0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Články

Městská policie: Spanilá jízda, souboj psů a podezřelý kočárek

Městská policie.
Ilustrační snímek – Foto: Adam Hudec

Ve středu 20. srpna půl hodiny před půlnocí zachytil strážník obsluhující kamerový systém vozidlo Peugeot 206 projíždějící Masarykovým náměstím směrem k nábřeží, přičemž spolujezdec, který seděl napravo od řidiče se protáhl oknem a horní polovinou těla vyčníval z vozidla (seděl na rámu staženého okna). Na místo přivolaná hlídka vozidlo (již bez posádky) dohledala na centrálním parkovišti Jitřenka.

O 90 minut později zachytilo oko kamery stejné vozidlo, které tentokrát jelo v opačném směru. Zatímco tak jako v předchozím případě i nyní jeden ze spolujezdců vyčníval horní polovinou svého těla z okna vozidla, druhý muž ležel břichem na střeše vozidla. V centru města přítomní strážníci dojeli k vozidlu, aby zamezili další divoké jízdě městem.  Do Klášterské ul. se také dostavili mezitím přivolaní policisté. Ve chvíli, kdy byla u řidiče prováděná dechová zkouška na alkohol (s negativním výsledkem), začal jeden ze spolujezdců velmi intenzivně zasahovat do vedeného řízení  (hlasitě opakovaně vyzýval řidiče, aby nepředkládal doklady a odmítl dechovou zkoušku, dále přistoupil k policistovi a z ruky mu vytrhl doklad o pojištění vozidla, který  na místě je roztrhal, proběhl se po  střeše vozidla Peugeot) tak,  že nebylo možné s řidičem dále komunikovat. Vzhledem k tomu, že nereagoval na opakované výzvy a neustále narušoval průběh řízení, navíc odmítal prokázat svou totožnost, byl vyzván, aby usedl do policejního vozidla z důvodu převozu na policejní služebnu, kde bude zjištěna jeho totožnost. Pro dosažení daného účelu byli strážníci nuceni nakonec použít i mírnější donucovací prostředky, včetně pout k překonání pětiminutového intenzivního odporu. Donucovací  prostředky  byli policisté nuceni použít i proti druhému spolujezdci, neboť i ten, byť v daleko mírnější míře, zasahoval do prováděných úkonů a taktéž nereagoval na výzvy policistů, aby nerušil komunikaci mezi policisty, řidičem a prvním spolujezdcem. Oba byli nakonec eskortováni na policejní služebnu a umístěni do policejní cely. Šestadvacetiletý muž v roli spolujezdce se bude zodpovídat z trestného činu výtržnictví, dvaadvacetiletý mladík z dopravního přestupku a přestupků proti veřejnému pořádku. Pětadvacetiletý řidič z Českých Budějovic pak  z porušení povinností řidiče motorového vozidla.

V sobotu 16. srpna přijal strážník konající stálou službu telefonické oznámení o třech mužích, kteří přes Zbuzany tlačili kočárek naložený nějakým těžkým materiálem. Vzhledem k tomu, že kočárek byl značně přeložen a navíc jeho obsah byl přikrytý dekou, pojala oznamovatelka podezření, zda trojice mužů neodcizila železo za účelem dalšího prodeje. Na místo dostavivší se strážníci provedli prohlídku Zbuzan a okolí, přičemž kočárek nalezli ukrytý pod mostem nedaleko od skateparku.  Ten byl skutečně naložen železem, které mělo skončit ve výkupně kovů. Strážníci železo (2 ks jemných ocelových sítí o velikosti 110 cm a délky 10 a 13 metrů, 2 ks ocelových profilů) i s kočárkem převezli na služebnu MěPo.

V sobotu 16. srpna před 20 hodinou večerní  přijali strážníci oznámení, že v jednom z panelových bytů na sídlišti Vajgar zůstaly v osmém patře otevřeny vchodové dveře od bytu. Strážníci se na místě od  sousedů dozvěděli, že do bytu se měl údajně stěhovat nějaký nový vlastník nebo nájemník, kterého ale neznají. Za přítomnosti nezúčastněné osoby vstoupili do částečně zařízeného bytu, kde ponechali vzkaz, že byt byl MěPo uzamčen s tím a klíč bude uložen na služebně MěPo.

V neděli 17. srpna v dopoledních hodinách přijali strážníci oznámení, že na sídl. Hvězdárna došlo k fyzickému kontaktu mezi venčícími se psy. Na místě samém bylo zjištěno, že šestapadesátiletá žena venčila své kamarádce dvě fenky (plemeno Jack Russell teriér). Když po provedené procházce přicházela k zadnímu vchodu, z otevřených dveří vyběhla fenka pitbulteriéra. Jakmile zahlédla obě fenky, přiběhla k nim a na jednu zaútočila. Strážníci k věci vyslechli i majitelku útočícího psa, kterou poučili o povinnosti mít zvíře na vodítku. Ke zranění žádného ze zvířat nedošlo a tak porušení  městské vyhlášky vyřešili blokovou pokutou.

Z přestupku proti majetku se bude zodpovídat osmatřicetiletý muž z Jindřichova Hradce, které chtěl na úkor ostatních nájemníků ušetřit peníze za odběr elektrické energie. Ve společných prostorách se proto připojil ke stropnímu osvětlení a druhý konec prodlužovacího kabelu s trojzásuvkou si natáhl do svého bytu. Strážníci zadokumentovaný přestupek postoupí ke správnímu řízení.

Text: Luboš Müller, vrchní strážník

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L