10.2 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Městská policie: Skupina osob vybírala peníze na falešnou veřejnou sbírku

Ve středu 1. dubna 2015 v odpoledních hodinách obdrželi městští strážníci oznámení, že se po centru města pohybovala skupinka několika mužů, kteří kontaktovali náhodné kolemjdoucí (zejména ženy a seniory) a žádali příspěvek v různé výši na údajnou podporu zdravotně postižených osob. 

Městská policie: Skupina osob vybírala peníze na falešnou veřejnou sbírku
Ilustrační foto falešného certifikátu

Na důkaz své věrohodnosti předkládali pochybné certifikáty mající podobu petičních archů, kde se lidé darující příspěvek mohli podepsat a tím vyjádřit svou podporu. Oslovení potencionální dárci přitom byli ubezpečováni, že výtěžek půjde na konto zdravotně postižených osob.

V tomto případě se ale jednalo o jasný podvod, neboť muži nebyli schopni předložit osvědčení (vydané osvědčení potvrzuje, že konání sbírky bylo řádně nahlášeno a povoleno) a ani dle vyjádření svědků u sebe neměli zapečetěnou pokladničku. Získaný finanční obnos tak zcela evidentně končil v jejich kapsách.

Pachatele je dosti těžké dopadnout, neboť pracují ve skupině, která je neustále v pohybu. Zásadně se nezdržují na jednom místě. Střídavě „operují“ na parkovištích, ulicích nebo ve vstupních prostorách větších obchodních domů nebo v nákupních centrech. Bedlivě sledují situaci kolem sebe a ve chvíli kdy spatří uniformu nebo policejní vozidlo, okamžitě se rozdělí a rychle zmizí v bočních uličkách nebo v přilehlých obchodech. Lidé by tedy měli být maximálně obezřetní. V případě sebemenších pochybností o pravosti prováděné veřejné sbírky by měli žadatele důrazně odmítnout, ihned od nich odejít a poté telefonicky vyrozumět policii.

Zdroj: Archiv města J. Hradec

 

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Příměstské tábory Svět Fantazie 2023

Miloslav L

Charita hledá dobrovolníky do nemocnice a centra sociálních služeb

Miloslav L