Aktuálně

Muzeum fotografie a MOM vystavuje na Krajském úřadě Jihočeského kraje

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií vystavuje po celý duben a květen na Krajském úřadě Jihočeského kraje. Představuje zde ukázky výstav, které připravilo jako vlastní projekty a ukázalo veřejnosti v minulých letech převážně ve svých prostorách. Prezentuje tu však též upoutávky na vybrané výstavy, které přichystalo pro návštěvníky na rok letošní. Součástí je i kolekce snímků vzniklých v rámci vzdělávacích aktivit muzea. Většina těchto výstav a zmíněný vzdělávací program (Fotografické kurzy pro děti a mládež) byly či jsou současně finančně podpořeny z grantů Jihočeského kraje.

Příchozí zhlédnou snímky z česko-rakouského projektu „Stories“, kterého je muzeum nástupnickým lead partnerem, realizovaného ve spolupráci s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích a Waldviertel Akademie ve Waidhofenu an der Thaya, kolekci historických snímků „Jihočeské hrady a zámky“, pocházejících ze Sbírky Scheufler, výběr z výstavy „Jiří Ployhar – Roky a vteřiny“, který přiblíží tvorbu již zesnulého fotografa a kameramana Jiřího Ployhara, českobudějovického rodáka. K vidění jsou dále fotografické práce absolventů výše uvedených fotografických kurzů pro děti a mládež v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií na téma „Jindřichův Hradec, město, které mám rád“; obdobné fotografické kurzy pro nejmladší zájemce o fotografické vzdělávání probíhají v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií i v letošním roce. Od 23. 4. jsou navíc ke zhlédnutí snímky z výstavy „Ostře sledovaný Hrabal“.

Rozsáhlá prezentace zahrnuje i ukázky dvou letošních výstav – „Tour de France na fotografiích Markéty Navrátilové“ a „Karel Hájek – fotožurnalista“. Upoutávka na výstavu „Tour de France na fotografiích Markéty Navrátilové“ představuje snímky od M. Navrátilové, jediné Češky a jediné ženy, která fotografovala prestižní cyklistický závod Tour de France; poprvé v roce 1992, naposledy v loňském roce. Kompletní výstava bude k vidění v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií od 8. 7. do 19. 8. 2018, vernisáž proběhne v sobotu 7. 7. 2018 za účasti autorky snímků.
Dne 31. března 1918 uplynulo 40 let od úmrtí zakladatelské osobnosti české reportážní fotografie Karla Hájka, rodáka z Lásenice u Jindřichova Hradce, jenž fotograficky zachytil nepřeberné množství často rozhodujících dobových společensko-historických událostí. Celý svět obletěly například jeho fotografie Zachráněný z havárie dolu Nelson (1934), Černá madona (1959) či reportáž z Norimberského procesu, i díky jeho práci pro časopisy Pestrý týden, Svět v obrazech či pro prestižní Life. Po malé ukázce z jeho díla prezentované v našem muzeu od 23. 3. do 15. 4. 2018 bude následovat od října do prosince k tématu velká výstava.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií děkuje Krajskému úřadu Jihočeského kraje a jeho vedení za umožnění prezentovat v jeho prostorách v takovém rozsahu ukázky vybraných výstavních prezentací a své další aktivity a služby pro veřejnost.

  • foto_Dominika Hruba SPOUTANE TOUHY_vystava_Telo_jako_znak
  • foto_Jan_Pohribny_Rozlouceni_z cyklu Andele
  • foto_Pavel_Sojka_vystava_New_York
  • foto_Pavel_Sojka_vystava_New_York_A7
  • foto_Pavel_Sojka_vystava_New_York_kolporter
  • foto_Zdenek_Lhotak_vystava_Telo_jako_znak
  • IMG_3375_ret
  • Nadvori_III

Aktuální výstavy

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve nadto návštěvníky aktuálně na následující výstavy ve svých prostorách:

„Tělo jako znak“ – rozsáhlá tematická výstava, připravená prestižní Asociací profesionálních fotografů ČR, sestávající z 99 prací výtvarných fotografů, jako Jan Pohribný, Vladimír Kozlík, Zdeněk Lhoták, Hana Hamplová, Roman Sejkot, Jan Neubert a další (výstava potrvá do 20. 5. 2018)

„Český rok 1918 / Boj teprve nám nastává (Viktor Dyk)“ – kolekce cenných dobových fotografií spojených se vznikem republiky ze Sbírky Scheufler (výstava potrvá do 30. 12. 2018)

„New York, Candid / otevřené město“ – fotografie Pavla Sojky zachycující New York 80. let (vernisáž proběhne v sobotu 12. 5. 2018 v 17.00 hodin, výstava potrvá do 1. 7. 2018)

Aktuální workshopy

V sobotu 12. 5. 2018 proběhne workshop pro dospělé zájemce – začátečníky a mírně pokročilé – s názvem „Fotografování přírody a krajiny“.