V naší historii byli prozatím pouze dva Češi natolik dokonale vycvičeni k letu do vesmíru, že mohli počátkem března 1978 splnit svůj čestný úkol. Během finálního rozhodování nakonec sovětské velení upřednostnilo dvojici složenou z Rusa Alexeje Gubareva a Čechoslováka Vladimíra Remka. Pomyslný černý Petr zůstal v rukou Oldřichu Pelčákovi a Nikolaji Rukavišnikovi. Statut kosmonauta přesto právem získali oba naši vojenští piloti.

Do kosmického programu Interkosmos bylo zapojeno několik socialistických států, včetně tehdejšího Československa. Pro let do vesmíru byla v roce 1976 vybrána skupina čtyř našich zkušených vojenských letců. Po náročných testech a vyšetřeních zůstala do závěrečné přípravy letu již jen dvojce Remek a Pelčák. Oba byli přiděleni ke zkušeným ruským kosmonautům a dlouhé měsíce cvičeni v Hvězdném městečku ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina poblíž Moskvy. Počátkem roku 1978 bylo definitivně rozhodnuto, že do kosmu poletí Vladimír Remek a Alexej Gubarev. Dodnes není jednoznačně známo, proč padlo právě toto rozhodnutí. Desítky let se spekuluje o tom, že Remek dostal přednost, jelikož splňoval podmínky československého občana: jeho otec byl Slovák, působící ve vysokých vojenských funkcích, matka byla Češka. Vladimír Remek, narozen v Českých Budějovicích, se stal 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země, než ze Sovětského svazu či USA. Let k vesmírné stanici Saljut 6 na kosmické lodi Sojuz 28 se uskutečnil přesně před čtyřiceti lety, 2. března 1978. Trval 7 dní, 22 hodin a 17 minut. I když zůstal Oldřich Pelčák náhradníkem, absolvoval úspěšně celý kosmonautický výcvik a byl stoprocentně připraven k letu do vesmíru. Nejspíše politici však rozhodli jinak. Po návratu do vlasti působil v řadě velitelských funkcí, byl pilotem Leteckého zkušebního odboru Vzdušných sil AČR v Praze-Kbelích. Roku 1999 odešel do důchodu, přesto i nadále aktivně pracuje pro milované letectvo. V současné době je předsedou Českého svazu letectví. Plukovník Pelčák je vynikajícím člověkem. Umí poutavě vyprávět o svém životě vojenského pilota i přípravě k letu do vesmíru. Je pravidelným účastníkem „Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci“.
Beseda „PILOT-KOSMONAUT OLDŘICH PELČÁK“ se uskuteční v pátek 23. března 2018 od 18.00 hodin v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka pod záštitou starosty města Stanislava Mrvky. Akci u příležitosti 40. výročí letu prvního Čechoslováka do vesmíru doplní promítání historických fotografií ze života pilota-kosmonauta Oldřicha Pelčáka. Srdečně vás zveme. Vstup je volný.
Vladislav Burian – (Zdroj: Jindřichohradecký zpravodaj 3/2018)