7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
5plus2

Plány na slučování škol v Hradci nejsou aktuální, uklidňuje kraj – 5 plus 2

JINDŘICHŮV HRADEC Obchodní akademie T. G. Masaryka a Střední odborná škola a střední odborné učiliště jsou odjakživa dvě samostatné školy. Protože ekonomická škola není v budově, která by patřila kraji, a také kvůli tomu, že někdejší „zemědělka“ stále balancuje v nejistotě ohledně učebních oborů i personálního osazení, uvažuje Jihočeský kraj podle radního Tomeše Vytisky o sloučení obou škol.

Plány na slučování škol v Hradci nejsou aktuální, uklidňuje kraj - 5 plus 2
Obchodní akademie v Jindřichově Hradci. | foto: Adam Hudec, 5plus2.cz

 „V takovém případě by výsledná škola nejspíše dále pokračovala pod hlavičkou obchodní akademie,“ připustil Vytiska.

Už na přelomu roku učinila hradecká radnice, které budova ekonomky v Husově ulici patří, vstřícný krok a snížila škole roční nájemné o sto tisíc korun. A dalšímu snižování se prý vedení města nebrání.

„Obchodní akademie má jistou prestiž a bylo by dobře ji zachovat. Kraj zatím žádný jednoznačný pokyn nevydal, jedná se spíš o různé dedukce a unáhlené závěry. V tuto chvíli pochopitelně obchodní akademii chceme maximálně podpořit a máme pocit, že její naplnění, zaměření a výsledky jsou optimální. Prostoru pro její případný rozvoj už ale moc není,“ uvedl za vedení Hradce místostarosta Bohumil Komínek.

Druhá vlna optimalizace jihočeských středních škol, jak se uvažovaný proces sestěhovávání nazývá, není podle krajské radní Jany Krejsové potřeba. „Zcela zbytečně stresuje vedení škol, které jsou v ní navrženy, vyučující a samozřejmě i žáky, kteří mají málo informací a říkají si, co bude dál. Nastalá situace je špatná pro školy, uvedené v druhé vlně optimalizace, protože jejich možní budoucí žáci podávají přihlášky do zcela jiných škol, když se dozví, že dojde patrně ke sloučení školy nebo dokonce ke zrušení,“ uvádí. Dodává, že Jihočeský kraj už má dostatečný počet středních škol, a proto není třeba žádné další slučovat.

Dačice slučování zarazily

Největšímu městu okresu, tedy Hradci, se úvahy o spojování škol vyhýbaly poměrně dlouho. Jinak tomu bylo v Třeboni, kde krajské plány vyústily ve vytvoření jedné školy z tamní obchodní akademie a střední odborné školy s učilištěm. Společná škola funguje od začátku roku 2012.

Stalo se tak i kvůli faktu, na který nyní znovu upozornil radní Tomeš Vytiska. I se studenty, kteří na jih Čech studovat dojíždějí, se podaří obsadit zhruba šest tisíc středoškolských míst. Poloprázdné školy se kraji nevyplatí držet při životě.

Ke konci loňského roku mělo dojít také na Dačice. Tady se pod jednu organizaci měly sloužit střední škola technická a obchodní a gymnázium.

„Když by naše víceleté gymnázium zaniklo, je pochopitelné, že by se už jen těžko vracelo. Studenti by přišli o možnost vzdělávání a to by v důsledku poškodilo celé Dačice. Třeba i proto, že když město ztratí možnost studia, budou se lidé rozhodovat, zda tu zůstanou nebo se odstěhují,“ uvedl v září místostarosta Jan Bartošek.

Nevole veřejnosti i samosprávy města k takovému kroku, podpořená dokonce několika peticemi, ale nakonec dokázala plány zarazit.

„V případě Dačic už město vyjádřilo svůj postoj a usnesením rady města snížilo nájem pro střední školu, která se nachází v prostorách ve vlastnictví města, na nulu. Stejným způsobem zareagovala i Kaplice na Českokrumlovsku a formou usnesení města snižuje nájem pro střední školu, která se opět nachází v městských prostorách,“ komentovala radní Krejsová.

Řešení nabídnout budovu ekonomické školy k užívání zcela zdarma je možné i v Hradci, podle vedení města je ale zatím předčasné.

Zdroj: 5plus2.cz   Autor: Adam Hudec


5 + 2 dny – Regionální týdeník vychází zdarma

5 + 2 dny

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L