0.9 C
Jindřichův Hradec
14.12. 2024
Články

Sportovci V. | Nezapomenutelné osobnosti Jindřichova Hradce

Kniha Nezapomenutelné osobnosti v historii města Jindřichův Hradec vypráví o personách veřejného i neveřejného života, které svými rozhodnutími, činy a názory přivedly vědomě a třeba také nevědomky město nad Vajgarem k jeho současné podobě.

Čtenářům portálu Hradecžije budou v letošním roce, ve spolupráci s Informačním centrem Jindřichův Hradec, postupně představeny všechny kapitoly této knihy.

Na březích rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci se provozovala řada tradičních sportů. Z nejstarších to bylo především veslování, plavání, bruslení, cyklistika, turistika, později též lehká atletika, hokej, fotbal a box. Právě v těchto sportovních odvětvích vyrostla řada významných sportovců. Největší úspěchy dosáhli v minulosti zejména jindřichohradečtí veslaři, krasobruslaři, lehcí atleti a hokejisté.

Miroslav Strejček | 16. 1. 1929 – 15. 3. 2000 | VESLAŘ a SPORTOVNÍ FUNKCIONÁŘ

Narodil se ve Slivenci u Prahy, po druhé světové válce se přistěhoval do Číměře a od 50. let žil v Jindřichově Hradci. Vesloval od svých sedmnácti let. V roce 1950 a 1953 vybojovali spolu s Vladimírem Hlaváčkem a kormidelníkem Jindřichem Havlem titul mistra republiky. Největších úspěchů dosáhl s Václavem Chalupou v letech 1959-1962. V roce 1960 byli nominováni ve dvojici Václav Chalupa a Miroslav Strejček s kormidelníkem Františkem Staňkem na olympijské hry v Římě. O rok později získali bronz s kormidelníkem Janem Dvořákem na mistrovství Evropy v Praze. Miroslav Strejček pracoval jako ekonom Tělovýchovné jednoty Slovan. Byl dlouholetým předsedou Veslařského a bruslařského klubu Vajgar a po řadu let též předsedou celé TJ Slovan. Zemřel v Jindřichově Hradci, kde je též pochován.

Václav Chalupa | 31. 10. 1934 – 24. 3. 2001 | VESLAŘ

Narodil se v Jindřichově Hradci v rodině zdejšího známého obchodníka. Už jako dorostenec vesloval za Veslařský a bruslařský klub Vajgar. Největších úspěchů dosáhl v padesátých a šedesátých letech. Ve dvojce s Miroslavem Strejčkem a kormidelníkem Miroslavem Ježkem byli dvakrát mistři republiky. Díky tomuto úspěchu obdrželi Václav Chalupa a Miroslav Strejček titul Mistr sportu, který převzali od zástupců Československého svazu tělesné výchovy 15. ledna 1962 při slavnostním otevření nové tělocvičny Tělovýchovné jednoty Slovan v Jindřichově Hradci. Václav Chalupa se zúčastnil dvakrát olympijských her, poprvé to bylo v roce 1960 s Miroslavem Strejčkem a kormidelníkem Františkem Staňkem v Římě. Na VIII. letních olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 obsadili výborné páté místo ve dvojce spolu s Jiřím Palkem a kormidelníkem Zdeňkem Mejstříkem. Václav Chalupa přivedl k veslování i svého syna Václava, několikanásobného vítěze Světových pohárů, držitele několika stříbrných medailí z mistrovství světa a z XXV. olympijských her v Barceloně. Václav Chalupa zemřel v Jindřichově Hradci, kde je i pochován.

Jan Marek | 31. 12. 1979 – 7. 9. 2011 | HOKEJISTA

Narodil se v Jindřichově Hradci. Již od dětských let byl všestranným sportovcem, s hokejem začínal ve svém rodném městě, kde navštěvoval sportovní hokejovou třídu na základní škole a kde též získal střední odborné vzdělání. Již v sezoně 1995-1996 hrál v dresu HC Vajgar jako dorostenec. V sezoně 1997-1998 byl členem juniorského týmu HC Vajgar, který vybojoval stříbrnou medaili ve finále juniorské extraligy, od následující sezony byl profesionálním hráčem týmu HC Oceláři Třinec. Když se v sezoně 2002-2003 stal nejlepším střelcem nejvyšší hokejové soutěže, přestoupil do pražské Sparty, která se v sezoně 2005-2006 stala mistrem extraligy. Od sezony 2006-2007 nastupoval v ruské superlize za tým Metallurg Magnitogorsk, kterému hned v první sezoně výrazně pomohl k mistrovskému titulu. Od sezony 2010-2011 hrál v dresu HC CSKA Moskva, krátce hostoval v týmu Atlant Mytišči a v sezoně 2011-2012 pokračoval v dresu týmu Lokomotiv Jaroslavl.

Od roku 2002 byl pravidelně členem české hokejové reprezentace. Bylo tomu tak i na mistrovství světa 2010, kdy náš tým získal zlatou medaili, a v roce 2011, kdy získal bronz. Na zisku obou medailí se podílel důležitými brankami v klíčových zápasech. Na MS 2010 proměnil rozhodující samostatný nájezd ve čtvrtfinále proti Finsku i v semifinále proti Švédsku. Na MS 2011 pak vstřelil gól Rusku v závěrečném souboji o bronz, kterým pojistil českému týmu medaili.

Za své sportovní výkony dosáhl řady ocenění. V sezoně 2002-2003 byl nejlepším střelcem extraligy ledního hokeje, v sezoně 2005-2006 se stal vítězem kanadského bodování České extraligy. V sezoně 2008-2009 byl nejlepším střelcem Kontinentální hokejové ligy, v následujícím roce se stal členem All-Star Game této ligy.

Jan Marek tragicky zahynul 7. září 2011 při letecké havárii u Jaroslavli, když letěl s týmem na první zápas ročníku 2011-2012. Společně s ním zahynul i kanadský trenér Brad McCrimmon, čeští hokejisté Karel Rachůnek, Josef Vašíček, Slovák Pavol Demitra a další hokejisté. Zanechal po sobě manželku Lucii a dvouměsíčního syna Honzíka. Jan Marek je pochován v Jindřichově Hradci. V prosinci 2011 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Na jaře 2013 mu byl odhalen památník s bustou v pražské Tipsport areně. Jindřichohradecký zimní stadion byl 4. dubna 2013 přejmenován na Zimní stadion Jana Marka, u jeho vstupu byla odhalena pamětní deska.

Autoři textů: PhDr. Štěpánka Běhalová, Ph.D. a PaedDr. František Fürbach

Spoluautoři: Mgr. Vladislav Burian a MgA. Jakub Valášek

Vydavatel knihy je Město Jindřichův Hradec. Textové a fotografické podklady jsou ze sbírek Muzea Jindřichohradecka. Využít je lze na základě autorského zákona výhradně jen se souhlasem vlastníka.

Kniha je v prodeji v Informačním středisku v Panské ulici za 390 Kč.

Předchozí části: