9.7 C
Jindřichův Hradec
26.03. 2023
Články

Týden na Policii ČR v okrese J. Hradec (15.11. – 22.11.2013)


Vidličkou napadl zakročujícího policistu

J.Hradec- České Velenice-Čeká na uvalení vazby.(Hlasová schránka 974 233 116)

Policie ČRDvaapadesátiletý cizinec dne 19.listopadu v podvečerních hodinách, v místě společného bydliště v panelovém bytě v Českých Velenicích, po předchozí slovní rozepři, začal slovně urážet svou spolubydlící. Ženu mimo jiné nazýval dámským přirozením a poté ji i fyzicky napadl a to tak, že jí udeřil několika ranami otevřenou dlaní do oblasti hlavy. Při incidentu    na poškozenou křičel, že ji zabije, což u ženy   vzbudilo důvodnou obavu a proto z bytu před podezřelým utekla do přízemí domu, kde setrvala do příjezdu městské policie. Na místo se rovněž dostavila hlídka policistů z Obvodního oddělení   Suchdol nad Lužnicí. Podezřelý  fyzicky napadl příborovou vidličkou policistu, který v bytě prováděl na základě oznámení poškozené o napadení, společně s druhým policistou služební zákrok. Zakročujícího policistu  bodl přes vrchní díl služebního stejnokroje do oblasti tricepsu pravé ruky a při následném použití donucovacích prostředků jej stejnou příborovou vidličkou bodl do předloktí téže ruky. Podezřelý byl policisty  na místě  zadržen. V souvislosti s napadením neutrpěl policista   žádné zranění, ani nedošlo k poškození služebního stejnokroje policie ČR. Následně si případ na místě převzala výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování z J.Hradce.  Policejní komisař včerejšího dne pachateli předal sdělení obvinění neboť se svým jednáním  dopustil hned dvou trestných činů a to násilí proti úřední osobě a trestného činu  nebezpečné vyhrožování. V případě soudem uznané viny hrozí pachateli trest odnětí svobody až na šest let. Policejní komisař rovněž vypracoval    podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby. O tom, zda  vazba bude uvalena rozhodne příslušný soud.(21.11.)

Policisté vykázali agresora

J.Hradec – Opakovaně napadal svého otce.

Devětadvacetiletý agresor na adrese svého trvalého bydliště v malé obci u Jindřichova Hradce, kde bydlí společně se svými rodiči, dlouhodobě psychicky a fyzicky napadal svého otce a to od roku 2011. Jednání agresora mělo opakovaný a stupňující charakter. Při posledním skutku ze dne 19. listopadu syn v kotelně domu, po předchozí slovní rozepři, udeřil svého otce dlaní do obličeje. Zranění otci nevzniklo a lékařské ošetření tedy nevyhledal. Dle vyjádření poškozeného má se synem každodenní konflikty, kdy útoky jsou verbální i fyzické, avšak na policii tyto útoky nehlásí. Jindřichohradečtí policisté tedy syna vykázali ze společného bydlení. Protiprávní jednání podezřelého je jindřichohradeckými policisty vedeno samostatně.(21.11.)

Demontoval a spálil schody

J.Hradec – Majitelka se do půdního bytu nedostala.( Hlasová schránka 974 233 116)

Jednašedesátiletý muž v měsíci únoru tohoto roku u volně přístupného venkovního dřevěného schodiště  přiléhajícího k domu v Třeboni, úmyslně a bez svolení majitelky demontoval a následně spálil tři  schodišťové nášlapy a  čtyři  podstupnice  na sebe navazující. Úmyslně tak  toto schodiště, jako jediný možný vstup do rekonstruovaného půdního bytu v domě, učinil nepoužitelným. Svým jednáním tak  zabránil  oprávněným osobám vstupu do této bytové jednotky, čímž neoprávněně zabránil majitelce bytu jeho užívání do července tohoto roku, kdy byla na její náklady realizována oprava schodiště. Pachatel tak poškozené  způsobil škodu ve výši nejméně 11 774 korun. Třebonští policisté trestnou činnost pachatele precizně zadokumentovali.  Opatřili důkazní materiály a včerejšího dne předali pachateli sdělení podezření. Svým jednáním se podezřelý dopustil přečinu neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. V případě soudem uznané viny mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.(20.11)

Neoprávněná těžba dřeva

J.Hradec – Celkem 31 stromů kdosi odcizil.

Dosud neznámý pachatel v období od 15.září  do  11. listopadu tohoto roku  vytěžil a následně odcizil 18,78 m3 dřevní hmoty v lesním porostu na pozemku v k.ú. Olšany na Jindřichohradecku. Celkem se jedná o 31 vzrostlých stromů – směs smrku, borovice, modřínu a břízy. Majiteli tak svým jednáním způsobil škodu  za nejméně 16 004 korun. Jindřichohradečtí policisté včerejšího dne zahájili úkony trestního  řízení a případem krádeže se i nadále intenzivně zabývají.

Dávky pobíral neoprávněně

J.Hradec – Třeboň – Podvedl Úřad práce.

Devětadvacetiletý podezřelý  muž se již v listopadu 2010 prostřednictvím kontaktního pracoviště Úřadu práce v Třeboni nechal vzít do evidence uchazečů o zaměstnání a současně požádal o přiznání podpory v nezaměstnanosti. Tato mu byla na základě jím uvedených skutečností přiznána a rovněž v měsíci lednu  až  dubnu 2011 vyplacena. Ze strany Úřadu práce bylo zjištěno, že podezřelý byl při registraci již veden u Okresní správy sociálního zabezpečení v J.Hradci jako OSVČ. Tuto skutečnost při přijetí do evidence uchazečů a následném vyplácení dávek podpory v nezaměstnanosti zamlčel, ačkoliv byl povinen tuto skutečnost uvést, čímž poškozené firmě způsobil škodu v celkové výši 23 961 korun. Policisté z obvodního oddělení Třeboň přečin  podvodu řádně zadokumentovali. Podezřelý muž si včerejšího dne převzal sdělení podezření. Nyní je trestně stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení na svobodě.(19.11)

Kdo otrávil psa?

J.Hradec – I přes snahu veterináře Sibiřský husky boj o život prohrál.(Za páteční relací- hlasová schránka 974 233 116)

Jindřichohradečtí policisté usilovně pátrají po dosud neznámém traviči, který je podezřelý z přečinu poškození cizí věci. Pachatel  z 6. listopadu na 7. listopadu vhodil na oplocený pozemek zahrady, náležící k domu ve Scheinerově ulici v J. Hradci, neznámou látku, kterou následně pozřel pes rasy Sibiřský husky. V  důsledky otravy organismu, i přes veškerou odbornou veterinární péči, nebyl pes  schopen dalšího života a dne 13.listopadu došlo k jeho eutanázii. Dosud neznámý pachatel tak majiteli psa způsobil škodu ve výši nejméně 5 000 korun, která je v tomto případě zanedbatelná, neboť  odchodem čtyřnohého přítele ze života vznikla jeho majiteli újma citová, která se penězi vyčíslit nedá.(17.11)

Kontroly rekreačních objektů

J.Hradec – Policisté se čtyřnohými pomocníky kontrolují rekreační objekty i v průběhu celého podzimu.

S nástupem podzimu, v průběhu zimy až do příchodu jara kontrolují policisté z obvodních oddělení ve spolupráci s kynology a jejich čtyřnohými pomocníky rekreační objekty i chatové osady. Tak tomu bylo i 11. listopadu 2013 poblíž obce Kunžak na Novobystřicku. Již od počátku roku 2013 policie na Jindřichohradecku zaznamenala četné případy vloupání do chat a chalup.
Statistika hovoří za vše: Na celém teritoriálním území Územního odboru Jindřichův Hradec zaznamenali policisté za rok 2012 celkem 90 případů narušení rekreačních objektů. Kriminalisté ve spolupráci s kolegy z obvodních oddělení  a psovody objasnili  33% z  této trestné činnosti. Za letošní rok do 25. října evidují policisté 105 násilných vniknutí  do chat a chalup. Z čehož je prozatím objasněno 25 %.  Tedy u každého čtvrtého případu policie  ustanovila pachatele.

 V tomto období, bohužel,  vloupání do rekreačních objektů výrazně přibývá, což je patrno i z výše uvedeného. Policisté zaznamenávají nárůst vloupání do rekreačních objektů a to ještě není tento rok kalendářně u svého konce!
Rekreační objekty před zimou jejich majitelé uzavírají a opouští, přičemž se vrací zpět až s příchodem teplejšího počasí. Policie opětovně  upozorňuje majitele chat a chalup, aby svým zodpovědným přístupem nedávali zlodějům šanci se obohatit!
S nadcházející zimou si připomeňme základní zásady zazimování chat:
*   věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (okna, dveře, verandy)
*   pro vyšší standart ochrany využijte elektronickou ochranu (např. napojení na PCO)
*   zabezpečte si rekreační objekt (zámkový systém, zodolněné dveře,    uzamykatelné okenice)
*   objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru
*   nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu
*   pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí, poznamenejte si čísla elektrických přístrojů
*  cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačních objektech, ale odvezte je do bezpečí
*   při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut – případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie
*   nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám
*   rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě – uklizený sníh budí zdání  neustálé kontroly
*   při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte NEPRODLENĚ Policii ČR na linku 158!
*   vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu
*   není  vhodné veškeré dveře uvnitř objektu řádně uzamknout, protože„nečekaný host“  překážky, které jsou mu kladeny do cesty překoná a tím i    podstatně zvýší následnou škodu nejen na dveřích, ale mnohdy i na zařízení chaty či chalupy
Policisté z jednotlivých obvodních oddělení provádějí opakovaně preventivní kontroly. Když policista, tzv. územák, který má v působnosti  příslušnou lokalitu s rekreačními objekty zkontroluje danou chatu či chalupu, zasune za dveře či okenici kontrolní kartičku. Z kartičky  pak majitel zjistí, kdy byl jeho objekt naposledy kontrolován policií. Na kartičce je dále uveden kontakt na příslušné obvodní oddělení PČR pro případ, že objekt navštívil nezvaný host. Majitel chaty či chalupy tak ihned vyrozumí policii, která přijede na místo narušeného objektu.
Pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazováním neformálních vztahů s chalupáři policisté předchází možné majetkové kriminalitě!

Zmocnil se firemního vozidla

J.Hradec – Třeboň – Ujížděl před hlídkou policie a narážel do domů.(Hlasová schránka 974 233 116)

Pětadvacetiletý podezřelý muž se dne 13.listopadu v nočních hodinách,  po odemčení vstupních vrat do areálu firmy v Třeboni v ulici Novohradská, neoprávněně zmocnil motorového vozidla Škoda Felicia, které je v majetku firmy. Vozidlo užil k jízdě po Třeboni, kdy v ulici Sokolská,  v důsledku vysoké rychlosti a nevěnování se řízení vozidla narazil do domu, odkud bez zastavení pokračoval ve zběsilé jízdě dál. Na Masarykově náměstí  spatřil hlídku Policie České republiky a v obavách před provedením kontroly ze strany policie, jelikož má v současné době zadržen řidičský průkaz za jízdu pod vlivem alkoholu, s vozidlem začal couvat, následkem čehož narazil zadní částí do domu v Rožmberské ulici. Poté vozidlo opustil a z místa utekl. Poškozené firmě způsobil škodu na vozidle ve výši nejméně 20 000 korun. Podezřelý  ve vozidle ponechal důkazní materiál,  který vedl třeboňské policisty k jeho včasnému dopadení. Ještě téhož dne si pachatel převzal sdělení podezření, neboť se svým jednáním dopustil přečinu   neoprávněné užívání cizí věci. V současné době je trestně stíhán na svobodě.(15.11)

Vozidlo řídil i přes zákaz

J.Hradec – Dačice – Mařil výkon úředního rozhodnutí.

Čtyřiatřicetiletý podezřelý muž tuto středu v dopoledních hodinách řídil v Dačicích v ulici Berky z Dubé osobní automobil  Škoda Pickup. Při své jízdě byl zastaven a kontrolován hlídkou dačických policistů, kteří při provedené kontrole  v evidencích řidičů zjistili, že podezřelý má v současné době vysloven platný zákaz řízení motorových vozidel pro všechny skupiny rozhodnutím Městského úřadu Třeboň. Dále byl  v červenci 2013 Okresním soudem v Jindřichově Hradci, odsouzen k trestu obecně prospěšných prací  v délce 180 hodin pro maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Dačičtí policisté přečin maření výkonu úředního rozhodnutí  a vykázání  řádně zadokumentovali. Včerejšího dne si pachatel převzal sdělení podezření a je trestně  stíhán v režimu zkráceného přípravného řízení na svobodě.(15.11.)

 

Zdroj: Policie ČR – por. Mgr. Bc. Hana Millerová

Nejnovější články

Nahlédněte do praxe s přednáškami Fakulty managementu

Miloslav L

Soutěž v Domě gobelínů s názvem „TEXTILNÍ FANTAZIE“

Miloslav L

Jaro se blíží! | Fotila Amálie

Miloslav L