Nejstarší známá pečeť Studené o průměru 27 mm je z roku 1666, má v pečetním poli pětilistou růži s terčem, nad ní písmena P (pečeť). M (městečka). S (Studené). a pod růží letopočet 1666. Okraj pečeti tvoří bodovec. Pětilistá růže byla znamením pánů z Hradce, a proto vznik tohoto pečetního znamení či znaku městečka je třeba klást do let, kdy patřilo pánům z Hradce. Z roku 1770 je jiná pečeť Studené, známá jen z vyobrazení.
Znak se podobá znaku Mrákotína na pečeti z roku 1768. Ve štítě napříč rozdvojeném je dole pětilistá růže s terčem, nahoře dančí parohy Podstatských a uprostřed nich lichtenštejnský trojúhelník. Na vrchu štítu je jako klenot koruna, po obou stranách jako strážci štítu jednorožci vztyčení na zadních nohou.
Předchozí díly “Historie obce Studená”:
Počátky osídlení a politický vývoj do roku 1850
Po roce 1918 byl znak Studené upraven tak, že levý štítonosič jednorožec byl nahrazen dvouocasým korunovaným lvem. Podle popisu v červeném horním poli jsou bílé parohy Podstatských a mezi nimi rovněž bílý trojúhelník Lichtenštejnů rohem dolů, v dolním modrém poli je zlatá pětilistá růže s červeným semeníkem a zelenými kališními lístky. Nad štítem je hraběcí koruna s devíti perlami a po stranách ve stříbrné barvě vpravo jednorožec a vlevo dvouocasý korunovaný lev se zlatou zbrojí a červeným jazykem vztyčený na zadních nohou a předními přidržující štít.
V letech 1945 – 1950 se kladl lev na pravou, jednorožec na levou stranu, patrně z neporozumění heraldickým stranám. V téže době se ostatně komolila i znamení na štítě, patrně podle špatného otisku razítka.
Zdroj: Obec Studená