3.2 C
Jindřichův Hradec
29.03. 2024
Články

Patří také do historie města III. | Nezapomenutelné osobnosti Jindřichova Hradce

Kniha Nezapomenutelné osobnosti v historii města Jindřichův Hradec vypráví o personách veřejného i neveřejného života, které svými rozhodnutími, činy a názory přivedly vědomě a třeba také nevědomky město nad Vajgarem k jeho současné podobě.

Čtenářům portálu Hradecžije budou v letošním roce, ve spolupráci s Informačním centrem Jindřichův Hradec, postupně představeny všechny kapitoly této knihy.

V Jindřichově Hradci se narodily nebo prožily část života desítky významných osobností, které se podílely na jeho rozvoji. Význam, krásu a malebnost Jindřichova Hradce však ocenili i mnozí významní návštěvníci, ať již ve městě pracovali, nebo odpočívali.

Jindřichův Hradec, sídlo bohatých a starobylých šlechtických rodů, význačných a zámožných měšťanů, hostil již od středověku řadu návštěv. Často sem přijížděl Petr Vok z Rožmberka, díky poloze města v polovině cesty mezi Prahou a Vídní byl zámek především po roce 1526 využíván k odpočinku cestujícího císařského a královského dvora. Nejméně šestkrát se zde zastavil Ferdinand I., několikrát též Leopold I. S rozvojem turistiky a letních rekreací koncem 19. století se město stalo vítaným sídlem letních hostů, kteří si zde pronajímali pokoje či byty, někteří dokonce stavěli letní vily. Politici, lékaři a vědci přijížděli do města též pracovně. Proslulá mezi návštěvníky byla vila za městem, zvaná U Malíře, každá významná návštěva si prohlédla Landfrasovu zahradu a Slavíkovu vilu, mnozí bydleli v oblíbeném hotelu Horák…

Tomáš Garrique Masaryk | 1850-1937

Tomáš Garrique Masaryk | 1850-1937Narodil se v Hodoníně, studoval filozofii na univerzitě ve Vídni a v Lipsku, kde poznal svou budoucí manželku, Američanku Charlottu Garrique. Působil jako filozof a pedagog, od devadesátých let byl poslancem českého zemského sněmu a říšské rady. Přátelil se s jindřichohradeckými rodáky Antonínem Rezkem, Janem Slavíkem a Hanušem Schwaigerem. V období první světové války se postavil do čela boje za československou samostatnost a v roce 1918 byl zvolen první prezidentem republiky, jímž zůstal až do roku 1935. Jako prezident zavítal do Jindřichova Hradce u příležitosti konání Krajinské výstavy Českomoravské vysočiny, kterou si prohlédl 18. července 1925.

Alois Jirásek | 1851-1930

Významný český spisovatel je autorem rozsáhlých románů z české historie, jako například Proti všem, Temno, Psohlavci nebo F. L. Věk. Známé je i jeho převyprávění Starých pověstí českých. Jindřichův Hradec navštívil v roce 1887 při své dvoutýdenní cestě do jižních Čech, kde se chtěl seznámit s dějištěm svých husitských románů. Přijel se svým přítelem doktorem Josefem Theuererem, který zde později působil jako profesor na gymnáziu. Ve městě se Alois Jirásek osobně seznámil s archivářem Františem Tischerem a archeologem Ludvíkem Domečkou. V jeho doprovodu navštívil manžele Slavíkovy v jejich proslulé vile, kde si prohlédl knihovnu i rozsáhlou uměleckou sbírku a projeli se loďkou po Vajgaru. Během pobytu se Alois Jirásek seznámil se spisem lesního rady Jiřího Wachtela o Jemčině, který ho inspiroval k napsání povídky Záhořanský hon.

Jan František Langhans | 1851-1928

Narodil se v osadě Klášter u Vilémova, dětství prožil v Nových Dvorech nedaleko Kutné Hory, v roce 1873 absolvoval pražskou techniku, kde začal fotografovat. V květnu 1876 si v Jindřichově Hradci založil svůj první ateliér, který provozoval v letních sezonách do roku 1880, kdy odešel do Prahy. O pět let později si v Jindřichově Hradci otevřel první filiálku, postupně následovaly další, např. v Plzni či Českých Budějovicích, a zařadil se mezi první české fotografy velkopodnikatele, mezi jehož zákazníky patřily přední osobnosti českého politického, hospodářského i kulturního života.

Autoři textů: PhDr. Štěpánka Běhalová, Ph.D. a PaedDr. František Fürbach

Spoluautoři: Mgr. Vladislav Burian a MgA. Jakub Valášek

Vydavatel knihy je Město Jindřichův Hradec. Textové a fotografické podklady jsou ze sbírek Muzea Jindřichohradecka. Využít je lze na základě autorského zákona výhradně jen se souhlasem vlastníka.

Kniha je v prodeji v Informačním středisku v Panské ulici za 390 Kč.

Předchozí části: