7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Články

Třeboňsko je doslova rájem cyklistů

Třeboňsko je doslova rájem cyklistů. Cykloturistika patří mezi nejoblíbenější rekreační aktivity na Třeboňsku. Zdejší rovinatá krajina s rozlehlými borovými lesy, staletými hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k výletům na kole. Kvalitní sít značených cyklistických tras Vám umožní obdivovat nejrůznější zákoutí této unikátní krajiny rybníků. Kromě značených cyklotras najdete na Třeboňsku i několik cyklistických naučných stezek, které vás blíže seznámí s přírodou a historií oblasti.

Třeboňsko kolo cyklistikaLéto je v plné proudu, stejně tak jako dovolené. Pokud trávíte dovolenou na Třeboňsku, určitě hledáte stále nové a nové trasy pro pěší a cykloturistiku. My vám nyní přinášíme několik tipů na naučné stezky různých délek a obtížností. Vybere si každý.


  • Na kole Okolo Třeboně

Vydejte se s námi na kole krajem rybníků po jedné z nejvýznamnějších naučných stezek Třeboňska, jež vás seznámí s přírodními, kulturními a technickými zajímavostmi, kterými tato výjimečná krajinná oblast oplývá. Stezka „Okolo Třeboně“ představuje 39 km dlouhý okruh a tvoří ji 22 zastávek s informačními tabulemi v českém a anglickém jazyce. Výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi.


  • NS Velký Lomnický

Lehká pěší trasa o délce: 6 km, počet panelů: 15

Kam se vydat za vodními ptáky Třeboňska? Jednou z možností je naučná stezka u Velké- ho Lomnického rybníka, která je vybavena přístřešky, vyhlídkovou věží a krytem ke sledování ptactva a dalších vodních živočichů. Trasa stezky vás provede kolem rybníků Vydýmač a Velký Lomnický, seznámí vás s jejich historií i okolní přírodou.

Trasa začíná v Zámecké ulici u Zlaté stoky (Lomnice nad Lužnicí). Součástí některých stanovišť stezky jsou lavičky se stolky a herní prvky pro děti (hrazda, houpačka apod.).


  • NS Rožmberk

Lehká cyklotrasa o délce: 22 km, počet panelů: 9

Naučná stezka kolem slavného Rožmberka, největšího rybníka ve střední Evropě, vás seznámí s historií vzniku rybničních soustav Třeboňska. Projedete se po hrázích se staletými duby, kde hnízdí ptáci a žijí vzácné druhy hmyzu. Uvidíte výpusť Adolfku, která je unikátní technickou památkou. A v  době podzimních výlovů můžete na Rožmberku pozorovat velká hejna racků, kachen, hus, volavek a bahňáků.

Okruh začíná na hrázi rybníka Svět v Třeboni a končí ve Staré Hlíně. Zde se můžete připojit na trasu naučné stezky Okolo Třeboně, která vás dovede na parkoviště u Hradecké brány v Třeboni. Trasa vede po silnicích III. třídy, polních cestách a hrázích rybníků.


  • Stezka zdraví Třeboň – Hrádeček

Třeboňsko kolo cyklistika

Lehká pěší trasa o délce: 3,6 km, počet panelů:13

Chcete si udělat příjemnou procházku nejbližším okolím města Třeboně, vidět zajímavá místa a přitom si trochu protáhnout tělo? Pak je tu pro vás Stezka zdraví, která začíná u parkoviště za Hradeckou bránou. Zpočátku vede podél Zlaté stoky, kde uvidíte zajímavá zákoutí původních hradeb. Od Schwarzenberského seníku pak pokračuje Šustovou alejí přes Mokré louky až k zaniklému rybníku Hrádeček, odkud se po Nové cestě podél Černé stoky a železniční trati vrací do města.

Panely na zastávkách stezky vás seznámí s druhy našich dřevin a můžete zde také otestovat svou tělesnou zdatnost na sportovně herních prvcích z akátového dřeva.


  • Krajinou regenta Jakuba Krčína

Přinášíme vám tip na fyzicky nenáročný cyklistický výlet příjemnou krajinou třeboňských lesů a rybníků, krajinou regenta Jakuba Krčína, po němž se jmenuje i zdejší výtečné pivo. Vybírat můžete ze dvou délkových variant. Výlet je vhodný i pro rodiny s dětmi, kterým doporučujeme nejen zkrácenou variantu. Cestu zahájíme u rybníka Svět, pod jehož hrází můžete odstavit na parkovišti P9 auto.


  • NS Veselské pískovny

Lehká pěší trasa o délce: 8 km

Třeboňsko kolo cyklistikaV Chráněné krajinné oblasti a Biosferické rezervaci Třeboňsko se mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov rozprostírá na 240 ha území Veselských pískoven. Jedná se o pět štěrkových jezer, které vznikly při těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986. Pěším turistům je určena Naučná stezka Veselské pískovny, jež představuje celkem 8 km dlouhý okruh s 14 informačními tabulemi na březích dvou jezer. Tabule vás seznámí s místní faunou a flórou, s historií těžby písku a štěrkopísku a s geologickými poměry. Trasa také prochází kolem rezervace, která chrání přírodní dunu z vátého písku, zvanou Písečný přesyp u Vlkova. Jedná se v podstatě o téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou, v jižních Čechách velice ojedinělý jev.

Pískovny se nacházejí cca 2 km jižně od Veselí nad Lužnicí – autem směr Val, Hamr (parkovat můžete na parkovišti v severní části pískoven, v místech, kde NS začíná i končí), pěšky po žluté turistické značce.

Stezku lze absolvovat celoročně, ale pokud se na ní vydáte v létě, pak je výhodou, že se ve zdejších pískovnách můžete i vykoupat. Odpočívat a slunit se pak můžete na písečných plážích na březích jezer.


  • Po stopách Emy Destinnové

Toulky malebnou třeboňskou krajinou nerozlučně spjatou se světoznámou českou operní pěvkyní Emou Destinnovou, která si zdejší kraj zamilovala. Na zámku ve Stráži nad Nežárkou, kde žila v letech 1914-1930 nacházela své štěstí, inspiraci, ale také útočiště. Polohu zámku na řece Nežárce a v blízkosti Nové řeky využívala k uspokojení své velké záliby – rybaření. Kdo ví, jak dojatě by dnes ocenila, že dodnes lidé přicházejí s květinou na břeh Nové řeky k pomníčku nesoucí epitaf, který si Ema tehdy sama napsala. Trasa je dlouhá 44 km a vede nenáročným rovinatým terénem po asfaltových i lesních nezpevněných cestách.


  • NS Červené blato

Lehká pěší trasa o délce: 4km, počet panelů: 9

Chcete vědět, čím jsou typická třeboňská blata, co je borkování, jak vypadá rašelinné jezírko nebo rojovník bahenní? Pak navštivte naučnou stezku, kde si z dřevěných povalových chodníčků prohlédnete nejzajímavější části rašeliniště, které na jaře pokrývají koberce bílých květů rojovníku.

V rezervaci se pohybujte pouze po značené stezce. Dřevěné chodníky jsou poměrně úzké, proto je stezka určena pouze pro pěší, nelze tudy jet na kole, ani s kočárkem. Na zastávkách jsou odpočívadla a jedno zastřešené posezení.


  • K nejsevernějšímu bodu Rakouska

Náročnější cyklisté si zajisté při návštěvě Třeboňska nenechají ujít cyklovýlet k nejsevernějšímu bodu Rakouska při hranici s Českou republikou nacházející se v blízkosti Lesního Hotelu Peršlák.

Trasa vás provede nádhernou přírodou a lesy Přírodního parku Homolka-Vojířov, poputujete místy, kam ještě donedávna běžný smrtelník nesměl vkročit, až dorazíte do zvláštního bodu: ačkoliv nohama pevně v Čechách, můžete prohodit pár slov s Rakušany, nohama pevně v Rakousku. Zajímá-li vás historie 20. století, zažijete vzrušující chvíle při hledání stop první republiky, II. světové války a železné opony.


  • NS Paměti Vitorazska

Cyklotrasa střední obtížnosti o délce: 89 km, počet panelů: 29

Víte, jaká tajemství skrývá Vitorazsko? Divoké a tajuplné příhraniční území v povodí horní Lužnice je plné pověstí a zajímavých lidských osudů. Historicko-naučná cyklostezka, která vás tímto krajem provede, začíná u  zámku v Nových Hradech a částečně prochází územím CHKO Třeboňsko a územím Horního Rakouska.

Stezku provozuje Novohradská občanská společnost. Trasa vede po zpevněných komunikacích s asfaltovým povrchem a krátkými úseky lesních cest. Při průjezdu městy Nové Hrady, České Velenice, obcí Suchdol nad Lužnicí a úsekem Jakule – Nové Hrady je třeba opatrnosti kvůli zvýšenému provozu kamionů. Trasa je značena pomocí tabulek s logem stezky a nástřikem na stromech. Tištěný průvodce je k dostání v Kulturním a informačním centru Nové Hrady.

Kontakt: www.jiznicechy.cz/trebonsko

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L