11.7 C
Jindřichův Hradec
13.10. 2024
Články

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #18

Nejbohatším zdrojem týkajícím se období první světové války je bezesporu fond historických fotografií, který obsahuje stovky záběrů z válečných bojů, ale také z období válečného klidu.

K nejzajímavějším souborům patří fotografická alba, která jsou věnovaná významným místům, kde za války bojoval 75. pěší pluk. Jedná se o alba s fotografiemi Hodova, Jezerné a Hučiska. Unikátem je fotografické album Jana Zemana, kapelníka jindřichohradeckého 75. pěšího pluku, který do alba vložil svůj deník psaný od 14. března 1917 a doplnil jej fotografiemi i s pečlivými popisy. Album mapuje cestu Zemana i jeho plukovní hudby z Debrecína do Haliče a poté po bitvě u Zborova do jižního Tyrolska a posléze zpět do Debrecína.

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #18

Vedle těchto známých alb existuje ještě několik souborů válečných fotografií, které nejsou umístěny v albech a byly vytvořeny především zapálenými amatérskými fotografy. Unikátním souborem jsou bezesporu téměř dvě stovky černobílých dokumentárních fotografií zapsaných pod inventárním číslem Fo 100. Fotografie jsou zhotoveny ve dvou rozměrech. První část fotografií je v průměrné velikosti 6×6 cm a druhá část ve velikosti 6×12 cm. Tyto poměrně malé fotografie od neznámého fotografa zobrazují dlouhou a strastiplnou cestu vojáků 75. pěšího pluku od počátku války až do roku 1917. Autor fotografií s vojáky prošel dlouhou válečnou pouť ze Srbska přes Halič až do Itálie. Po dobu strastiplné cesty se snažil zachycovat především obyčejné vojáky v době mimo válečnou vřavu. Nahlédnout je tak možné do zákopů v době, kdy se odpočívá, jí, kouří, provádí hygiena, píší dopisy manželkám, milenkám, matkám a dětem.

Velká válka ve sbírce Muzea Jindřichohradecka #18

Hledáček fotoaparátu zaměřil autor také důstojnickou jídelnu, kantýnu, polní kuchyni nebo udírnu. Opomenuta nebyla ani populární plukovní kapela pod vedením Jana Zemana. Další záběry přibližují navštívené lokality s jejich obyvateli, městy, vesnicemi, kostely a hřbitovy, na nichž naposledy spočinuli i mnozí čeští vojáci. I přesto, že se na fotografiích neválčí, přibližuje autor válečnou techniku. K vidění jsou děla, pontonové mosty, auta, zbraně. Vše ve fázi údržby, opravy nebo přesunu. Fond Fotografie Muzea Jindřichohradecka je již kompletně zdigitalizován a stal se tím bohatým zdrojem informací pro badatele zabývajícími se událostmi první světové války.

Alexandra Zvonařová – Muzeum Jindřichohradecka