-2 C
Jindřichův Hradec
19.03. 2024
Články

Křížová cesta – část II. (Jindřichohradecké sochy a památníky #6)

Některá ze zastavení křížové cesty ke kostelu sv. Jakuba, opravená v polovině 19. století, nesla již koncem zmíněného století stopy poškození. V roce 1897 např. Ohlas od Nežárky přinesl zprávu, že „svrchní část jedné z těchto kapliček, a to čtvrtá, jest shozena,“ a vyzýval, že „jest žádoucno, aby uchována byla a ke zmaru nepřišla.“ Na přelomu 19. a 20. století, jak uvádí Josef Novák v Soupisu památek, „práce kamenická zase obnovena.“ Obrazy malované na plechu a vsazené do výklenků „kapliček“ byly ještě ve 30. letech minulého století, jak ukazují dobové fotografie, zřetelné, v letech 60. byly některé obrazy už jen „slabě znatelné“ a větší část chyběla úplně. Zub času poznamenal i kovové křížky na vrcholech kapliček a částečně i kamennou architekturu.

Křížová cesta – část II. (Jindřichohradecké sochy a památníky #5)
Stav obrazové výzdoby
ve 30. letech 20. století
Křížová cesta – část II. (Jindřichohradecké sochy a památníky #5)
Současný stav s novou
výzdobou
Křížová cesta – část II. (Jindřichohradecké sochy a památníky #5)
Socha sv. Josefa

Teprve v roce 1993 bylo přikročeno k částečné opravě zastavení křížové cesty, o 9 let později kamenné kapličky restauroval ak. mal. Vladimír Krninský. O další dva roky později pak byla křížová cesta obnovena úplně, když do výklenků jednotlivých zastavení byly instalovány obrazy. Protože původní počet kapliček neodpovídá počtu zastavení, neboť již při vzniku křížové cesty byly v prvních dvou kapličkách vyobrazeny čtyři výjevy, poslední obrazy křížové cesty byly umístěny na stěnu kostela sv. Jakuba. Předlohou pro novodobé spodobnění křížové cesty se staly obrazy kunžateckého rodáka, mědirytce a malíře Aloise Petráka, zemřelého v Jindřichově Hradci v roce 1888. Petrák absolvoval vídeňskou akademii u Josefa Führicha a ve Vídni také dlouhou dobu působil. Podle Führichových obrazů vytvořil sérii kolorovaných rytin s námětem křížové cesty a částečně ji i použil jako předlohu pro obnovení obrazů se stejným námětem v proboštském kostele v Jindřichově Hradci. Dodnes kompletně dochovaná křížová cesta signovaná malířem byla využita pro obnovu obrazů jednotlivých zastavení, když byla nafocena, vytištěna a nově umístěna do kapliček, a to i přesto, že obrazy mají viditelně jiný formát, než původní malby Josefa Scheffela.

Poblíž křížové cesty stojí na svatojakubském návrší také socha sv. Josefa. Vytvořil ji na konci 19. století významný teplický sochař Josef Seiche pro Josefinu Černínovou, která ji nechala postavit nedaleko hostince u zámku na Jemčině, na konci 30. let 20. století již však stála u kostela sv. Jakuba. Kamenné artefakty doplňuje ještě pomník donátorky opravy křížové cesty Anny Beerové, taktéž restaurovaný Vladimírem Krninským.

František Fürbach, Jakub Valášek

Muzeum Jindřichohradecka připravilo pro čtenáře zpravodaje NOVUM nový seriál, který bude věnován jindřichohradeckým památníkům, sochám a podobným uměleckým dílům, které v průběhu staletí vznikaly na území města Jindřichova Hradce. Tento budete moci číst ve zpravodaji NOVUM a na Hradecžije.cz.

Předchozí díly:

Jezuitský seminář (Krýzovy jesličky) - Muzeum Jindřichohradecka