Již tradičně přinášíme v březnu, který je celostátně vyhlašován jako měsíc čtenářů, informace o dění v muzejní knihovně v uplynulém roce. Muzejní knihovnu navštívilo 115 registrovaných návštěvníků, kteří vykonali celkem 341 návštěvu a studovali 942 klasické dokumenty.

Naši badatelé hojně používali on-line katalog knihovny, kde během 837 vstupů položili 6 136 dotazů. Také počet uživatelů digitální knihovny Muzea Jindřichohradecka se stále zvyšuje. V letošním roce uplyne 15 let od doby, kdy muzeum v roce 2002 započalo proces digitalizace dokumentů. V loňském roce jsme poskytli Jihočeské vědecké knihovně digitální kopii Ohlasu od Nežárky a týdeníku Štítný a zpětně získali kopii Jihočeské pravdy a některých dalších jihočeských periodik. Pro digitalizační pracoviště Jihočeského kraje pak obě instituce společně připravili jindřichohradecký týdeník Štít (1973-1992). Těšit se tak můžeme na přístup do digitálních kopií zmíněných titulů včetně plnotextového vyhledávání v nich. Další 42 tisky jsou přístupny v digitální knihovně MANUSCRIPTORIUM.
Fondy knihovny byly prezentovány též na výstavách. V loňském roce to byla výstava Velká válka, připravená jako druhá část cyklu výstav s podtitulem Život v Jindřichově Hradci na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky. V Městském muzeu v Týně nad Vltavou byla reprízována naše výstava Obrázky z pouti, v Litomyšli v Ateliéru restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů byla instalována výstava Fauna bájná i skutečná v mědirytinách Antonia Tempesty. Až do června byla na Fakultě managementu VŠE v Jindřichově Hradci přístupna výstava Život studentský není vojenský se souborem dokumentů k osobnosti J. J. Švece z naší knihovny. Pro jubilejní 20. týden knihoven v prvním říjnovém týdnu jsme připravili dvoudenní přednáškový cyklus BRAŇTE KNIHU! Digitalizace a restaurování knih v muzeu. V nových akvizicích vynikají dvě bibliofile – cyklus třiceti kreseb Vlastislava Hofmana věnovaný F. M. Dostojevskému z roku 1917 a číslovaný výtisk Nerudových Ballad a romancí s 10 lepty A. J. Alexe z roku 1920. Významně byl obohacen též fond jindřichohradeckých tisků. Muzeum Jindřichohradecka zadalo v roce 2016 k restaurování rozsáhlý soubor jindřichohradeckých a starých tisků. Cenná je například latinská kniha hodinek Liber horarum tištěná v roce 1502 v Norimberku pro pražské arcibiskupství s celostránkovým dřevořezem patronů České země.
A co připravuje muzejní knihovna na letošní rok? Hlavní pozornost bude soustředěna k 220. výročí založení jindřichohradecké Landfrasovy tiskárny. Výstava Nebeklíče od Landfrasů – knižní bestsellery 19. století bude otevřena v rámci TOP týdne našeho města na přelomu července a srpna. Koncem září pak připravujeme dvoudenní odbornou konferenci Knižní kultura 19. století, která volně naváže na konferenci Tiskárny a tisky 19. století konanou v roce 1997.
Štěpánka Běhalová – Muzeum Jindřichohradecka