BASKETBAL: Rekordní návštěva viděla výhru Lvů nad Ostravou

Netradičně v pondělí hráli basketbalisté BK Lions J. Hradec další zápas Kooperativa NBL, soupeřem jim byla NH Ostrava. Utkání se uskutečnilo před kamerami celostátní televize, takže si organizátoři dali záležet. Valná část diváků se oblékla do bílého, pro občanské sdružení Klokánek se posbíraly plyšové hračky, AET Team Lena J. Hradec tančil, čestným hostem byl veslař Václav Chalupa. Byl to parádní podvečer, ke kterému výborným výkonem a vítězstvím přispěli také domácí Lvi.

BK Lions J. Hradec – NH Ostrava 76:61 (24:13, 42:34, 61:44). Sestavy a body: Robinson 21, Autrey 16, Zuzák 14, Vošlajer 8, Aušprunk 5, White 4, Novák 3, Šlechta 3, Melski 2, Šebek, Stegbauer – Dougherty 21, Číž 10, Zbránek 8, Dedek 6, Beaumont 6, Muirhead 5, Rohde 4, Dragoun 1, Koloničný, Jurečka, Medvecký. Šestky: 9/8:21/15. Trojky: 6:4. Fauly: 24:17. Rozhodčí: Vyklický – Hruša – Večeřa, 970 diváků.

BASKETBAL: Rekordní návštěva viděla výhru Lvů nad OstravouPokud se dosud Lions objevili v přímém televizním přenosu, tak pokaždé prohráli. Tuto sérii nyní zrušili. Od úvodních vteřin měli nad Ostravou navrch, hosté na začátku připomínali spící panny. Na začátku třetí minuty si Nová huť brala oddechový čas, jelikož prohrávala 0:9. Její trenér Dušan Medvecký si vůči svým hráčům příliš servítky nebral. Ostravským to nijak moc nepomohlo, sice se občas i střelecky prosadili, ale přesto první čtvrtinu prohráli jedenáctibodovým rozdílem. Hráčem, jenž hosty jakžtakž držel ve hře, byl Francis Dougherty, který za první poločas nastřílel 17 bodů. Jinak palubovce vládli Lvi, pod oběma koši se na doskoku prosazovali Stanislav Zuzák, Pavel Novák a Tomáš Vošlajer. Obrana fungovala skvěle. Hosté se mnohokrát ocitali v situacích, kdy už neměli, komu přihrát. Odevzdávali balóny do míst, kde čekali na trháky Donald Robinson a dokonce pivotman Vošlajer. Nebylo divu, že ve třetí minutě druhé periody vedl J. Hradec o 19 bodů (32:13)! Ostrava byla zralá na knokaut. Kouč hostů si znovu vzal time-out, který tentokrát pomohl. Soupeř vytáhl účinnou zbraň, a to zónovou obranu. Domácím docela dlouho trvalo, než zareagovali, takže měli problém zakončit v limitu, posunout dvojici pivotmanů pod útočný koš a dostat k nim míč. Přišla velká řada neúspěšných zakončení, což Ostravští trestali. V 19. minutě nervózně BASKETBAL: Rekordní návštěva viděla výhru Lvů nad Ostravoupůsobící Adam Číž snížil až na tříbodový rozdíl (35:32). Vzápětí ovšem domácí tým zabral. Petr Šlechta dal trojku, Zuzák zaznamenal útočný doskok a proměnil dvě šestky, Robinson obral o míč Filipa Zbránka a zároveň s klaksonem upravil na poločasový stav 42:34. Vstup do třetího kvartálu se zprvu více vydařil Ostravě, která po Čížově tříbodové trefěi zase snížila na rozdíl koše (22. – 42:39), ale potom začala makat opět defenzíva Jihočechů, která hosty donutila dělat chybu za chybou. Fantastickou druhou půlí na sebe upozornil Lamb Autrey, jenž před přestávkou neměl na kontu ani bod, ale po změně stran šestnáct! Byl hlavním tahounem Lvů na cestě za získáním až sedmnáctibodového náskoku. Hosté znovu nevěděli, co si počít. V jednom momentu dokonce Jamajčan Corey Muirhead našel dokonalým pasem lékaře BK Lions Jaromíra Kopřivu. Našel jej osamoceného až za autovou čárou, takže atak z tříbodové vzdálenosti přijít nemohl. Avšak byl to pěkný pokus o dárek k doktorovým narozeninám. V poslední čtvrtině se ještě Nová huť snažila o zvrat. Znovu vyrukovala se zónou, střelecky se jí chytili Jiří Dedek a Ryley Beaumont. Náhle domácí celek vedl pouze o 5 bodů (35. – 61:56). V těch chvílích se ukázaly Robinsonovy přednosti. Lídr týmu na sebe vzal zodpovědnost a společně s Karlem Aušprunkem a Brisonem Whitem už nedali soupeři další čas k nadechnutí. Na posledních 35 vteřin pak poprvé přišel ochutnat atmosféru KNBL osmnáctiletý domácí mladíček Jan Šebek. Vítězství nad ostravským mužstvem posunulo BK Lions na úroveň pátého místa Opavy, s níž má jindřichohradecký celek nyní vyrovnanou procentuální bilanci. Už ve středu 17. prosince Lvy čeká duel 22. kola v Pardubicích (18 hod.).

Radim Valcha (J. Hradec – sportovní ředitel): „Podali jsme výborný výkon především v obranné fázi. Nejlepšímu ostravskému střelci Rohdemu jsme povolili jen čtyři body, rozehrávač Číž byl eliminován. V obraně každý makal na plné obrátky. Opět jsme ukázali, že když chceme, tak bránit umíme velmi dobře. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Robinson, který se nebál, bral na sebe odpovědnost. V druhém poločase přidal Autrey důležité koše, kterými Ostravu definitivně zlomil. Je potřeba pochválit pivotmany. Vošlajer odehrál výborně první poločas, měl dokonce tři získané míče. To je u takového dlouhána unikát. Super zápas s double-double předvedl Zuzák. Jeho zkušenosti byly důležité. Hrálo se od první minuty v úžasné atmosféře a před rekordní návštěvou. Diváci byli naším šestým hráčem. Děkujeme! Za bojovnost jsme si jedenáctou výhru v sezóně zasloužili.“