7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Přesný čas na nádražích JHMD

Od poloviny prosince 2014 jsou na šesti nádražích JHMD v provozu veřejné hodiny. Jejich hodinové stroje řídí dálkově vysílaný DCF signál. Cestující mají proto jistotu, že ručičky na podsvíceném ciferníku ukazují opravdu přesný čas.

Přesný čas na nádražích JHMD
Hodiny na nádraží Nová Bystřice

Hodiny značky Mobatime vyrábí švýcarská firma MOSER-BAER. Jejich design zachovává nostalgickou atmosféru starých nádraží jindřichohradeckých úzkokolejek. Umístěny jsou na šesti nejvyužívanějších stanicích: v Jindřichově Hradci, Nové Včelnici, Kamenici nad Lipou, Černovicích u Tábora na obrataňské trati a v Kunžaku a Nové Bystřici na Bystřičce.

Jejich instalace je první krokem rozsáhlého projektu „Zvýšení bezpečnosti pohybu cestujících v prostorách dráhy, zejména osob zdravotně postižených a osob se sníženou schopností pohybu a orientace“, který osmi a půl miliony Kč podpořil Státní fond dopravní infrastruktury. Z těchto prostředků jsou uvedená nádraží od října 2014 vybavována tzv. informačním mobiliářem. Vedle již funkčních veřejných hodin se dále jedná o kamerové zabezpečení, které bude monitorovat pohyb cestujících v prostoru nádraží a ve vazbě na speciální software budou vyhodnocovány nebezpečné scény a chování. Varovné informace například o neoprávněném vstupu do kolejiště budou přenášeny do dispečinku a v místě události hlášeny rozhlasem.

Celý systém bude propojen s tzv. informačními kiosky, které vedle kamerových záběrů nabídnou např. i informace o jízdních řádech, seznam příjezdů a odjezdů vlaků, aktuální polohu vlaků a turisté v nich získají typy pro své výlety a další služby.

Podrobnosti o zařízení informačního mobiliáře a jeho funkcích přineseme v dalších zprávách.

Jindřichohradecké úzkokolejky

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L