0.6 C
Jindřichův Hradec
4.02. 2023
Roman Pišný

PÉTANQUE – Usměvavá srdce si poprvé zahrála pétanque ve dvojicích (fotogalerie)

Osm roků se v Jindřichově Hradci uskutečňuje seriál sportovních soutěží s názvem „Hry usměvavých srdcí“. Jedná se o akce, při kterých se v nenáročných odvětvích sportu potkávají děti, lidé s handicapy tělesnými i zdravotními a také všichni ti, kdo se mají chuť hýbat a bavit. Celoroční program se ustálil na pravidelném střetávání v kuželkách, pétanque, jarním atletickém čtyřboji, podzimním atletickém trojboji, stolním tenisu a armsportu, což je distingovaný název pro přetlačení rukou – páku.

Letošní klání v pétanque, což je vlastně stěžejní disciplína „Her“, zažilo komplikaci v podobě nepřízně svatého Petra, jenž v původním termínu prosívkové hřiště na jindřichohradeckém Tyršově stadiónu počastoval tolika džbery blahodárného deště, že kaluže byly úplně všude. „Navíc vládl chlad. To by bylo o zdraví,“ ozřejmil šéf pořádajícího SKOK J. Hradec Otakar Kinšt důvody, proč se koule házely až o poslední zářijové neděli. Počasí tentokráte jakžtakž přálo, slunce se za mraky neschovávalo, nepříjemný byl jen studený vítr. Začít soutěžit se sice mělo půldruhé hodiny po poledni, ale úvodní hody přišly na řadu až s řádným zpožděním. Hráči a hráčky všech vyhlášených kategorií totiž přicházeli a přijížděli na kolbiště asi až poté, co strávili sváteční oběd. Sešlo a sjelo se 19 hráčů a poprvé v osmileté historii si všichni vyzkoušeli hru ve dvojicích. „Byla to nová a zajímavá zkušenost, zprvu jsem tápala v pravidlech,“ pravila Petra Beránková, která sice se spoluhráčem Pavlem Kubíčkem obsadila čtvrté místo, ale v redukovaném pořadí byla druhá mezi osobami se zdravotním handicapem. Celkově dvojicím kralovali František Kocar s Lubošem Veselým, na nich bylo vidět, že pétanque určitě nehrají poprvé. Oba patřili do kategorie příchozích a dlužno dodat, že svou herní převahu nedávali příliš na odiv, ale soupeře docela šetřili a snažili se, aby každý jejich mač měl dramatickou koncovku. Turnaj měl skončit v pět odpoledne, trval však až do chvil, kdy už každý vzal zavděk zimním oblečením. „Vládla pohoda, tak jsme si to protáhli,“ významně pomrkával Tomáš Hamáček, jenž z osmi utkání vyhrál jen dvě, ovšem obě vítězství si uměl báječně užít. Letos „Hry“ ještě budou pokračovat boji ve dvou sportech, a sice v ping-pongu a páce. Uskuteční se společně v jednom termínu, a to v sobotu 30. listopadu v jindřichohradeckém Domě dětí a mládeže.

Osoby s tělesným postižením (2 hráči): 1. Adam Jůna (SK Kapři J. Hradec), 2. Roman Pišný (SK Union Jindřichohradecka). Osoby se zdravotním handicapem (7): 1. Anna Tlapáková, 2. Petra Beránková (obě SK Kapři J. Hradec), 3. Pavel Kubíček, 4. Irena Pixová (oba J. Hradec), 5. Radek Smolík (OKNA J. Hradec), 6. Tomáš Hamáček (Proutek J. Hradec), 7. Markéta Dudová (J. Hradec). Děti do 12 let (2): 1. Nela Velátová (SK Kapři J. Hradec), 2. Michal Srp ml. (Horní Pěna). Příchozí + doprovod (8): 1. František Kocar (OKNA J. Hradec), 2. Luboš Veselý, 3. Gabriela Dudová (oba J. Hradec), 4. Otakar Kinšt (SKOK J. Hradec), 5. Jana Tlapáková (J. Hradec), 6. Vítězslav Pišný (SK Union Jindřichohradecka), 7. Michal Srp st. (Horní Pěna), 8. Natálie Velátová (SK Kapři J. Hradec).

Roman Pišný

více sportu na http://ventilator.websnadno.cz

Foto: Pavel Kubíček a Otakar Kinšt

Nejnovější články

Ve Studené je od víkendu v provozu lyžařský vlek a běžecké stopy jsou upravené!

Miloslav L

Házenkářky ukončily podzimní ligovou část výhrou v Havlíčkově Brodě

Miloslav L

V posledním domácím utkání podzimní části 1. ligy porazily házenkářky Otrokovice

Miloslav L