Aktuálně

Výstava Czech Pes Foto v Muzeu fotografie a MOM potěší všechny milovníky psů

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve všechny zájemce na výstavu fotografií nazvanou Antonín Malý / Czech Pes Foto. Jedná se o výstavu významného českého fotografa, držitele zvláštní ceny poroty Czech Press Photo za rok 2003 a 2006, kterou zaujal klasickou fotografií se psí tematikou.

Výstava Czech Pes Foto v Muzeu fotografie a MOM potěší všechny milovníky psů Antonín Malý se svému řemeslu vyučil na pražské FAMU a od té doby pracuje jako fotograf-výtvarník na volné noze. Za svůj profesní život vystřídal celou řadu žánrů, od reklamní a propagační fotografie přes krajinářskou černobílou fotografii až po grafickou tvorbu gramofonových obalů desek či tvorbu divadelních plakátů.

V průběhu času se jeho hlavní výtvarnou činností stalo fotografování psů, což doložil v roce 2005 výstavním projektem Czech Pes Foto, který se uskutečnil v pražské Komorní galerii Josefa Sudka. Téma psa také využívá pro charitativní účely. Každoročně poskytuje několik ilustračních fotografií nadaci Leontinka, pro Útulek v Troji vydal sérii psích portrétů k tiskovým účelům. Asi nejvýznamnější Malého počin v této oblasti je vytvoření kalendáře pro Nadační fond Mathilda na podporu vodicích psů. S těmi na jeho fotografiích zapózovaly významné české osobnosti jako Václav Havel, Miloš Forman, Marta Kubišová a další.

Výstava Czech Pes Foto v Muzeu fotografie a MOM potěší všechny milovníky psů Antonínu Malému vyšly dvě fotografické publikace. První z nich s názvem “Psi, Dogs, Hunde…” obsahuje autorský výběr psích fotografií od roku 1968, přičemž jsou tam psi zachyceni jednak prostřednictvím klasické černobílé fotografie a jednak také pomocí tzv. digitální manipulace. Další publikací je příručka nazvaná “Jak fotografovat psy a jiná zvířata” a jedná se o populárně-technickou učebnici toho, jak se zdokonalit ve fotografování psů i dalších zvířat a představuje zde tipy, které můžou zájemci při své fotografické tvorbě využít.

Výstava bude pro návštěvníky přístupná až do konce tohoto roku, konkrétně do 30. prosince 2020.

Hana Miglová