Aktuálně

Muzeum fotografie a MOM zve veřejnost na otevření expozice o jezuitech

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve veřejnost v pátek 23. listopadu 2018 v 17.00 hodin na otevření nové expozice „Jezuitská kolej a jezuité v Jindřichově Hradci“.

Muzeum fotografie a MOM zve veřejnost na otevření expozice o jezuitechTato v pořadí druhá dlouhodobá výstavní prezentace – po expozici „Moci médií“, jež vznikla za přispění Národního technického muzea – pojednává o historii místní koleje, nynějšího sídla muzea. Zaměřuje se též na unikátní malířskou výzdobu objektu, včetně odkrývání a restaurování vzácných maleb, a na významné osobnosti, působící ve zdejším bývalém jezuitském gymnáziu. Patřil k nim i Bohuslav Balbín, zakladatel české historiografie, Adam Michna z Otradovic, jindřichohradecký rodák, skladatel a básník, Tomáš Pešina z Čechorodu, dějepisec a spisovatel, Jiří Josef Camel, botanik a lékárník, jehož jméno nese rostlina kamélie, nebo Florián Paucke, německý misionář, autor obsáhlého ilustrovaného spisu o Paraguayi a jejích obyvatelích, který v originálu uchovává rakouský klášter Zwettl.

Expozici tvoří rovněž tematický dokumentární film, jehož premiéra proběhne o vernisáži; té se zúčastní také opat spolupracujícího kláštera Zwettl Johannes Maria Szypulski a zástupci odborné a umělecké veřejnosti, kteří se podíleli na tvorbě expozice a filmu.

Eva Florová