Muzeum fotografie a moderních obrazových médií přiblíží v květnu a červnu svým příznivcům také newyorský východní Manhattan 80. let, jak jej fotograficky zachytil v době svého pobytu v Americe překladatel a dlouholetý spolupracovník muzea Pavel Sojka.
Autor, který od roku 1995 žije a pracuje opět v České republice, především v Praze, ale i v České Kanadě, o dokumentovaném prostředí říká: „V osmdesátých letech se New York začal zvedat z popela a devastace. Město mělo nádech omšelé krásy a hlučné staré vagony metra byly divoce pomalované. Obzvlášť jedna ze zapomenutých čtvrtí, manhattanská East Village, zažívala obrození díky vlně nově příchozích aspirujících umělců, punkerů, anarchistů, rockerů a jiných individualistů, kteří si ji vybrali k životu kvůli nízkým nájmům, a tudíž možnosti vyhnout se střednímu proudu. Instinktivně jsem gravitoval do té „zkažené“ východní části. Byla magnetem pro nekonformitu hledající lidi všeho druhu. V Life Cafe jste mohli sedět dvacet čtyři hodin, block parties duněly dusným newyorským létem a Allen Ginsberg četl svoji poesii v Tompkins Square Parku…“.
Naznačenou atmosféru „New Yorku – otevřeného města“, jak Sojka výstavu pojmenoval, si mohou užít návštěvníci již na vernisáži v sobotu 12. května; proběhne za účasti autora, začátek v 17.00 hodin.
Muzeum je otevřeno od úterý do neděle a ve svátky v čase 10.00–12.30, 13.00–17.00 hodin.
Eva Florová – Foto: Pavel Sojka