných obalů mozku. Otok (zvětšení) obalů tlačí na vnitřek lebky a především na mozek, což ho může poškodit.

Za vyvolavatele zánětu mozkových blan jsou považovány viry či bakterie, které se mohou dostat do mozku krví z jiného zánětu kdekoliv v těle, nebo z poranění. Záněty v našem těle (rýmy, záněty dutin, mandlí,…) potkají za život každého, přesto jej zánět mozkových blan nepostihne, protože pro vznik meningitidy je důležité oslabené tělo, imunita.

Zánět mozkových blan se může rozšířit na zánět mozku, encefalitidu.

Celý článek: Zánět mozkových blan, meningitida, příčiny, příznaky, léčba | Náš člověk.

 

Foto:Pills And Stethoscope Stock Photo

By scottchan, published on 20 July 2011
Stock Photo – image ID: 10050410

www.freedigitalphotos.net